szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az 1956-os magyar forradalom, majd 1989, a magyar szabadság kivívása az iraki és a világ valamennyi, szabadságra vágyó népe számára ihletet és reményt ad - jelentette ki Gorge W. Bush amerikai elnök Budapesten, a Citadellán mondott beszédében.

Továbbra is segítünk Iraknak abban, hogy elfoglalhassa jogos helyét az Egyesült Államok és Magyarország mellett, mint a szabadság részese - fogalmazott George W. Bush a magyar közjogi méltóságok, a politikai, társadalmi, művészeti és tudományos élet vezető képviselőinek jelenlétében tartott mintegy negyedórás beszédében, amelynek központi része az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulójára épült.

Az amerikai elnök méltatta az 1956-os forradalmat, a magyar nép hősies küzdelmét. Szavai szerint 1956 őszén történelmet írtak ebben az országban. A magyar nép változást követelt és fellázadt a kommunista diktatúra, az idegen uralom ellen, többek között a szabad választások, a cenzúra eltörlése, a szabad sajtó és a politikai foglyok szabadon bocsátása érdekében. Bush arra is kitért, hogy a magyarok ledöntötték Sztálin szobrát.

"A magyarországi tapasztalat tanulsága egyértelmű... A szabadság késlekedhet, de nem lehet megtagadni" - jelentette ki, megjegyezve: büszke arra, hogy Budapesten alkalma volt találkozni három egykori magyar forradalmárral. Amerika nagyra becsüli a magyar nép kitartását, üdvözli fejlődését és nagyra értékeli vele való szövetségét. Arról is beszélt, hogy Magyarország elismert tagja a NATO-nak és az Európai Uniónak.

Bush üdvözölte a magyarországi demokráciaközpont tavalyi beindítását, valamint az ENSZ demokrácia alapjához történő magyar hozzájárulást. Szólt a balkáni demokratizálódási folyamat magyar támogatásáról, a magyar katonák szerepvállalásáról a koszovói stabilizációban, az afganisztáni misszióban, utóbbi kapcsán a rendőrök és orvosok képzéséhez, az iskolák újjáépítéséhez való is hozzájárulásról.

George Bush felidézte, hogy az elmúlt héten Bagdadban járt, ahol látta az iraki miniszterelnök elszántságát abban, hogy jobb életet sikerüljön teremteni népének. Ebben a tevékenységében az iraki kormányfő megérdemli a nemzetközi közösség támogatását.

Kitért arra, hogy az iraki demokráciának még elszánt ellenségei vannak, ezek legyőzése áldozatokat és további türelmet követel. Úgy vélte azonban, hogy "az új iraki kormány megmutatja majd a világnak, mit jelent a demokrácia a Közel-Kelet számára".

"Magyarország Európa szívében a szabadság diadalát képviseli a zsarnokság felett. Amerikában büszkén tekintik Magyarországot barátnak" - jelentette ki. 

Bush elnök magyarul - "Jó napot kívánok! - köszöntette hallgatóságát, beszéde végén pedig Petőfi Sándor Nemzeti dal című verséből idézett és megemlítette azt is, hogy Kossuth Lajosnak, "a magyar demokrácia atyjának" a mellszobra az amerikai kongresszus épületében is látható.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Bush-látogatás: díszebéd a Vadászteremben

Mintegy hatvan amerikai és hatvan magyar meghívott személyiség vett részt a George Bush amerikai elnök tiszteletére a parlament Vadásztermében rendezett csütörtöki díszebéden, amely Sólyom László, George Bush és Gyurcsány Ferenc pohárköszöntőjével kezdődött.

MTI Itthon

A Citadellán beszél Bush

Görög színházat idéző pódium- és emelvényrendszert építettek a gellérthegyi Citadella előtt, hogy George Bush a legszebb budapesti panoráma előtt mondhassa el az Egyesült Államok Európa-politikáját kifejtő beszédét.

MTI Itthon

Bush a parlamenti pártok elnökeivel találkozott

Az 1956-os forradalom és a demokrácia értékeinek méltatása mellett a határon túli magyarság helyzetét vetették fel a parlamenti pártok elnökei, amikor találkoztak George Bush amerikai elnökkel csütörtökön a Parlament épületében.