Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Módosították a települések önazonosságáról szóló tervezetet, a helyi képviselők bármikor kimondhatják, hogy élnek a betelepülést akadályozó jogszabállyal.
Az országgyűlés törvényalkotási bizottsága a „települések önazonosságát” védeni kívánó törvényjavaslatról tárgyalt csütörtökön. Mint emlékezetes, a jogszabály kimondaná, hogy önkormányzatok jogköröket kapnának arra, hogy megakadályozzák a betelepülőket abban, hogy bárki beköltözzön a településre.
Az első tervezet szerint az önkormányzatnak ki kell mondania egy létszámhatárt. Ha ezt elérték, akkortól lehetett volna feltételekhez kötni a beköltözést, bár akkor sem korlátlanul. Az Országgyűlés törvényalkotási bizottsága azonban csütörtökön ezt törölte a tervezetből: tehát a helyi képviselők bármikor kimondhatják, hogy mostantól élnek a törvény adta lehetőséggel.
Azt viszont részletesebben beleírták a szövegbe, hogy mi ennek a feltétele. A „helyi életforma” védelmén kívül olyan gyakorlatibb szempontokat is mérlegelni kell, hogy az új beköltözők mennyivel növelik a helyi közszolgáltatási igényeket, az önkormányzat mennyire tudja teljesíteni a megnövekedett feladatokat. Továbbá várható-e például az ingatlanárak növekedése, és milyen gazdasági tevékenységet végző, milyen foglalkozású emberek betelepülése kívánatos. Feltételül szabták továbbá, hogy csak akkor lehet alkalmazni a betelepülési korlátozást, ha enyhébb eszköz nem ad megoldást a helyi problémákra, és akkor sem sértheti az egyenlő bánásmód elvét.
A bizottság azt is eldöntötte, hogy nem adónak, hanem hozzájárulásnak nevezik majd azt az összeget, amelyet az önkormányzatok kivethetnek az új beköltözőkre ingatlanvásárlás vagy bejelentkezés esetén.
Latorcai Csaba államtitkár a törvényjavaslattal kapcsolatos fővárosi ellenvéleményre azt válaszolta, hogy a kerületi polgármesterek többsége támogatta a lehetőség kiterjesztését a budapesti kerületekre, ezért a kormány nem változtat a javaslatán. Az államtitkár tett egy gúnyos megjegyzést a most zajló fővárosi költségvetési konfliktusról: szerinte ez azt bizonyítja, hogy a kerületi vezetők a város „igazi gazdái”. Igaz, hogy Budapest egy város, de a kerületek sokfélék.
Jámbor András, a Párbeszéd képviselője cigányszervezetek aggodalmai alapján figyelmeztetett, hogy egyes falvak a cigányok kitiltására használhatják fel az új törvény adta jogot. Az államtitkár visszautasította azt, hogy lennének rasszista szándékú települések. Szerinte van elég biztosíték a jogszabályban. Egyébként pedig éppen az szolgálja az emberek érdekeit, hogy ne költözzenek közművesítetlen területekre.
Minderről a jövő héten szavaz az Országgyűlés.
(Képünk illusztráció)
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.