szerző:
Bank360
Tetszett a cikk?

December 6-án indult el a Napelem pályázat először csak Nyugat-Magyarországon, de még idén az egész ország területén elérhető lesz. A kedvezményes felújítás csak regisztrált vállalkozókkal végezhető el. Bár ezernél is több cég jelentkezett már, közülük azonban 200-nál is kevesebb vállal generálkivitelezést. Lesznek megyék, ahol nemcsak a támogatásért, hanem a munkát elvégzőkért is meg kell küzdeni.

December 6-án indult el a Napelem pályázat, amely korábban soha nem látott összegekkel segít az energiafogyasztás modernizálásában. Háztetőre szerelt napelemre 2,9 millió forintot, a környezetbarát energiával működtetett fűtési rendszerre összesen akár 11,3 millió forintot lehet felvenni.

A program azonban nem mindenkinek érhető el: csak az átlagjövedelem alatti, évi 4,85 millió forintos bruttó jövedelemből gazdálkodó tulajdonosok esetén érhető el. A hátrányos helyzetű járásra és a 18 éven alatti gyermekek esetén pluszpontot kapnak a pályázók, így aki ezzel nem tud élni, hátrányba kerül az elbíráláskor.

Szintén kötött pályázati elem, hogy csak a regisztrált vállalkozók listájából lehet kiválasztani a kivitelezőt, akivel már a pályázat beadása előtt is szerződni kell, amiről a pályázati előminősítésben külön számot kell már adni. Vagyis nem adható be a pályázat a vállalkozóval való megegyezés előtt. A Bank360 összeállítása szerint azonban az ország egyes részein nehezebb lesz vállalkozót találni, mint máshol.

Pont a szegényebb megyékben van kevesebb vállalkozó

Az országos számokat tekintve nincs mesterhiány a pályázat szempontjából. A regisztrált vállalkozók teljes listáján ugyanis már 1245 vállalkozás szerepel, közülük 578 vállal napelemes rendszer kivitelezésével járó feladatokat, 416 pedig a fűtési rendszerek beépítését - ugyanakkor ezek a vállalkozások nem vállalják az összes tevékenységet.

Így problémát inkább az okoz, hogy az összes megvalósítható tevékenységet (vagyis generálkivitelezést) csak 174 vállalkozás vállal. A generálkivitelezés ebben az esetben a napelemen és a fűtési rendszeren kívül az akkumulátoros tárolóegység telepítését és a nyílászárók cseréjét is magában foglalja, amire szükség lehet a 11,3 milliós maximális támogatási összeg kihasználásához. Lehetséges azonban, hogy egyes pályázóknak ehhez több vállalkozóval is szerződniük kell, a generálkivitelezés nehezebben lesz elérhető.

Ennél is nagyobb gondot jelenthet, hogy habár a program egyik célja az alacsonyabb jövedelmű térségek támogatása, éppen itt van kevesebb vállalkozó. Megyékre lebontva ugyanis az látszik, hogy Budapesten és Pest megyében vállal a legtöbb vállalkozás megrendeléseket, összesen több mint 500 vállalkozás érhető el az ország középső részén. Nógrádban, Borsod megyében és Baranyában ezzel szemben egyaránt 100 alatt marad a regisztrált kivitelezők száma.

Bank360

Budapest és agglomerációjának nagy lakossága részben indokolhatja az eltérést, azonban a pályázat keretében a főváros és környéke most kevesebb összegre számíthat. A vállalkozók száma összességében a Közép-Dunántúlon a legkedvezőbb az elérhető pályázati kerethez viszonyítva, legnehezebben pedig Észak-Magyarországon és Észak-Alföldön lehet majd kivitelezőt találni. Segíthet ugyanakkor az, hogy 486 cég elvileg az egész országban elérhető lesz. Ők nem szerepelnek a térképen, hiszen elvileg minden megyében lehet velük szerződni, a kérdés csak az, hogy mennyi munkát tudnak vállalni.

Mi a teendő, ha megvan a kivitelezői szerződés?

Ha megvan a fejlesztést végző vállalkozó, a pályázat leadása következik. Itt nem is annyira a kezdődátumot érdemes figyelni, hanem a beadás végső határidejét. A sorrendet ugyanis nem befolyásolja a leadás gyorsasága, de minden régióban csak 3 hétig lehet pályázni. Hat nyugat-magyarországi megyében már december 6-án elindult a pályázat, így itt december 27-ig lehet jelentkezni, Budapesten és Pest megyében viszont éppen december 27-től lehet január 17-ig leadni a pályázatot.

A pályázathoz csatolandó számos dokumentum és nyilatkozat közül a legtöbb utánajárást a feltételeknek megfelelő éves jövedelem bizonyítása okozhatja. Az ingatlan összes tulajdonosától be kell szerezni ugyanis a 2020-as NAV jövedelemigazolást. Nyugdíjas tulajdonos esetén az Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóság 2020-as tájékoztatóját kell mellékelni. Szükséges emellett az ingatlan teljes tulajdoni lapja, az utolsó havi villanyszámla, a beruházás előtti állapotokat mutató fotók, bankszámla igazolása, az összes tulajdonos adóigazolványa, a már említett vállalkozói szerződés, illetve a megfelelő nyilatkozatok, meghatalmazások és tanúsítványok – utóbbiak felújítási cél és tulajdonosi helyzet szerint változhatnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!