szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hoffmann Rózsát nem lepte meg, hogy az uniós oktatási biztos bizonyos aggodalmának adott hangot a magyar köz- és felsőoktatást érintő kérdésekkel kapcsolatban, de magától jelentkezett, hogy első kézből adjon tájékoztatást Brüsszelben.

Az oktatási államtitkár azt mondta, ahogy Magyarországgal kapcsolatban minden területen a magyar ellenzék kiküldözgeti üzeneteit Brüsszelbe, várható volt, hogy ez az oktatásügyet sem kerüli el. Hoffmann Rózsa ugyanakkor kiemelte: az oktatásügy egy olyan terület, ami nemzeti hatáskörbe tartozik, és nincsenek kötelező érvényű európai uniós jogszabályok.

- Olyan időket élünk, hogy valami miatt Magyarország minden lépését kritikusan szemléli az Európai Unió" - fogalmazott, hozzátéve: számított rá, hogy az Európai Bizottság alaposabb vizsgálat tárgyává teszi az oktatásügyet is. Ugyanakkor az szerinte furcsa, hogy ez csak Magyarországgal kapcsolatban jelenik meg, mert Hoffmann úgy véli, ugyanilyen alapon minden uniós országnak vizsgálhatnák a törvényeit.

- De állunk elébe - mondta az államtitkár. Andrulla Vasziliu EU-biztos pénteki brüsszeli megbeszélésén egyetértésre jutott Jávor Andrással, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium közigazgatási államtitkárával, hogy Hoffmann  Brüsszelbe utazik, hogy megvitassa az Európai Bizottságban a magyar közoktatási, valamint felsőoktatási törvénnyel kapcsolatban felmerült aggodalmakat.

Az államtitkár mindent el fog magyarázni Brüsszelben
Stiller Ákos
Ennek időpontja még nem ismert, akár néhány héten belül sor kerülhet a találkozóra. Az oktatási államtitkár kiemelte: az a szándéka, hogy korrektül tájékoztatja a biztost a magyar oktatásügy átalakításra érdekében tett lépésekről. Minden észrevételt alapos vizsgálat tárgyává tesznek - ígérte.

Hoffmann nem érti

Az eddig ismert felvetésekre reagálva azt mondta, Európa 19 országában 16 év a tankötelezettség korhatára, mindössze három államban magasabb ennél. Ha Magyarországot emiatt elítélik, akkor másik 18 országot, köztük Franciaországot és Finnországot is el kellene ítélni. A közismereti tárgyak számának csökkentése szintén ismert kritika - mondta, hozzátéve: az, hogyan épül fel az iskolarendszer tartalma, milyen tantárgyak vannak, mit tanítanak, szakmai kérdés. Nem érti, miért ad ez okot aggodalomra, és ráadásul még végleges döntés sincs, hiszen még nincsenek kész tantervek.

Hoffmann Rózsa a felsőoktatást és a hallgatói szerződést ért bírálatokra úgy reagált, mielőtt a kormányrendeletet megalkották, előzetes normakontrollt kértek, és a jogi vizsgálatok semmilyen aggályt nem jeleztek. Az oktatási államtitkár szerint azt világosan látni kell, hogy a hallgatói szerződés megkötése nem kötelező, teljesen önkéntes alapon történik majd. A hallgatók mérlegelhetik, az állami támogatás fejében megkötik-e ezt a szerződést.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!