Tetszett a cikk?

„Kiváltságokat őrző kliensek” nyomása alatt áll a magyar kormánypárt, véli egy szlovák lap, míg egy másik szerint Orbán Viktor nem titkolja, hogy megtorlásra vágyik, népszerűségének növekedése pedig azt jelzi, hogy a legjobb úton halad a célja felé.

A magyar kormányfőváltás fejleményeit élénk figyelemmel követő szlovák lapok egyike, a liberális SME szerdán a visegrádi országokban lezajlott miniszterelnök-cserék hátterét vizsgálva azt írta: a szlovák kormányfő, Mikulás Dzurinda azért lehet még a helyén, mert míg másutt a kormányfő cserélhető, addig Szlovákiában ez nagy valószínűséggel csak a teljes kormánykoalíció cseréjével együtt képzelhető el.



Peter Schutz szerint egyebek között azért van így, mert a Magyarországon, Csehországban és Lengyelországban kormányzó baloldali pártok "belső feszültségekkel, a pozíciókat, a megrendeléseket és a kiváltságokat őrző kliensek, lobbycsoportok óriási nyomása alatt élő organizmusok". Ezzel szemben Szlovákiában maga a kormányfő a saját (jobboldali) "degenerálódó pártja, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ) tulajdonát képezi". Ebben a pártban pedig semmilyen belső feszültség nem létezik, mert "a kliensei túlságosan gyöngék, a rendszeren belül pedig nem állandósultak annyira, hogy tekintélyes jótevőjükkel szembe merjenek fordulni. Az SDKÚ befolyása alatt ők csupán vazallusok, a miniszterelnök szolgái" - írja a hírmagyarázó, aki Dzurinda pártját "belső dinamizmusok nélküli halott pártnak" nevezi, amelyben a szomszédos országokban tapasztalt változásokhoz vezető demokratikus vita Schutz szerint aligha alakulhat ki.



A SME másik szerzője, Peter Morvay az MSZP szerdán zajló rendkívüli kongresszusának előzményeit ismerteti, és a lehetséges fejleményeket vizsgálva a miniszterelnöki posztért induló Kiss Pétert a bizonyosság, Gyurcsány Ferencet pedig a változások emberének nevezi.



A Smer nevű szlovák ellenzéki párthoz közelállónak tekintett baloldali lap, a pozsonyi Pravda az MSZP rendkívüli kongresszusa kapcsán azt írja, hogy a magyar baloldal szerdán megpróbálja megtalálni "kihívójának, annak a rátermett Orbán Viktornak az ellenfelét, akinek fenyegető árnyéka rávetül a kormánypártra". A cikkíró megjegyzi: Orbán nem is titkolja, hogy megtorlásra vágyik, népszerűségének növekedése pedig azt jelzi, hogy a legjobb úton halad a célja felé. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!