Tetszett a cikk?

Miután a Fidesz lehetővé tette alapjogok (például a tulajdonhoz való jog) korlátozását a településeknek, az önkormányzatok lényegében bármire hivatkozva korlátozhatnák a betelepülést. A legnépszerűbb eszköz alighanem a betelepülők adója lesz, de akár száz fekvőtámaszt is kérhetnének az önkormányzatok.

A Közigazgatási Minisztérium társadalmi vitára bocsátotta a helyi önazonosság védelméről szóló törvény tervezetét. Ez lenne az a jogszabály, amely alapján az önkormányzatok korlátozhatnák, kik költöznek be a településre.

A jogszabálynak az Alaptörvény 15. módosítása ágyaz meg, amely alkotmányos szintre emelte a helyi közösség önazonossághoz való jogát. Ahogy ugyanis a törvénytervezet elismeri,

a szabályozás alapjogokkal (a tartózkodási hely szabad megválasztása, tulajdonhoz való jog) ütközhet.

Ám „a helyi közösség önazonossághoz való jogának érvényesülését” ezek „megfelelő mértékű korlátozása nélkül nem lehet hatékonyan előmozdítani”.

A tervezet meghatározza a „betelepülő” fogalmát:

Betelepülő az a személy, aki a településen sem ingatlantulajdonnal, sem pedig lakóhellyel nem rendelkezik, és a településen kíván ingatlant szerezni vagy lakcímet létesíteni.

Nem betelepülő:

  • akinek a település a származási helye;
  • aki a településen lakóhellyel vagy ingatlantulajdonnal rendelkező személy hozzátartozója;
  • az egyház vagy egyházi jogi személy alkalmazottja;
  • a településen működő köznevelési vagy felsőoktatási intézmény tanulója vagy hallgatója;
  • a lakcímlétesítés tilalma vagy feltételhez kötése tekintetében az, aki a településen hitéleti, egészségügyi, sport-, szociális, gyermek- és ifjúságvédelmi vagy büntetés-végrehajtási intézményben vagy intézetben él;
  • kizárólag a szálláshely igénybevételére irányuló jogviszonya tekintetében – a településen működő turisztikai szálláshelyen megszálló vendég.

Az önkormányzatok valóban széles jogköröket kapnának arra, hogy megakadályozzák a betelepülőket a betelepülésben, kezdve azzal, hogy megállapíthatják a kívánatosnak tartott lakosságszám mértékeit. Az eszközök közül szabadon választhatnak – persze dönthetnek úgy is, hogy egyiket sem veszik igénybe.

Tornabarakony
Túry Gergely

Ingatlanszerzés kizárása. A tervezet alapján a termőföld kivételével (ide nem értve a zártkerteket) valamennyi ingatlanra a betelepülők szerzési tilalma mondható ki, az adásvételen felül ideértve az ingatlan használatát lehetővé tevő bármely szerződést is.

Elővásárlási jog. A szabályozás a termőföldek szerzésére vonatkozó szabályozási mintából indul ki, amely a földtulajdont szuverenitási kérdésnek, az életfeltételek biztosítása egyik fundamentumának tekinti. Az elővásárlási sorrend a következő:

  1. más jogszabály erejénél fogva elővásárlásra jogosult,
  2. az önkormányzat,
  3. az ingatlannal telekhatáros ingatlan tulajdonosa,
  4. az ingatlannal telekhatáros ingatlanon lakóhellyel rendelkező.

Az ingatlanszerzés feltételhez kötése:

Az önkormányzat a betelepülő ingatlanszerzését feltételhez vagy kötelezettség teljesítéséhez kötheti. Előírhatja, hogy a betelepülő a betelepülés feltételeként valamely, a közösség önazonossága, szokásai, hagyományai szempontjából releváns feltételt vagy valamilyen, a közösség javát szolgáló kötelezettséget teljesítsen.

A lakcímlétesítés tilalma vagy feltételhez kötése. Az önkormányzat akár a lakóhely, akár a tartózkodási hely esetében előírhatja, hogy a településen ilyen nem létesíthető, vagy az önkormányzat által meghatározott valamely feltétel mellett létesíthető. Ez utóbbi hasonló az ingatlanszerzés feltételhez kötéséhez.

A betelepülők adója:

Az önkormányzat adóztathatja a betelepülőket. Az adózásra vonatkozó részletszabályokat a helyi adókról szóló törvény fogja rögzíteni.

A fentiek közül a „feltételhez kötés” erősen gumiszabály, hiszen ez alapján az önkormányzat nagyjából bármit előírhat onnantól, hogy a betelepülő teljesítsen száz fekvőtámaszt, odáig, hogy tanuljon meg németül. A feltétel egyébként az ingatlanszerzést követő időre is előírható, ráadásul tartósan, tehát például az önkormányzat olyasmit is előírhat, hogy a betelepülő tartsa rendben az ingatlanát.

Nehezen látható, hogy az önkormányzatok különösebben élni kívánnának a „puha” korlátozásokkal – valójában az elnéptelenedő kistelepüléseken nem jelentenek problémát a betelepülők.

Problémát a népességrobbanást elszenvedő, főleg agglomerációs települések élnek meg, ők élhetnek a betelepülések korlátozásával. Alighanem a betelepülők adójának kivetése lesz a legnépszerűbb megoldás.

A falvak „identitását védi” a kormány, miközben elvett még egy fontos jogot az önkormányzatoktól

Bár a települési önkormányzatok nem kérték, és szükségük sincs erre, a kormány az ingatlan-adásvételek korlátozhatóságával biztosítaná „önvédelmi” képességüket. A Fidesz 15 éve rombolja az önkormányzatiságot, a jogkörök és források visszaadása nincs terítéken.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!