szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyarok szerint az anyagi biztonság megteremtése a férfiak feladata, a nőkre otthon számítanak.

A Nemzeti MédiaAnalízis 2005.IV-2006.I. negyedéves adatai szerint Magyarországon egyértelműek a társadalmi nemekkel kapcsolatos elvárások: míg a férfiak feladata a család anyagi biztonságának megteremtése, addig a nőkre otthon számítanak. Honfitársaink többsége úgy látja, a család lemondással jár, a munkát pedig inkább tartják pénzkereseti forrásnak, mint hivatásnak.

A GfK Hungária Piackutató Intézet – egyebek mellett – folyamatosan monitorozza a magyar lakosság életstílusát, és az e téren bekövetkező változásokat. A Nemzeti Médiaanalízis legfrissebb adataiból arra is választ kaphatunk, vajon milyen értékek mentén szervezik a magyarok életüket, hogyan vélekednek az élet különböző dolgairól. A kutatás során megkérdezett 15 660 fő – akik a 15 évesnél idősebb 8,5 millió magyar lakost reprezentálták - egytől hatig terjedő skálán értékelhette, mennyire ért egyet az élet különböző területeit érintő állításokkal. A skála két szélsőértéke a „teljesen egyetért vele” és az „egyáltalán nem ért vele egyet” végpontokat jelöli.

A kutatás eredményeiből egyértelműen kirajzolódik a férfi és női társadalmi szerepek megosztottsága. Komoly felelősség nyugszik a magyar férfiak vállán, hiszen az állítások értékelésekor legmagasabb pontszámot az „egy férfinak mindenkor gondoskodnia kell családja anyagi biztonságáról” kijelentés kapta (középérték: 4,7). A felmérés szerint e vélekedés vonatkozásában szinte semmilyen eltérés nem mérhető a férfiak és nők között. Az „elsősorban a nők feladata, hogy gondoskodjanak a háztartás és a család dolgairól” kijelentéssel érdekes módon – nem sokkal, de – nagyobb arányban értettek egyet a hölgyek (középérték: 4,4), mint az erősebb nem tagjai (középérték: 4,1).

Szintén a hölgyek értenek nagyobb arányban egyet a családalapításhoz kötődő áldozathozatalra vonatkozó állítással. A „sok mindenről le kell mondania az embernek, ha családja van” kijelentéssel a válaszadók inkább azonosulnak, mint amennyire nem tartják magukra igaznak (középérték: 4,1). Mindazonáltal a megkérdezettek ezzel közel azonos arányban (középérték: 3,9) nyilatkoztak úgy, hogy családtagjaikkal nem csupán alkalmanként találkoznak, azaz „gyakran összejön a család”. A családdal elköltött közös reggelik azonban a válaszok alapján csak közepesen fontosak Magyarországon (középérték: 3,1).

Az elmúlt évtizedben megváltozott a magyar lakosság munkához való objektív viszonya. A társadalomban egyszerre van jelen a munkanélküliség és az alulfoglalkoztatottság jelensége. A megkérdezés során kiderült, hogy honfitársaink szerint jobb, ha „az ember kevesebbet keres”, mint, ha „a munka rabja” (középérték: 3,8), azaz a szabadidőről feltehetőleg magasabb kereset esetén sem mondanának le. Az adatok szerint e kérdés tekintetében sem nembeli, sem pedig jelentős generációs különbség nem mutathatók ki. Ezt a megállapítást támasztja alá az is, hogy ezzel azonos arányban értenek egyet a megkérdezettek a „a munka számomra elsősorban pénzkereset” állítással (középérték: 3,8) és ennél lényegesen kevésbé tartják magukra vonatkozónak „a munka számomra hivatás” (középérték: 3,3) kijelentést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

EU: a nők 15 százalékkal kevesebbet keresnek a férfiaknál

Az EU-ban a nők még mindig 15 százalékkal kevesebbet keresnek hasonló beosztású férfi kollégáiknál, bár némi változás mutatkozik - erre a megállapításra jutott az Európai Bizottság a témával foglalkozó legfrissebb jelentésében, amely 2004-es adatokon alapul.

MTI Vállalkozás

Ingyen vállalkoznak a nők

A Budapesti Politechnikum Alapítvány, az Életpálya Alapítvánnyal és a Ferencvárosi Családsegítő Szolgálattal közösen február közepén újabb vállalkozástervezési, vállalkozásfejlesztési programot indít elsősorban a fővároshoz kötődő munkanélküli, munkahelyét veszélyben érző nők számára.

eurohirek.hu Világ

Az új EU-tagállamokban esélytelenebbek a nők

Az Open Society Institute jelentése szerint az új EU-tagállamokban 25-30 százalékos különbség van a férfiak és nők között fizetés, politikai képviselet, munkahelyen betöltött pozíció tekintetében - ez kétszerese az EU 15 százalékos átlagának.

MTI Karrier

Nem megoldott a nők visszailleszkedése az egészségügyben

Az egészségügyben a legmagasabb a nők aránya a foglalkoztatottak között. A hosszabb távollétről, például gyermekgondozási időszakról visszatérni szándékozó, de megkopott, elavult tudású nők ismereteinek felfrissítése azonban nem megoldott, pedig ez kellene a sikeres visszailleszkedéshez.

hvg.hu Karrier

A sikeres nők vonzóbbak az ambiciózus férfiaknak

Egy nemrégiben készült brit szociológiai kutatás szerint kevésbé vonzóak azok a vállalatok, amelyek nem nyújtanak családbarát szolgáltatásokat férfi alkalmazottaik számára. Az elmúlt harminc évben a munkaerőpiacon megjelenő nők egyre növekvő aránya jelentős társadalmi következményeket von maga után. Ennek egyik korántsem elhanyagolható aspektusa, hogy a nők megosztják hagyományos családi szerepeiket férfi partnerükkel.

hvg.hu Karrier

A nők nehezebben állnak vissza a munkába

Egy kutatás szerint a vezető beosztásban dolgozó hölgyek gyakran válnak frusztrálttá, s további akadályokat is le kell küzdeniük, ha munkahelyük időleges elhagyása után visszatérnének a dolgos hétköznapokba.

hvg.hu Karrier

Hogyan tüntethetők el a nők sikertelenségi tényezői

A magyar társadalom erősen férfiközpontú. Ezért nőktől több ügyességet kíván, ha előre akarnak jutni, vagy állást akarnak szerezni. Ha nem követnének el tárgyalási hibákat sokkal sikeresebbek is lehetnének.