szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jóllehet maradéktalanul egyetlen ország és intézmény eredeti reményei nem teljesültek az Európai Unió költségvetésének elfogadásával, kivétel nélkül minden tagállam azzal állt fel a tárgyalóasztaltól, hogy elérte, amit elérhetett a kompromisszum veszélyeztetése nélkül.

Tony Blair soros elnök. Kész kompromisszum
© AP
A nettó befizető tagállamoknak ugyan nem sikerült az uniós összjövedelem mértéknek 1 százaléka alatt tartaniuk a büdzsé éves nagyságát, de valamennyien kedvezményekkel álltak fel az asztaltól – véli az MTI gyorselemzése.

Közülük az elnöklő Nagy-Britannia ugyan a hét évre vonatkozóan több mint 10 milliárd eurót engedett egyedülálló uniós visszatérítéséből, de a visszajáró összeg 2007-től még így is magasabb lesz a tavalyi 5,3 milliárd eurónál. Hollandia évi egymilliárd euróval, Ausztria 600 millióval, Németország 300 millióval, Svédország 150 millióval fizet kevesebbet ezentúl a büdzsébe. Franciaország megtarthatta magas agrártámogatásait, Luxemburg vidékfejlesztési többletpénzhez jutott. Valamennyi nettó befizető nyert a végelszámolásnál az elmaradottabb régióinak járó támogatások növekedésével is.

A megállapodás nagy nyertesei egészen bizonyosan a tavaly csatlakozott új, illetve a 2007-ben belépő tagállamok (Bulgária és Románia). Közülük is különösen a legkeményebben harcolók, Lengyelország és Magyarország volt elégedett a eredménnyel. Lengyelország az uniós támogatások legnagyobb kedvezményezettje lesz, az összes támogatások mintegy ötödét szerezte meg. Magyarország 22,6 milliárd eurós támogatása, illetve a megállapodásban szereplő kedvező szabályozási változások – a kormány nyilatkozatai szerint – még a korábbi reményeket is túlszárnyalják.

Pozitív eredménnyel zárt az előző javaslatokhoz képest a többi új tagország: Málta és Ciprus, a balti államok, Csehország, Szlovákia és Szlovénia is. Szlovákia, Litvánia és Bulgária összesen 1,4 milliárd euróban részesednek régebbi típusú atomerőműveik leállításának segítésére is.

A tavalyi bővítést megelőzően leginkább kedvezményezett államok – Spanyolország, Portugália, Görögország, Írország – ugyancsak többé-kevésbé elégedetten álltak fel a tárgyalóasztalétól. Spanyolország az utolsó tárgyalásokon 2 milliárd eurós többlettámogatást harcolt ki technológiai fejlesztéseinek segítésére. Olaszország 1,9 milliárd eurónyi pluszpénzt ért el kutatási és fejlesztési terveinek segítésére. Portugália összesen 22,5 milliárd eurós támogatással zárta le a tárgyalásokat, Írország a vidékfejlesztési támogatások növekedésén nyert többletet.

A többi tagállam nagyjából megőrizte korábbi költségvetési pozícióját, illetve itt-ott javított azon. Belgium például egyik kevésbé fejlett régiójának szerzett nagyobb támogatást, Dánia az agrártámogatások egyik fontos haszonélvezője maradt, Finnország pedig a vidékfejlesztésre összesen 3,6 milliárd euróval megnövelt támogatás egyik vezető haszonélvezője lett.

Az uniós intézmények megfogalmazta céloktól ugyan az összjövedelem 1,045 százalékára rúgó éves bontású, összesen 862,36 milliárd eurós költségvetés jelentősen elmarad, ám az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Durao Barroso máris értésre adta, hogy a végrehajtó testület támogatja az elfogadott megállapodást, mert az jelentős mértékű szolidaritásról tesz tanúbizonyságot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Újabb javaslat készült az EU-költségvetésről

Francia-német-brit csúcstalálkozón tett kísérletet az Európai Unió soros elnöksége péntek kora délután Brüsszelben arra, hogy a 2007-2013 közötti költségvetés ügyében javítsa a kompromisszum megtalálásának esélyeit a huszonöt EU-tagország között.

MTI Itthon

Eörsi: Gyurcsány nem csak verte az asztalt

Magyarország diplomáciai mintát mutatott Európa egészének, mert miközben keményen védte a nemzeti érdekeket, szem előtt tartotta az európai érdekeket – mondta Eörsi Mátyás szabaddemokrata képviselő.

MTI Itthon

Orbán támogatásáról biztosította Gyurcsányt

Orbán Viktor a közszolgálati televíziónak adott nyilatkozatában támogatásáról biztosította Gyurcsány Ferenc kormányfőt az európai uniós költségvetésről Brüsszelben folyó csúcstalálkozó közben, mert szerinte az ország közös érdeke, hogy minél jobb eredmény szülessen.

MTI Itthon

Dávid Ibolya a 85 százaléknak örül

Az EU-s keretköltségvetésről született megegyezés legnagyobb eredménye, hogy a magyarországi felzárkóztatási célú fejlesztések 85 százaléka európai uniós forrásból lesz finanszírozható – mondta az MDF elnöke.

MTI Itthon

Uniós büdzsé: a magyar kormány elégedett

Magyarországnak 2007-et követően a mostani EU-támogatások összegének három és félszeresét sikerült megszerezni - mondta Gyurcsány Ferenc az MSZP választmányi ülésén.

MTI Világ

Hajnalra kiizzadták az uniós büdzsét

Megállapodtak brüsszeli találkozójuk szombati befejeztével az Európai Unió tagországainak állam- és kormányfői a szervezet 2007-2013 közötti keretköltségvetéséről. A büdzsé a végleges adatok szerint hét év alatt összesen 862,36 milliárd euró lesz, és az uniós összjövedelem 1,045 százalékát teszi ki tavalyi árakon.

MTI Világ

Gyurcsány Brüsszelben marad, elhalasztotta a hazautat

A brüsszeli EU-csúcson részt vevő magyar delegáció elhalasztotta péntek esti hazazutazását, ezzel is jelezve, hogy az Európai Unió 2007-13-as keretköltségvetéséről tanácskozó fórum munkája tovább tart majd a tervezettnél.