szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Most érdemes lekötni az ősztől szükséges bérlakást. Jó tanácsaink!

Nem szabad várni a csúcsidőre, azaz július közepére vagy végére annak, aki ősztől szeretne egy-két évre kellemes bérlakást találni. Most érdemes körbenézni és viszonylag gyorsan lekötni a kiszemelt lakást. De nem mindegy, hogy milyen taktikával.

1.Kezdjen egy gyors netes kutatással!

Egy-két óra alatt kideríthető, hogy mekkora sávban mozognak a bérleti díjak abban a körzetben, amelyik a szívünkhöz nőtt. Ezeket ne vegyük készpénznek, néhány telefonnal viszont megerősíthetjük vagy megcáfolhatjuk információinkat.

2.Gyűjtsön ajánlóleveleket!

Ha nem először bérel lakást, jól jöhet, ha előző állomáshelyének tulajdonosától rövid méltató levelet kér, ecsetelve, hogy milyen pontosan fizettük a bérleti díjat, nem zajongtunk, nem hagytunk magunk után nagyon lelakott otthont, stb.

3.Dobjon be trükköt!

Van olyan bérbeadó, aki hajlandó odaadni lakását két évre egy évi bérleti díjért. Nyilván főleg olyanok, akiknek a lakása már jó ideje üresen áll. Utóbbit egyébként az előzetes információgyűjtési időszakban mi is kideríthetjük. Ilyenkor azzal is érvelhetünk, hogy azért is jól jár velünk, mert nem kell kétszeri takarítást fizetnie és az ismételt reklámköltséget is megspórolhatja.

Horváth Szabolcs

4.Végezzen plusz munkát!

Bérbeadója válogatja, de bizonyos helyeken – főleg vidéki családi házaknál vagy olyan társasházi lakásoknál, amelyek tulajdonosait valamilyen közös, házkörüli munkára is kötelezték – bejöhet, ha átvállalunk valamilyen plusz munkát, s ennek fejében csökkenthetjük a bérleti díjat. Ilyen plusz lehet például a fűnyírás, kertlocsolás, lépcsőház takarítás, stb. Néha az is javíthat közérzetünkön – és akár spórolhatunk is vele – ha,mondjuk bekéredzkedünk a pincébe, amit edzőteremnek használunk vagy kérünk egy kisebb tároló helyet a cuccainknak vagy a biciklinknek, hiszen a legritkább esetben van ehhez szükséges szekrényünk vagy helyiségünk az új bérleményben.

5.Fizessen egy összegben – kevesebbet!

Ha megszorul egy bérbeadó, jól jöhet neki, hogy az éves bérleti díj felét egy összegben ajánljuk fel – persze cserébe a teljes összegből valamennyi kedvezményt kérünk. Ha 15-20 százalékot elenged, akkor már nyert ügyünk lehet. Jó, ha érzékeltetjük a bérbeadóval, hogy az elmúlt 3-4 évben a téglalakásoknál átlagosan 20 százalékkal is esetek a bérleti díjak, ha panelt akarunk kibérelni, ott is 14-15 százalékos csökkenés volt, míg a családi házaknál manapság átlag 12-13 százalékkal kell kevesebbet fizetni, mint 2008-ban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!