szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Franciaországban ezen a héten kezdték kiküldeni a legszegényebb háztartásoknak az un. energia-csekket, amely a villany-, a fűtés -, a gázszámla befizetésekor vagy bármilyen, az energiatakarékosságot szolgáló beruházás finanszírozásakor felhasználható. A francia adóhivatal a hivatalos jövedelmi bevallások alapján automatikusan küldi a csekkeket.

A koncepció lényege: azokat a háztartásokat segítik, amelyekben a családi büdzsé 10 százalékát érik el a villanyra, fűtésre szánt kiadások. Franciaországban családi adórendszer van, tehát a háztartásokkal és nem az egyénekkel kalkulálnak. Persze nem felejtik el az egyedülállókat sem. Így kb. nyolcezer euró az egy főre jutó, egy éves adózott jövedelem, amely alatt jár az állami rezsicsökkentő csekk. Ezt a támogatási formulát tavaly szeptemberben jelentette be a Macron vezette adminisztráció- írja a Le Figaro.

Addig is kaptak rezsicsökkentő támogatást a leginkább rászorulók, de az új rendszer révén az éves juttatás 114 euróról 150-re nőtt, átlagosan. Ez azt jelenti, hogy egy szerény jövedelmű francia háztartás nagyjából egyhavi rezsiköltségét az állam fedezi. A juttatás négymillió, nehéz helyzetben lévő háztartást érint. Persze, hogy ki van kritikus szituációban, az Európa különböző tájairól nézve nagyon különböző.

A szerény jövedelmű franciákat támogató ORPI nevű szervezet például megháromszorozná a szegény családoknak szánt támogatást. Mindehhez még hozzá kell tenni: Franciaországban a ma érvényben lévő világpiaci árakat fizetik a fogyasztók az áramért, a gázért. Ráadásul a minimálbért, tehát havi kb. 1400 eurót keresők komoly lakhatási támogatást kapnak és vannak olcsó bérlakások, sőt egyre több épül. Továbbá: az önkormányzatok is havonta minimum száz eurós támogatást és kedvezményt biztosítanak a bértábla legalján lévő franciáknak. Akik a gallok országában nem a többség, hanem a kisebbség.

A többség a 35-40 milliós középosztály, amelynek tagjai havi, fejenkénti 2300 eurós jövedelemmel rendelkeznek és ők semmilyen állami támogatásra nem szorulnak rá és nem is kapnak. Nem úgy, mint például Magyarországon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!