szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Parlament liberális és szocialista frakciójának politikusai az utcai politizálás helyett a parlamenti politizálást ajánlják a magyar vezetők figyelmébe.

Meglepte Graham Watsont, az Európai Parlament liberális frakciójának vezetőjét, hogy a kereszténydemokrata-konzervatív pártokat tömörítő Európai Néppárt csatlakozott a Fideszhez, felszólítva a magyar miniszterelnököt, hogy mondjon le, míg Poul Nyrup Rasmussen, az Európai Szocialisták Pártjának elnöke úgy nyilatkozott, kötelessége figyelmeztetni "az összes felelős magyar politikai vezetőt", hogy "a demokratikus út helyett ne az utcai politizálást válasszák".

Az MSZP EP-delegációja szerdán közölte Graham Watson nyilatkozatát, aki kijelentette: "Nagyon meglepett, hogy az Európai Néppárt csatlakozott a Fideszhez, s felszólítja a magyar miniszterelnököt, hogy mondjon le. Tudatában vagyok annak, hogy az önkormányzati választásokat az ellenzék nyerte. Ugyanakkor teljesen nyilvánvaló, hogy mandátumát a helyi kormányzáshoz kapta, míg a választások a nemzeti parlamentbe egyértelműen a Gyurcsány-kormány javára dőltek el, s felhatalmazták a koalíciót az országos szintű kormányzásra. Remélem, a magyar emberek lehetővé teszik, hogy a kormány tegye a dolgát, hogy megújítsa a magyar gazdaságot, s ezáltal Magyarország megfelelően járulhasson hozzá az európai fejlődéshez."

"Minden országban fennáll egyfajta ellentét a politikai pártok között, ám engedni, hogy ez ilyen messzire menjen, fellázítani a lakosságot a demokratikusan megválasztott kormány ellen, ez a demagógia eszköze, és nem az a fajta demokratikus politizálás, amely az Európai Unióban vagy bármely tagállamában elfogadott." - írja Watson, reményét fejezve ki egyúttal, hogy a politikai pártok európai szinten felismerik a demokratikus megoldás elsőbbségét, és határozottan tudomására hozzák a magyarországi ellenzéknek, hogy ez nem az az út, amelyet egy modern európai demokráciában követniük kell - nyilatkozott Watson.

A volt dán kormányfő Rasmussen az "összes felelős politikai vezetőhöz" fordulva kifejtette: "Meg kell érteniük, hogy bármilyen felhívás, amely nincs tekintettel a parlamenti demokráciára, nem felel meg a mi európai értékeinknek. Kötelességem figyelmeztetni Önöket, hogy a demokratikus út helyett ne az utcai politizálást válasszák. Nagy-Britanniában David Cameron nem mondta Tony Blairnak, hogy miután elvesztetted a helyhatósági választásokat, mi az utcára visszük a politizálást. Nem ez az európai demokrácia. Mi, az Európai Szocialisták Pártja részéről, akárcsak a magyar kormánykoalíció pártjai, tiszteletben tartjuk az önkormányzati választások eredményét, miként mindenki más is tiszteletben kell, hogy tartsa." 

Az Európai Néppárt elnöke, Wilfried Martens korábban közleményt adott ki a magyar helyzetről, amelyben távozásra szólította a magyar kormányt, és egyben gratulált a Fidesznek az önkormányzati választáson elért "nagy sikeréhez". Martens úgy ítélte meg: az országosan 52,62 százalékosra kalkulált Fidesz-győzelem azt mutatja, hogy a lakosság elvesztette a miniszterelnökbe és a kormánykoalícióba vetett bizalmát. Az elnök szerint ez nem is meglepetés, miután a kormányfő beismerte, hogy tavasszal hazudott a népnek a választás megnyerése érdekében. A néppárt meggyőződése szerint a kormánynak távoznia kell, hogy a demokráciába vetett bizalom visszaálljon Magyarországon - szögezte le a belga politikus.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Gyurcsány most nem megy Strasbourgba

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök felszólalása lett volna az egyik fő eseménye az Európa Tanács parlamenti közgyűlése most hétfőn kezdődött őszi ülésszakának. A kormányfő azonban magyarországi feladatai miatt nem tud részt venni a tanácskozáson. Helyette Göncz Kinga külügyminiszter utazik Strasbourgba.

MTI Média

A Hír Televízióért aggódik az Európai Néppárt alelnöke

Antonio Tajani európai parlamenti képviselő, az Európai Néppárt alelnöke "írásbeli kérdést intézett az Európai Bizottsághoz a magyar sajtószabadságról, a Hír TV-t ért politikai támadások kapcsán" - közölte a magyar néppárti (Fidesz-MPSZ-KDNP-MDF) EP-delegáció.