szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország nem kapott megkeresést az Egyesült Államoktól azzal kapcsolatban, hogy területén rakétavédelmi támaszpont telepítését engedélyezze. Ezt egy neve elhallgatását kérő külügyi szakértő közölte pénteken az MTI érdeklődésére.

A kérdés nincs napirenden, utoljára az amerikaiakkal ilyen téma másfél évvel ezelőtt vetődött fel, puhatolózó szinten - fogalmazott a szakértő. Cyril Svoboda cseh külügyminiszter kedden megerősítette a cseh sajtó értesülését, amely szerint az Egyesült Államok Közép-Európában, Csehország, Lengyelország vagy Magyarország területén rakétatámaszpontot szeretne létesíteni. Pénteken a lengyel védelmi miniszter helyettese azt mondta, Lengyelország megfontolja az engedély megadását Washingtonnak.

Az MTI információi szerint a NATO-ban 2002-től, a prágai csúcstalálkozó óta zajlott egy közös rakétavédelmi rendszer technikai megvalósíthatósági tanulmányának kidolgozása. Ezt idén májusban a tagállamok védelmi miniszterei elfogadták, azzal, hogy a kérdésben a novemberi rigai csúcson születik döntés.

"Egy mintegy tízezer oldalas technikai megvalósíthatósági tanulmány született, amely azt vizsgálja, hogy a szövetségi területet miként lehet megvédeni különféle rakétafenyegetésekkel szemben" - mondta el az MTI-nek a külügyi forrás. Hozzátette: amennyiben a rendszer megvalósításáról döntenek, az nyilván az amerikai rakétavédelmi rendszert is érinti, hiszen az biztosít az egyik irányból lefedettséget.

A szakértő szinte kizártnak tartotta, hogy az amerikaiak novemberig bármit lépnének az ügyben, hiszen a rakétavédelmi rendszer felépítése Európában technikailag teljesen meg fogja határozni azt a paramétersort, ami alapján az amerikaiak a kiegészítés vagy a saját megépítés mellett dönthetnek.

Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium szóvivője az MTI érdeklődésére közölte, hogy semmiféle ilyen jellegű megkeresés nem érkezett a szaktárcához. Az üggyel 2004 nyarán az Országgyűlés Honvédelmi Bizottsága is foglalkozott. Ezen az ülésen Bródi Gábor, a külügyi tárca akkori helyettes államtitkára közölte: nincs konkrét terv arról, hogy amerikai kezdeményezésre rakétavédelmi rendszert telepítenének Magyarországra, Juhász Ferenc előző honvédelmi miniszter pedig azt mondta: biztos abban, hogy ebben az évtizedben nem valósul a rakétavédelmi rendszer.

Bródi Gábor azt mondta, hogy Magyarországon csak az előzetes elképzelésekről folytak megbeszélések, amelyek nem voltak titkosak. A tárgyuk bizalmas volt - tette hozzá. A helyettes államtitkár közölte, hogy az előző ciklusban Orbán Viktor miniszterelnök is támogatta a rakétavédelmi elképzeléseket, sőt Martonyi János is tárgyalt azokról az amerikai külügyminiszterrel. Bródi Gábor ennek időpontját nem tudta megnevezni. Simicskó István (Fidesz) válaszul azt mondta, hogy nem voltak ilyen tárgyalások.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Rakétarendszert telepíthet az USA a közelünkben

Iráni rakétákat elhárító rakétarendszer telepítését tervezi a Pentagon Európában a The New York Times értesülése szerint. A lap Lengyelországot és Csehországot említi lehetséges helyszínként.

Hét nap

PHENJANI RAKÉTAKÍSÉRLET

Az Egyesült Államok, Japán, Dél-Korea, Ausztrália és Új-Zéland is határozottan felszólította Észak-Koreát, tegyen le...

MTI/hvg.hu Világ

Sikeres rakétakísérletet hajtott végre Irán

Irán sikeres kísérletet hajtott végre radar által nem érzékelhető, egyszerre több célpont ellen is bevethető, hazai gyártású, Fadzsr-3 jelű rakétával - jelentette be az iráni állami televízió.