szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar külügyminiszter kedden Törökországban járt.

„Egyre nagyobb a jelentősége a magyar-török együttműködésnek. Ehhez több ember és nagyobb nagykövetség kell” – indokolta Szijjártó Péter azt, hogy egy nagyobb épülettel tervezik bővíteni az ankarai magyar nagykövetséget. Az új épület 3000 négyzetméternyi irodaterületet foglal majd magában, hogy az ott dolgozók „méltó, az együttműködés fejlődését lehetővé tévő módon láthassák el hazánk képviseletét” – fogalmazott a miniszter.

A külügyminiszter a Facebookon három pontban szedte össze az ankarai látogatásának okait:

  • Törökország fontos közvetítő szerepet tölt be az ukrajnai háború reménybeli lezárása tekintetében.
  • Törökországon keresztül érkezik a földgáz egy jelentős része Magyarországra.
  • Most, hogy az Iszlám Állam újabb terrortámadások elkövetésére készül, megnő a terrorellenes együttműködés jelentősége.

A külügy közleménye szerint Szijjártó Péter azt mondta, Magyarország és Törökország együttműködésének fejlesztése mindig is a külpolitika fókuszában volt, és ez nem változik ezután sem, amire garancia, hogy a magyar kormánypártok a választáson ismét elsöprő győzelmet arattak.

A tárcavezető a török kollégájával, Mevlüt Cavusogluval tartott közös sajtótájékoztatón aláhúzta, hogy a rendkívüli körülmények, az ukrajnai háború jelentette gazdasági és biztonsági kihívások közepette a stratégiai partnerség jelentősége még inkább felértékelődik. Szijjártó rámutatott, hogy Törökország szerepe ezen kihívások kezelésében egyre erősödik, és Magyarország nagyra becsüli a felek közötti közvetítésre, a béketárgyalások elősegítésére irányuló erőfeszítéseket is. Hozzátette: az sem véletlen, hogy a választást követő első „klasszikus kétoldalú látogatását” most épp Ankarába szervezték.

A miniszter hangsúlyozta, hogy a Törökország mára a földgáztranzit szempontjából is rendkívül fontossá vált. Magyarország energiaellátása oroszországi irányból zavartalanul zajlik, szerződés és menetrend szerint, amiben Törökországnak is fontos szerepe van, ugyanis jelenleg napi tízmillió köbméternyi földgáz érkezik hazánkba ezen az útvonalon.

A rubelfizetéssel kapcsolatos vitát értelmetlennek nevezte, miután az Európai Unió kimondta, hogy a földgázellátással kapcsolatos tevékenységek mentesülnek a szankciós intézkedések alól.

Mevlüt Cavusoglu kiemelte, hogy Törökország és Magyarország között mély barátság, stratégiai partnerség van, és minden területen fejlődnek a kétoldalú kapcsolatok. Hozzátette: Magyarország az egyik legnagyobb támogatója a török EU-csatlakozási folyamat előmozdításának. 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!