szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kabay János gyógyszerész életművét, köztük a vegyi üzemét mutatja be egy november 20-án nyíló új kiállítás a Szabolcs megyei Tiszavasváriban.

Az Alkaloida Vegyészeti Gyárat megalapító Kabay életművét 1963 óta őrzi a helyi Vasvári Pál Múzeum, a munkásságát bemutató tárlat pedig korábban a Szabolcs-Szatmár-Bereg megye orvos- és gyógyszerészettörténete című állandó kiállításban kapott helyet.

A múzeum vezetősége 2012-ben határozott arról, hogy a város legnagyobb alakjának önálló kiállításban állít emléket. A múzeum idén pályázatot nyújtott be a Nemzeti Kulturális Alaphoz a megvalósításra, amihez végül nettó 1,5 millió forint támogatást nyert el.

Az új tárlaton a feltaláló életműve mellett a látogatók megismerkedhetnek egy interaktív elemekkel kiegészített korabeli üzemmel, gubótároló silóval, valamint egy 1990-es évekből származó kutatólaborral is.

Az Alkaloidát 1927-ben alapította Kabay János, akit a korabeli közvélemény az "alkaloidák kutatójának" hívott. A feltaláló a Tiszavasvári elődtelepülésének tekintett Büdszentmihályon született, szinte egész életét a mákkal és a morfinnal történő kísérletezésnek szentelte. Azt vizsgálta, hogyan lehet kivonni a növényből a lehető leggazdaságosabban a hatóanyagokat, szabadalmaztatott módszereit és technológiáját azóta világszerte használják.

Kabay forradalminak számító kutatásaival bebizonyította, hogy a morfingyártáshoz nincs feltétlenül szükség ópiumra mint kiindulási nyersanyagra: az 1925-ben bejelentett első szabadalma szerint a morfint a zöld máknövény préslevéből is el lehet különíteni.

Felesége, Kelp Ilona vegyészdoktor segítségével később kidolgozta azt az eljárást, amely megoldotta a morfin kivonását a kicsépelt, többnyire mezőgazdasági hulladékként kezelt mákszalmából. Ez a "száraz eljárás" forradalmasította a morfingyártást: a gyógyszerész módszerét tíz országban szabadalmaztatták.

A szocializmus évtizedei alatt az Alkaloida azok közé az állami vállalatok közé tartozott, amely jelentős mértékben hozzájárult az állam gazdasági sikereihez. A gyár ebben az időszakban csaknem nyolcvan országba exportálta termékeit, készítményeit és több mint kétezer embernek adott megélhetést. A kilencvenes évek elején a tekintélyes Forbes magazin a világ 22 legsikeresebb gyógyszergyártó cége közé sorolta.

A rendszerváltást követő privatizáció után a vegyészeti gyár piacainak jelentős részét elveszítette. Az Alkaloida most az indiai Sun Pharma tulajdonában van, amely az alapanyaggyártás mellett új piacok felkutatásán dolgozik.

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Találtak valamit a tejről, ami sok mindent megváltoztathat

Találtak valamit a tejről, ami sok mindent megváltoztathat

A vihar tönkretette Horvátország legnagyobb naperőművét

A vihar tönkretette Horvátország legnagyobb naperőművét

Hatalmas biztonsági incidens a Volkswagennél, 800 000 autó érzékeny adatai voltak veszélyben

Hatalmas biztonsági incidens a Volkswagennél, 800 000 autó érzékeny adatai voltak veszélyben