szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Hatalmas területi különbségek mutatkoznak Magyarországon az átlagkeresetekben. A legjobb fizetésekkel rendelkező fővárosi kerületben havi bruttó 1,16 millió forint az átlagkereset, míg a legszegényebb járásban havi 420 ezer forint.

Magyarországon jelentős területi különbségek mutatkoznak a keresetekben – írja a Bankmonitor a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2025. első negyedéves adatai alapján. A legjobb fizetésekkel rendelkező Budapest II. kerület (1 159 600 Ft) havi bruttó átlagkeresete majdnem háromszorosa a legalacsonyabb, Cigándi járásban mért (420 400 forintos) átlagbérnek. Ez a különbség jól mutatja a regionális egyenlőtlenségek mértékét az országban.

A lista végén álló Cigándi járást a Gönci járás követi, ahol az átlagbér 436 700 forint, majd a Fehérgyarmati járás 443 500 forintos átlagfizetéssel. Ez a három járás mutatja a legkedvezőtlenebb helyzetet a fizetések szempontjából.

Ezzel szemben

a legjobb fizetésekkel rendelkező három járás mind legalább 1 millió forintos bruttó átlagfizetéssel rendelkezik.

A legjobban a II. kerület lakosai keresnek 1 159 600 forinttal, utána a XII. kerület lakosai, akik átlagosan 1 128 900 forintos keresettel büszkélkedhetnek, majd az V. kerület következik, melynek lakosai átlagosan 1 052 800 forintot keresnek.

Ha Budapest kerületeit nem vesszük figyelembe – mivel a főváros gazdasági ereje és a bérek szintje torzítaná a vidéki járások összehasonlítását –, a legjobb fizetésekkel rendelkező járások közé tartozik Budakeszi (957 200 Ft), Pilisvörösvár (857 900 Ft) és Dunakeszi (857 300 Ft).

A Széll Kálmán (ex-Moszkva) tér
Reviczky Zsolt

Leszakadók és felzárkózók

Nem minden járás tudta tartani a lépést az országos bérnövekedéssel. Két kiemelkedő példa erre a Paksi és a Dunaújvárosi járás, ahol az átlagkeresetek 10 százalékponttal csúsztak vissza, ha az országos átlaghoz viszonyítjuk őket.

Dunaújváros gazdasága nehezen tart lépést az országos bérnövekedéssel, amit elsősorban az ipari szerkezet elavultsága és a fiatal, képzett munkaerő elvándorlása okoz. A város továbbra is a nehéziparra támaszkodik, miközben elmaradnak a modern, magasabb hozzáadott értékű beruházások, így a fizetések növekedése is mérsékeltebb.

A Paksi járás bérnövekedésének ütemét nagyban meghatározza, hogy a térség legnagyobb foglalkoztatója az MVM Paksi Atomerőmű Zrt.

Az erőmű dolgozóinak bére többéves (inflációkövető) kollektív szerződések alapján kerül meghatározásra. Ez a struktúra lényegében kizárja a gyors, piaci viszonyokhoz igazodó béremeléseket. Emellett a járásban kevés a magas hozzáadott értékű, versenypiaci szektorban működő munkaadó, így a bérverseny sem tud érdemben kialakulni. A fiatal, képzett munkaerő gyakran elvándorol, a helyben maradók közül pedig sokan napi szinten ingáznak, ami szintén csökkenti a helyi béremelési nyomást.

A Debrecen körüli régió 2019 óta az ország legsikeresebb területének számít a bérek növekedését tekintve.

A Hajdú-Bihar megyei járásokban az országos átlagnál gyorsabb bérnövekedés mögött elsősorban az ipari fejlesztések állnak.

Magyar Péter-tüntetés Debrecenben
Bábel Vilmos

Balmazújvárosban és Berettyóújfaluban új iparterületek jöttek létre, amelyek új munkahelyeket teremtettek. Emellett Debrecen gazdasági övezetének bővülése is hatással van a környező járásokra, a nagyobb munkaerő-kereslet felfelé hajtja a béreket. A javuló közlekedési infrastruktúra pedig megkönnyíti a munkavállalók mozgását, ami tovább élénkíti a munkaerőpiacot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!