szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az internet szerepe a romák társadalmi integrációjában címmel rendeztek eszmecserét szerdán, amelyen bemutatták a Login Kezdeményezést is, amely a szociálisan hátrányos rétegeket segítené az információs technológiához jutásban.

Az információ elengedhetetlen feltétele a tudásnak, ezáltal a hátrányos helyzetű csoportok, a romák társadalmi beilleszkedésének, használjuk fel erre a modern technika, az internet vívmányait -  hangoztatta Lévai Katalin (MSZP), az Európai Parlament jogi bizottságának a tagja, az úgynevezett Európai Roma Fórum elnöke szerdán Brüsszelben az általa rendezett, Az internet szerepe a romák társadalmi integrációjában témájú eszmecserén.

Az internet manapság már senki számára sem elérhetetlen, noha Magyarország e téren még lépéshátrányban van, átlagosan a háztartások 38 százaléka rendelkezik komputerrel, míg ez a roma lakosság esetében csupán 13 százalék - szögezte le. 

A fórumon bemutatták a Login Kezdeményezés programját. Nyírő András, a kezdeményezés képviselője elmondta, hogy az internet által nyújtott lehetőségeket mindenki számára elérhetővé lehet tenni. A programban részt vesznek olyan cégek, amelyek Magyarországon elsőként fair trade alapon már 80 euró, azaz 20 ezer forint összegért kínálják a programban ajánlott Netbox számítógépet, amelyen az ingyenes Linux program fut. A Linuxot az internetes közösség fejleszti több mint tizenöt éve és mára olyan kényelmes felhasználói felülettel és multimédiás lehetőségekkel rendelkezik, ami lehetővé teszi azt,  hogy számítástechnikai alapok nélkül is könnyen elboldogulhasson vele bárki. A programban részt vevők a kábelt nem igénylő WiFi hálózat segítségével kapcsolódnak az internethez, s olyan legújabb internetes (web 2.0) fejlesztésekre támaszkodnak, mint  a Google különböző szolgáltatásai, a Wikipédia, szótárak és elektronikus könyvtárak.

A Login Kezdeményezés próbaüzeme Magyarországon a Romsom Alapítvánnyal közösen a Borsod megyei Tomor cigány közösségében és Pécsett a Kistirgissel indul májusban. Ivan Ivanov, az Európai Roma Információs Központ igazgatója támogatásáról biztosította a kezdeményezést. 

- Az interneten nem hallják a tájszólásodat, nem látják milyen körülmények között élsz, nem látják bőröd színét, az interneten mindenki egyenlő. Ezért ez jó formája lehet az előítéletek oldásának, az ismerkedésnek - ajánlotta a lehetőséget Lévai Katalin  a megbeszélésen jelen lévő uniós illetékeseknek. - Érdemes lenne elgondolkozni, miként, miféle uniós eszközökkel lehetne segíteni a roma lakosságot az internet hozzáféréshez. Biztos vagyok benne, hogy csak az első lépés nehéz, utána a lelkes internetezők mint hógolyót görgetik tovább az akciót - összegezte az eszmecsere tapasztalatait Lévai, aki tagja az EP elnöke által összehívott esélyegyenlőségi bizottságnak is.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Kormányközi munkacsoport a roma integráció segítésére

A romák integrációjával foglalkozó kormányközi munkacsoport felállításáról állapodott meg kedden Budapesten a Világbank és a Nyílt Társadalom Alapítvány konferenciáján résztvevő kilenc térségi állam kabinetjének képviselője - jelentette be a tanácskozás záró sajtótájékoztatóján Medgyessy Péter miniszterelnök.

MTI Világ

Nemzetközi program a romániai romák beilleszkedéséért

Romániában a roma közösségek képviselőinek bevonásával kívánják csökkenteni, illetve megszüntetni a roma és a nem roma társadalom közötti szakadékot - hangoztatta szerdán Markó Béla, a román kormány miniszterelnök-helyettese.

Vélemény

Integráció, szegregáció

A Magyar Katolikus Püspöki Konferenciának az oktatási miniszterhez küldött levele nyomán vita bontakozott ki a szociális, kulturális és biológiai okokra visszavezethető hátrányok kezeléséről az iskolarendszerben. Ezt a vitát az olykor kissé ideologikusnak tűnő felhangok ellenére rendkívül időszerűnek és fontosnak tartom.