szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Egy új kazánhoz kapcsolódó kéményfelújításnál is elmondhatjuk: a körülményeket ismerő tervező közreműködése szinte...

Egy új kazánhoz kapcsolódó kéményfelújításnál is elmondhatjuk: a körülményeket ismerő tervező közreműködése szinte elengedhetetlen. A feladatok: 1. EPH mérés megszervezése, 2. szakvélemény a kéményseprőtől, 2. kéménybélelés kivitelezői munkái, 3. gáz-kéménytervezés, 4. gázátvétel MEO költségei, 5. gázkészülék üzembe helyezése, 6. gázszerelés.

Ezek a feladatok külön is emberpróbáló tényezők, gazdasági végét előre alig lehet látni. Olyan vállalkozó, aki ezt a komplett nyűgöt elfogadható áron vállalni meri, alig létezik. Szinte minden lépéshez személyi kapcsolatok kellenek és nem mindegy, hogy kinek és mennyi megy a zsebbe, tisztelet a kivételnek, akinek nem. Ezért ha valaki össze akarná számolni és a megrendelőnek bemondja az összeget, a válasz biztosan az lesz, hogy „sok”.

A tervezőnek közreműködői költséget kell kifizetni, az sem lehet kevesebb, mint 50-80 ezer forint. A kémény bélelése, szakvéleménnyel minimum 150 ezer, a kazán beszerelése, gázszerelés 800 ezer forint. Ezek az összegek tájékoztató jellegűek, esetenként változnak, és írásban csak ritkán rögzített tarifák vannak. 

A hazai kéményállapotok szinte tarthatatlanok, a lepusztult sokszor 100 éves elhanyagoltság miatt. Olyan sok a rossz kémény, hogy annak valamilyen szervezett formában való kijavítása lehetetlen. A gázkészülék cserékkel való kötelező kémény vizsgálat viszont, ha a beüzemelők betartják az előírásokat, akkor, ha kis lépésekben is, a tulajdonosok költségére javulhatnak a kéményviszonyok. A korábbiakban évtizedeken keresztül csak nyitott tűzterű cirkókat alkalmaztak, a gázelőírások szigorodása miatt mára azonban elsősorban a zárt készülékeket szorgalmazzák, amelyeknél a külső levegő bevezetése jelent többlet költséget.

A kondenzációs kazánoknál a külső levegőellátás a kettős kéményen keresztül történhet, ezek alkalmazását az ilyen kazánok magasabb árai hátráltatják. Összehasonlítva az előbbieket a bekerülési költség egyre inkább a kondenzációs kazánok javára dől el, nem is beszélve a cca. 15-20 százalékkal jobb fűtési hatásfokról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

ingatlanmenedzser.hu Ingatlan

Kazán vs. gázkonvektor?

A fent említett tanulmány szerint a gázkonvektorról központi gázkazánra áttérő háztartások fűtési költségei átlagosan...