szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A panelből készült toronyházakat háromféle módszerrel lehet lebontani. Budapesten a kevésbé látványos megoldást választották a Volga szállónál.

Hotel állt, most kőhalom az egykori Volga szálló, Finta József és stúdiójának egyik keze nyoma. Még legalább másfél hónap, míg eltűnhetnek a törmelékek, s a fejlesztő, a Futureal által kiválasztott kivitelező hozzákezdhet az új irodaház építéséhez.

Ma már csak emlék ez a kép

Budapesten ez az első paneles technológiával épült magas ház, amit eltüntetnek, így nem volt még referenciája az erre vállalkozóknak, úgyhogy nehéz volt választani – idézte fel az előkészületeket Tatár Tibor, a Futureal Development vezérigazgatója. Nagy szórásban (50-450 millió forint) jöttek az ajánlatok, végül a győztes Csipke Kft. 100-200 millió forint közötti ajánlatát fogadták el.

Három műszaki megoldás közül választhattak: az úgynevezett harapdálásos, a szétszerelős és a robbantásos verzió jött szóba. Utóbbi kockázatosnak tűnt és pótköltségeket igényelt volna, előbbi veszélyesnek látszott, maradt az első.

„Úgynevezett tervezett omlásveszélyt kalkulált be a kivitelező, a hatalmas harapdálós gépezet mindig legalább 10 méterre volt attól a falrésztől, ami éppen lezuhanni készült, úgyhogy nem volt valós veszélyben sem ember, sem technika” – számolt be a cégvezető.

Korábban az interneten keringett videók és szöveges anyagok azt a látszatot keltették, hogy káosz van és bármi megtörténhet, de ez félrevezető volt. Az eltérő módszereket előnyben részesítő szakemberek álláspontját túlhangsúlyozták – vélekedett Tatár Tibor, aki megerősítette: bár nincsenek ilyen tapasztalatok Magyarországon, mégis körültekintően jártak el, a mikor kiválasztották a bontást végző céget. A projekt e részét lezártnak tekintik, kártérítési igény sem a kivitelezőhöz, sem hozzájuk nem érkezett, mert nem is volt erre alap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!