szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A június eleje óta eltelt közel másfél hónapban több mint 37 ezer kárt jelentettek be a biztosítókhoz, az időjárás okozta káresemények miatt, a becsült kárösszeg meghaladja a 2,8 milliárd forintot – közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ).

A felhőszakadások és villámcsapások az elmúlt hetekben is komoly károkat okoztak az  országban, a MABISZ összesítése szerint elsősorban Bács-Kiskun, Pest, Baranya, Békés, Hajdú-Bihar és Borsod megyében. A városok közül Budapesten, Szegeden, Debrecenben, Baján, Gödöllőn, Pécsett és Gyulán és környékén történt a legtöbb káresemény.

A kárbejelentések körében a korábbi évek hasonló időszakával összehasonlítva emelkedett a villámcsapások okozta károk aránya: az összes kárbejelentés 39 százaléka  a villámcsapások direkt és indirekt hatásával volt  kapcsolatos.  „Egy-egy komolyabb, felhőszakadással, villámlással járó vihar néhány tízezertől több százezer, sőt  millió forintig  terjedő károkat  is okozhat egy lakásban vagy családi házban” – hívja fel a figyelmet Gorda Zsolt, a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) Lakásbiztosítási Bizottságának elnöke.

Viharkárok (2012. június 1- 2012. július 10.)
 

Bejelentett kár (darabszám)

Kárösszeg (ezer forint)

Beázás

2198

103 462

Felhőszakadás

1686

124 889

Jégverés

 3171

218 060

Tetőbeázás

1667

67 749

Vihar

14 196

1 004 311

Villámcsapás

5650

 574 163

Villámcsapás indukciós hatása

9003

 717 608

Összesen

 37 571

2 810 242

Forrás: MABISZ

„A fedezeti szintek fenntartása érdekében a biztosítók évente egyszer úgynevezett indexlevelet küldenek az ügyfeleknek, amely részletesen tartalmazza a szerződéssel kapcsolatos célszerű módosításokat”  – magyarázza a MABISZ szakértője.  – „Így évente egyszer mindenképpen érdemes átgondolni az ingatlan és a benne található ingóságok alapján, hogy megfelelő-e az érvényes lakásbiztosítási szerződés.

Mindezek mellett kiemelten fontos a kármegelőzés, amely sok esetben gyakorlatilag semmibe nem kerül,  mégis  komoly védelmet jelenthet az ingatlantulajdonosok számára. A prevenció már az építkezésnél kezdődik: fontos, hogy az építési előírásoknak
megfelelő módon építkezzünk és annak megfelelő anyagokat használjunk fel. Szükséges a tetőszerkezetek és a vízelvezető csatornák felülvizsgálata és rendszeres  karbantartása, hiszen egy zivatar vagy felhőszakadás esetén ezek óvják meg igazán otthonunkat.

* * * Gondoskodjon családja anyagi biztonságáról nehéz helyzetben is

A jelenlegi nehéz, bizonytalan gazdasági helyzetben még fontosabb a család anyagi védelme. A Bankmonitor Biztonság biztosítás választásával nehéz helyzetben a családnak legalább a hitelei törlesztésével nem kell foglalkoznia.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!