szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

"Nem tartjuk elfogadhatónak, hogy az új képzési szerkezetet átgondolatlanul, egy csapásra akarják bevezetni. A bolognai folyamatban érintett európai országokban - Norvégiától eltekintve - mindenhol megfontoltan, több lépésben vezették be a rendszert" - mondta Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke.

A Fidesz támogatja a több ciklusú képzési szerkezet bevezetését, de hosszabb átmeneti időt biztosítana, amely lehetőséget adna arra, hogy kidolgozzák és kipróbálják a képzési programokat, valamint eldöntsék, mely képzéseket nem lehet, vagy nem célszerű áttenni az új struktúrába - mondta Pokorni.

Az ellenzéki honatya szerint, ha a törvény életbe lép, drámai módon szűkül majd a továbbtanulás lehetősége, mert a tervezet megteremti az államilag finanszírozott képzési keretszámok folyamatos csökkentésének jogi kereteit. A Fidesz nem tudja elfogadni, hogy a képzési idő rövidülése miatt felszabaduló forrásokat elvonják, mert véleménye szerint azokból további hallgatók ingyenes képzését kell lehetővé tenni - magyarázta.

A törvénytervezet nem nyújt megfelelő garanciát az oktatási intézmények finanszírozását illetően sem, hiszen ha csak a hallgatói létszámot veszik figyelembe a források odaítélésénél, akkor az intézmények tudományos, kutatási, közművelődési feladatainak ellátása elsorvadhat. A felsőoktatást reálértéken 1988-as szinten finanszírozzák.

"Kapkodó totális átalakítás helyett egy megfontolt fejlesztéspolitikára van szükség, vakrepülés helyett nyugodt építkezésre" - fűzte hozzá.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Magyar pedagógusok: még jó a hazai felsőoktatás

A középiskolai pedagógusok szerint a magyar felsőoktatás szakmai színvonala megelőzi az EU intézményeiét, minden másban azonban alul marad - derül ki a Felvételi Információs Szolgálat országos felméréséből, amelyben 265 érettségit adó középiskola 2 263 pedagógusa vett részt.

MTI Itthon

Több mint 2300 dolgozót bocsátanak el a felsőoktatásból

A felsőoktatási intézményekben 2318 státusz szűnik meg, amely a foglalkoztatottak 4,3 százaléka. Az elbocsátottak közül 518 az oktató, ami a jelenlegi oktatói létszám 3,4 százaléka - jelentette be Stark Antal, az oktatási tárca helyettes államtitkára.