szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mintegy ötezer ember gyűlt össze vasárnap kora délután a budapesti Terror Háza Múzeumnál, ahová a Fidesz hirdetett emlékező nagygyűlést a kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából.

© Stiller Ákos
A rendezvény délután három óra után néhány perccel a lélekharang kondulásával és a Himnusszal kezdődött el. A szervezők korábban azt jelezték, hogy több tízezer emberre számítanak az emlékezésen, amelyen beszédet mond Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke és Szájer József EP-képviselő, az Európai Néppárt parlamenti frakciójának alelnöke. 

Ugyancsak beszédet mondott Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója is. A hétköznapi "kis kommunizmusok" itt élnek velünk, minden támadás demokratikus értékeink ellen a diktatúrának ad esélyt - hangsúlyozta Schmidt Mária, aki összefogást és párbeszédet szorgalmazott a szabadságot fenyegetőkkel szemben.

A többi szónok is a mai magyar demokrácia helyzetéről beszélt. Nem diktatúra és nem is demokrácia az, ami ma Magyarországon van - mondta Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke. Az ellenzéki politikus kiemelte: egy demokráciában elképzelhetetlen, hogy hatalmon maradjon egy olyan miniszterelnök, aki elhazudja a választásokat hatalmon maradjon, egy igazi demokráciában, ha a nép bizalma megrendül a kormányban, akkor új választásokat írnak ki.

Az utóbbi években meggyengültek, megroggyantak a magyar demokrácia és a jogállamiság pillérei - hangsúlyozta Szájer József, a Fidesz EP képviselője felszólalásában. "Szabadságjogaink köré kordonokat emeltek, de mi azokat le fogjuk bontani" - mondta az Európai Néppárt frakciójának alelnöke. A fideszes politikus kijelentette: a szabadság rendjét akarják, nem a szájkosárét.

Az emlékező nagygyűlésen jelen volt többek között Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, Szijjártó Péter, a párt szóvivője, valamint Rogán Antal és Balog Zoltán országgyűlési képviselők.

© Stiller Ákos
Az utolsó beszéd elhangzása után többen hangosan Orbán Viktor felszólalását követelték, de a Fidesz elnöke csak hallgatója és nem szónoka volt a rendezvénynek. A rendezvény végén a szervezők azt kérték a résztvevőktől, hogy gyújtsanak gyertyát, illetve helyezzék el a megemlékezés virágait a múzeum falánál. Az első gyertyagyújtók között voltak a Fidesz jelen lévő vezetői. A tömeg felett sok nemzeti színű és árpádsávos zászlót lehetett látni, a hallgatóság gyakorta adott hangot nemtetszésének, de semmiféle rendzavarás, incidens nem történt.

Az MTI helyszínen lévő tudósítói azt látták, hogy az Eötvös, illetve a Vörösmarty utca közötti terület sem telt meg teljesen az Andrássy úton, a tömeg a Csengery utcánál a Terror Háza Múzeum előtt koncentrálódott, az út többi részén csak szellősen állnak az emberek. 

Az árpádsávos és a nemzetiszínű zászlókat lobogtatók között kormányellenes transzparenseikkel megjelentek a magukat Kossuth téri forradalmároknak nevezők is, őket egyébként a szervezők pár órával korábban már eltessékelték a területről, miután azok külön el akarták kezdeni a demonstrációt. Az Oktogonnál több, a Kossuth térről jól ismert utcai árus is feltűnt.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A kommunizmus áldozataira emlékezik Sólyom és a Fidesz

Sólyom László köztársasági elnök ma, a kommunizmus áldozatainak emléknapján Csolnokra, az ötvenes évek legnagyobb bánya-munkatáborának helyszínére látogat, ahol beszédet mond. A Fidesz a Terror Házánál tartja megemlékezését.

Vélemény

A hasznos idióták, avagy a kommunizmus hiszékeny áldozatai

Talán nem csak a kivégzetteket, elhurcoltakat, munkatábokba zártakat tekinthetjük a kommunizmus áldozatainak, hanem azokat a hiszékeny értelmiségieket is, akik még napjainkban is illúziókat táplálnak, és igyekeznek felmenteni e lejárt eszmét bűnei alól.