szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egészségügyi intézmények gazdálkodása számos esetben pengeélen táncol, éppen ezért egyre nagyobb szerepe lehet a közeljövőben az önrészt kímélő energia-megtakarítási beruházásoknak. A kórházak jellemzően pazarló energetikai rendszereinek felújításával 20-50 százalékos megtakarítás érhető el az energiafelhasználásban.

A kórházak jellemzően pazarló energetikai rendszereinek felújításával 20-50 százalékos megtakarítás érhető el az energiafelhasználásban, ez pedig elégséges fedezetet nyújt egy 10-15 éves futamidejű fejlesztési beruházásra. Ráadásul kedvező feltételek esetén az induló tőkét sem kell egyben felmutatnia a kórháznak. „Jelenleg erre mutatkozik a legnagyobb igény, ami – ismerve a közintézmények financiális helyzetét – nem is különösebben meglepő,” – állítja Fernezelyi Ferenc a Magyarországon 20 kórház és több száz egyéb közintézmény energetikai szolgáltatásiért felelős Dalkia Energia Zrt. kereskedelmi igazgatója.

Már az energiaszolgáltató cégek körültekintő kiválasztásával, megversenyeztetésével észrevehetően csökkenthetőek a gáz-, és a villamosenergia-költségek. Ugyanakkor mindez csak egyetlen eleme a spórolási lehetőségeknek. A megtakarítás a fűtési rendszer alapos átalakításával, és ahhoz szabott működtetésével teljesedik ki. A beavatkozásoknak köszönhetően oly mértékben csökken a kórház rezsiköltsége – és erre a komoly szakcégek a futamidő egészére pénzügyi garanciát is vállalnak –, hogy a különbség fedezi a beruházáshoz kapcsolódó törlesztőrészleteket is, és úgy spórol pénzt az adott kórház, hogy közben sokkal magasabb komfortfokozathoz jut.

Az ESCO (Energy Service Company) egy olyan speciális szolgáltatási forma, melynek keretében a megbízott vállalkozás megtervezi, telepíti, üzemelteti és szükség esetén finanszírozza is az energiahatékonyságot javító beruházásokat, berendezéseket. Az ilyen típusú együttműködésnek egyik jellemzője, hogy középtávú partnerség megkötésére készteti a feleket, hiszen a beruházások megtérülési ideje eléri akár a 10-12 évet is.

Az új, nyereségmegosztáson alapuló üzleti modellek garanciát jelentenek a megbízó számára, hogy a lehető legnagyobb energia-, és így költségmegtakarítást biztosító fejlesztés valósuljon meg, hiszen a nagyobb megtakarításon mindkét fél haszna nagyobb lehet. Az egészségügyi intézmények számára kifejezetten előnyös, hogy a beruházás a létesítmény tulajdonosától nem követel feltétlenül azonnali anyagi befektetést. A fejlesztés költségeit a szerződés időtartama alatt a megtakarításokból az üzemeltetési díjakkal együtt fizetheti vissza a megbízó.

Ha meg is győzhetőek a kórházak arról, hogy a tőkehiány nem akadálya a beruházásnak, még mindig ott van a felfordulástól való félelem. A betegek komfortérzetét az intézmények szerint nagymértékben zavarhatja egy elhúzódó fejlesztés. Hozzáértő partnerrel viszont a beruházások gyorsan és a lehető legkevesebb kellemetlenség mellett valósíthatóak meg. „A betegek igazából alig-alig éreznek valamit a munkálatokból. A munka javarésze általában a kazánházban és a szállítórendszeren zajlik, a hőleadó berendezések cseréje pedig radiátoronként alig fél órát vesz igénybe. Ez legfeljebb egy-két hetet jelenthet a kórház méretétől függően, a beruházás viszont évtizedekre teheti komfortosabbá a páciensek kórházi tartózkodását” – mondja Fernezelyi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!