szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ellentétes folyamatok játszódnak az országban: a fővárosi árak megemelkedtek a tavalyi éves átlaghoz képest, a legnagyobb vidéki városokban ezzel szemben ahhoz mérten átlagosan 5,6 százalékos az árcsökkenés.

Szerdán hirdetik ki a felvételi ponthatárokat, azzal együtt pedig jön az éves diákroham is az albérletpiacon. Az Otthon Centrum hétfői közleménye szerint a lakásért való taposókat a fővárosban jócskán megemelkedett, míg a nagyobb vidéki városokban valamelyest lecsökkent bérleti díjak várják.

Az OC szerint a budapesti téglalakások havi bérleti díja 262 ezer forintra emelkedett az év első hat hónapjában, ami 11,3 százalékkal magasabb, mint a tavalyi éves átlag. Ezzel szemben a legnagyobb vidéki városokban átlagosan 158 ezer forintért bérelhettek lakást a diákok, ami 5,6 százalékkal alacsonyabb az előző év átlagértékénél.

Kosztolánczy György, az OC vezérigazgatója szerint az ellentmondás elsősorban a tavalyi drasztikus áremelkedés korrekciójának tudható be, hiszen akkor éves szinten 33 százalékkal nőttek a legnagyobb vidéki városokban az albérletárak.

Néhány kiugró érték a fővárosban:

  • a VI. kerületben a legdrágább egy bérlemény, átlagosan 354 ezer forintos havi bérleti díjjal;
  • a II. kerületben ez 335 ezer;
  • az V. kerületben pedig 316 ezer.

A népszerű XIII. kerület (284 ezer) és III. kerület (275 ezer forint) szintén nem olcsó, de az egyetemek közelében elhelyezkedő XI. és vele szemben elterülő IX. kerület ennél már kedvezőbb árfekvésű (238 ezer forint). Az átlagos havi bérleti díj pedig a VII. és VIII. kerületben még ennél is olcsóbb (215 ezer forint).

A legtöbb kerületben egy év alatt jellemzően 5-20 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak, de a IX. és XI. kerületben a tavalyi árszint az irányadó idén is.

Lakásméretet tekintve a fővárosban

  • az egyszobás lakásokért átlagosan 178 ezer forintot kérnek havonta,
  • míg a kétszobásokért 234 ezret,
  • a háromszobásokért 331 ezer forintot kell fizetni.

Idén a kisebb lakások drágultak nagyobb mértékben, így az egyszobás lakások esetében 17,5 százalékos áremelkedés áll szemben a két- és háromszobások 7,5 százalékos árnövekedésével.

A vidéki egyetemi városok között is markáns különbségeket mért az Otthon Centrum:

  • Debrecen 210 ezer forinttal a legdrágább,
  • míg Szeged 145 ezerrel,
  • Miskolc 130 ezerrel,
  • Pécs 120 ezer forinttal jelentősen olcsóbb, utóbbi nagyjából a fővárosi árszint fele.

Az árkülönbség ugyanakkor a fővárosinál kisebb: a garzonok átlagára 100 ezer, a kétszobásoké 140 ezer, a háromszobásoké 200 ezer forint körül alakult az év első hat hónapjában.

A panellakások bérleti díja főváros szerte 180-200 ezer forint között mozgott idén, míg a vidéki városokban 130 ezer forint volt az átlag. A garzonokhoz ennél kedvezőbb áron juthatnak a diákok: a három-, négyszobások drágábbak, a fővárosi átlaguk 230 ezer forint, ami kereken 100 ezer forinttal kedvezőbb a téglalakásokénál, míg a vidéki városok esetében 70 ezer forint a differencia.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!