Tetszett a cikk?

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium bejelentette, hogy gáztörvény júniusban várható elfogadásával párhuzamosan folyik az alsóbb rendű jogszabályok kidolgozása, s 2004. január 1-jétől az új szabályozás tejes rendszere életbe léphet.

A parlamenti pártok választási csatájában a lakossági gázár alacsonyan tartása központi, szimbolikus kérdéssé vált, amelyet mind a mai napig újra és újra elővesznek. Tisztázhatja a helyzetet, ha a földgázellátásról szóló törvényjavaslatot várhatóan júniusban megszavazza az Országgyűlés. A törvényjavaslat sajátossága, hogy – a villamosenergia-piachoz hasonlóan – a gázágazat területén is párhuzamosan kezeli a fokozatosan megnyíló versenypiacot és a közüzemi szolgáltatást. Az állam szabályozó, ellenőrző szerepe egyre inkább a fogyasztóvédelemre, a piaci esélyegyenlőség megteremtésére, a domináns pozícióban lévő piaci szereplők szabályozására irányul. A gáztörvény hatályba lépését követően a korábbi gázipari monopóliumok megszűnnek.
A törvényjavaslat alapján a földgáztárolók, szállító- és elosztó vezetékek tulajdonosai kötelesek az általuk üzemeltetett rendszerhez való hozzáférést hatósági áron biztosítani. A villamosenergiáról szóló törvényt 2001-ben fogadta el a parlament és 2003. január elsejei hatálybalépésével megkezdődött a piacnyitás az energetikában. A villamosenergia törvény a fogyasztókat két részre osztja: a feljogosított fogyasztók szabadon vásárolhatják az áramot a termelőtől vagy a kereskedőtől megállapodásos áron, míg a közüzemi fogyasztók részére továbbra is kötelező marad az ellátás szabályozott végfelhasználói árak fenntartása mellett. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!