szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A termékek minőségmegőrzési határidejének, illetve megnevezésének ellenőrzésére hívta fel a vásárlók figyelmét Wittich Tamás, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség főigazgatója, miután az ellenőrzött boltok 65 százalékában hiányosságokat tapasztaltak, így 45 millió forint bírságot már ki is szabtak a felügyelők.

A főigazgató szerdán sajtótájékoztatón ismertette a főfelügyelőség húsvéti ellenőrzéseinek eddigi eredményét, különös tekintettel a sonka és az édességek vizsgálatára. Elmondta, hogy a március eleje óta tartó fogyasztóvédelmi ellenőrzések során az üzletek 65 százalékában hiányosságot találtak. Az átlagnál magasabb volt a kifogásolási arány a "100 forintos" boltokban, az ilyen üzletek 74 százalékában intézkedtek a felügyelők szabálytalanság miatt. A nagykereskedelmi egységek 60 százalékában is vétettek a jogszabályi előírások ellen.

A leggyakoribb szabálytalanságok közé sorolta húskészítményeknél az ár feltüntetés hiányosságát, illetve a szabálytalan tárolást, ami miatt több mint 2 tonna termék esetében intézkedtek. Továbbra is gyakorinak nevezte a főigazgató a származási bizonylatok hiányosságait. Az édesipari termékek ellenőrzésénél a kifogásolási arány 16 százalék volt, és ezek főleg a jelölés, illetve a minőségmegőrzés hiányosságaira vonatkoztak.

A felügyelőség eddig összesen 120 üzletben kötött feltételhez 8 tonna édesipari és 2 tonna húskészítmény forgalmazását, 66 alkalommal pedig értékesítést megtiltó határozatot adtak 12 kiló édesipari termékre és 284 kiló, lejárt húsipari termékre.

A próbavásárlások során minden tizedik felügyelőt megpróbáltak megkárosítani az eladók, és bár az átlagos, egy vásárlásra jutó megkárosítás összege "csak" 76 forint volt, előfordult, hogy 470 forinttal számolta el magát az eladó a próbavásárló kárára. Minőségvédelmi bírságot 146 eseten szabtak ki, több mint 16,6 millió forint értékben és 230 alkalommal zárult fogyasztóvédelmi bírság kiszabásával az ellenőrzés, 28,8 millió forintot meghaladó értékben.

A kifogásolási arány legmagasabb a közép-magyarországi és az észak-magyarországi régióban volt, egyaránt 84 százalék. Az ellenőrzési akció még a héten is tart, szerdán a Nagyvásárcsarnokban és a budaörsi Tesco áruházban vizsgálódnak a felügyelők.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Kevesebb húsvéti sonka fogy a legális piacon

Az idén várhatóan mintegy 5 ezer tonna füstölt árut, sonkafélét értékesítenek húsvét előtt a legálisan tevékenykedő húsiparipari cégek a szokásos mintegy 6 ezer tonna helyett - tájékoztatta az MTI-t a Hússzövetség ügyvezető titkára.

MTI Itthon

Megkezdődtek a húsvéti élelmiszer-razziák

Kiemelt húsvéti ellenőrzést tartottak a budapesti és Pest megyei állategészségügyi hatóság szakemberei szerdán a fővárosban; jelentősebb kifogásolnivalót nem találtak az állatorvosok - tájékoztatott az ellenőrzést követően Hajós Ádám fővárosi és Pest megyei főállatorvos.

Itthon

Hol vegyük a húsvéti sonkát?

Csodálatosan illatozó parasztsonkákat lehet kapni a pesti piacokon, igaz, meg kell fizetni az árát. Ha biztosra akarunk menni, és el akarjuk kerülni a jóféle húsvéti húsokra legfeljebb csak hasonlító termékek vásárlását, ne habozzunk, keressük fel a vásárcsarnokok pultjait.

MTI Gazdaság

Húsvéti édességek: az olcsó kereskedelmi márkák fogynak

A szezonális édességek esetében egyre keresettebbek a kereskedelmi márkák, amelyeket jellemzően és egyre inkább a nagy eladóterű, modern üzletekben vásárolnak meg a fogyasztók - áll a Nielsen piackutató vállalat legfrissebb felmérésében.