szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nincs szó tartós áremelkedésről a hazai albérleti piacon. Hiába a márciusi fél százalékos emelkedés, még mindig alacsonyabbak az árak, mint tavaly ilyenkor. A piacra komoly hatással lehet a rövid távú lakáskiadásra vonatokozó szabályok várható szigorítása.

Vegyes képet mutat az albérletpiac a kínálati árak alapján. Országos szinten minimális, 0,5 százalékos növekedést regisztrált a KSH-ingatlan.com lakbérindexe, de az árak még így is 1,6 százalékkal elmaradnak a tavalyi áprilisi szinttől, amikor a koronavírus-járvány miatt fordulat állt be a piacon.

Az elemzésből kiderül, hogy idén áprilisban az országos albérletkínálat 10 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest: közel 21 ezer kiadó lakás és ház hirdetése szerepelt a kínálatban, és hogy a fővárosban havi szinten 0,8 százalékos volt az emelkedés márciusig, de a múlt év áprilisában lecsökkent bérleti díjakhoz képest még így is 2,2 százalékos az elmaradás.

null

A márciusban bekövetkezett bérletidíj-növekedés minimálisnak tekinthető, továbbra sincs szó tartósabb emelkedésről

– idézték a közleményben Balogh Lászlót, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértőjét.

Budapesten a tulajdonosok által meghirdetett lakóingatlanok átlagos bérleti díja 130 ezer forint volt. A legdrágább az V. kerület volt, ahol átlagosan 170 ezer forintot kértek a lakásokért, a legolcsóbb pedig a XIX., ahol 110 ezer forintot.

null

A korábbi években a fővárosi albérletpiacon belül elsősorban a rövid távú lakáskiadás, azaz a lakáshotelezés, airbnb-zés “fellegvárának” számító VI. és VII. kerületben 135 ezer és 120 ezer forintnál tartottak az átlagos bérleti díjak.

Balogh László emlékeztetett, hogy itt komoly hatással lehet a piacra a rövid távú lakáskiadás szabályainak szigorítása. Az eddig megismert, de még nem elfogadott tervek szerint az adott társasházban élők kezébe adnák a döntést, de felmerült olyan ötlet is, hogy ha egy lakásban vendégként megszálló turistákra akár hangoskodás miatt kihívják a rendőrséget a szomszédok, akkor ott korlátozhatják ezt a lakáskiadási formát. A szigorítás könnyen a hosszú távú lakáskiadás felé terelheti az itteni tulajdonosokat, ami révén a korábbi évekhez képest megfizethetőbb albérlet- és lakásárak alakulhatnak ki, és ez az elemző szerint kigyűrűzhet a külső kerületekbe is.

A megyeszékhelyek közül Debrecenben átlagosan 100 ezer, Győrben 110 ezer, Szegeden 95 ezer, Kecskeméten, Nyíregyházán és Pécsen pedig 90 ezer forintot tett ki az átlagos bérleti díj.

null
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!