szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy kazahsztáni halomsírban talált harcos csontvázából kiderült, a férfi egy több mint 5 centis nyílheggyel a csigolyái között élte életét.

Nyílheggyel a gerincében élt egy vaskori harcos, akinek földi maradványai Kazahsztánban, egy kurgán feltárása során kerültek napvilágra. A leletről a belfasti Queen's Egyetem és a kazah Régészeti Kutatóintézet tudósai az International Journal of Osteorchaeology online kiadásában számolnak be.

A nemzetközi kutatócsoport több mint 20 éve folytat ásatásokat Kazahsztán központi vidékein, ahol az eurázsiai sztyeppeket a Kr.e. 8. századtól a Kr.u. 2-ig századig benépesítő nomád nép, a szakák kultúráját, tárgyi emlékeit kutatják. 2009-ben az archeológusok feltártak egy hatalmas szaka temetőt, ahol 200 különböző ékszert és több mint harmincezer ruhadíszt találtak. E munkálatok során hívták fel a helyi lakosok a régészek figyelmét a kurgánra - olvasható a LiveScience hírportálon.

Mint kiderült, egy grandiózus halomsírról volt szó, amely eredetileg 2 méter magas lehetett, az átmérője pedig meghaladhatta a 22,5 métert. A kurgánt még az ókorban kirabolták, a kövek és a talaj jelentős részét pedig a környékbeliek használták fel az 1960-70-es években.

A feltételezések szerint a kurgán egy korai szaka előkelőség végső nyughelye lehetett, ám az azóta elvégzett feltárások során csupán néhány bordát, lábszárcsontot, valamint csigolyát találtak. A radiokarbonos kormeghatározási módszerek tanúsága szerint a férfi valamikor a Kr.e. 8. és 6. század közötti időszakban, vagyis a kora vaskorban élt.

A harcos korát 25 és 45 év közöttire becsülik. Az elhunyt 174 centiméter magas lehetett, vagyis megtermettnek számított abban a korban, amikor az átlagos testmagasság nem haladta meg a 165 centimétert.

A csontok vizsgálata során az egyik bordán egy gyógyult törés nyomait fedezték fel a kutatók, valamint megtalálták a csigolyába ágyazódott bronz nyílhegyet is. A CT-vizsgálat szerint a nyílhegy 5,6 centiméteres, a borzalmas sérülés azonban nem végzett azonnal a harcossal, erről tanúskodnak a csontszövetben megindult gyógyulási folyamatok.

A kutatók elemezték a csontok izotópösszetételét is, hogy többet megtudjanak a harcos életmódjáról, így derült ki, hogy a férfi több kölest fogyasztott, mint a kortársai.

"Elképzelhető, hogy a szaka társadalomban a köles fogyasztása egyfajta státuszszimbólum volt, amit csak az elit engedhetett meg magának, de e hipotézis bizonyítása további vizsgálatokat igényel" - fogalmazott Svetlana Svyatko, a Queen's Egyetem földrajztudományi, régészeti és paleoökológiai intézetének a kutatója.

OKSZ: az árrésstop miatt senki nem fog heti egy tubus fogkrém helyett kettőt használni

OKSZ: az árrésstop miatt senki nem fog heti egy tubus fogkrém helyett kettőt használni

Magyarországon a teljesen új Audi A6 szedán

Magyarországon a teljesen új Audi A6 szedán

III. Károly király tényleg úgy halhat meg, hogy már nem fog szóba állni Harry herceggel 

III. Károly király tényleg úgy halhat meg, hogy már nem fog szóba állni Harry herceggel 

Szó szerint a gondolataival csinált videót a férfi, aki harmadikként kapta meg a Neuralink agyi chipjét

Szó szerint a gondolataival csinált videót a férfi, aki harmadikként kapta meg a Neuralink agyi chipjét