szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Komárom főterén egy leromlott állapotú épületet vettek meg, ahol 1848 őszén Kossuth Lajos szállt meg. Az alapítványnak most már közel 20 ingatlanja van a Kárpát-medencében.

Tovább terjeszkedik külföldön a Közép-európai Épített Örökség Megőrző Alapítvány (KEÉÖMA). Most Komárom főterén vettek ingatlant – írja az Átlátszó.

A KEÉÖMA is a 33 darab, közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány (KEKVA) egyike, kuratóriumának elnöke Magyar Levente, aki egyben a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára és Szijjártó Péter külügyminiszter helyettese, valamint frankofón ügyekért felelős miniszeri biztos.

Az alapítvány a felállításakor neki ajándékozott, korábban állami cégeken keresztül alapból kapott több külföldi ingatlant, de az Átlátszó és az Átlátszó Erdély korábbi gyűjtése szerint ezen túl további ingatlanokat vásároltak külföldön, 4 országban összesen 16 ingatlant és 6 leánycéget találtak.

Most újabb ingatlant szereztek, az Átlátszó szerint a szlovákiai Komárom város önkormányzata tulajdonában lévő volt Poliklinika épületét vették meg, mely egy, a város főterén álló, nagyon leromlott állapotú műemlék épület. A bérházként is üzemelő ingatlanban szállt meg 1848 őszén Kossuth Lajos. A helyi önkormányzatnak sosem volt pénze felújítani, pedig magyar segítséget is kértek hozzá, 2016-ban magyar államtitkár, illetve miniszteri biztos is járt Komáromban. Az épületre végül tendert írtak ki.

A Komárom önkormányzata által tavaly decemberben kiírt pályázatra csak ketten jelentkeztek, és a Manevi SK lett a nyertes, mert a város által kért 268 ezer eurónál picit többet, 270 ezret (kb. 100 millió forint) kínált az épületért. A Szlovákiában bejegyzett Manevi SK-t a Manevi Zrt. alapította, de egy másik állami cég, a Comitatus-Energia Zrt. lett a tulajdonosa, melyet 2021 novemberében a Közép-európai Épített Örökség Megőrzéséért Alapítványba toltak.

Az Átlátszó szerint a másik pályázó cég, a 268 ezer eurót kínáló Panorama Property Investments ajánlata meglehetősen komolytalannak tűnik a cégadatok alapján, mert 2020-ban mindössze 250 euró (kb. 70 ezer forint) árbevétele volt, a törzstőkéje pedig alig 5 ezer euró. Vagyis nem nagyon tudta volna miből kifizetni a vételárat a nyilvános adatok szerint, hacsak nem gazdagodott meg hirtelen 2021-ben.

A volt Poliklinika felújítása akár 10 millió euróba is kerülhet a Közép-európai Épített Örökség Megőrző Alapítványhoz tartozó cégnek.

(Nyitóképünkön Szijjártó Péter, mellette Magyar Levente.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!