szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jogerősen egy év börtönbüntetéssel sújtotta a Pécsi Ítélőtábla szerdán hozott jogerős határozatában azt a férfit, aki még rendőrként, hivatalával visszaélve követett el bűncselekményeket 2003 és 2005 között Pécsett.

A táblabíróság Makai Lajos vezette büntető tanácsa Lakatos Zoltánt kétrendbeli hivatali visszaélésben és egyrendbeli vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedésben mondta ki bűnösnek, s megváltoztatta az első fokon eljárt Baranya Megyei Bíróság korábban rá kiszabott, két év, öt évre felfüggesztett börtönbüntetését.

A bíró indoklásában elmondta: a korábbi határozattól eltérően azért döntöttek a felfüggesztés mellőzéséről, mert az ilyen és hasonló bűncselekményeknek kiváltképp veszélyesek a társadalomra, hiszen alkalmasak arra, hogy gyengítsék a hivatalos szervekbe vetett, jelenleg amúgy sem erős bizalmat.

A most ötvenéves Lakatos Zoltán a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Osztályának kiemelt főnyomozójaként 2003 nyarán próbavásárlást tartott egy utazási irodában, ahol kiderült: a vállalkozás nem rendelkezik a működéshez szükséges engedélyekkel. Az iroda tevékenységét felfüggesztették, Lakatos Zoltán azonban felajánlotta, a szükséges dokumentumok beszerzését kapcsolatain keresztül meggyorsítja az illetékes minisztériumban. Cserébe egyhetes ingyenes horvátországi nyaralást kért, amelyet elmondása szerint az ügyintézést meggyorsító minisztériumi alkalmazottnak ajánlott volna fel. Az ajánlatot az iroda vezetője elutasította.

A rendőr őrnagy 2005 januárjában megtudta, hogy hivatali szervek átfogó ellenőrzést tartanak a pécsi vásárcsarnokban. Erről telefonon tájékoztatta egyik ismerősét, aki a piacon ruhaneműket árusított, meghagyva, eladáskor ne feledkezzen meg a számlaadási kötelezettségről. Az információért cserébe burkoltan fogalmazva kedvezményeket kért, amennyiben nála vásárol.

A főnyomozó akkor is visszaélést követett el, amikor arra kérte a komlói rendőrkapitányság munkatársát, szüntesse meg az eljárást barátja ellen, akinek egy közúti ellenőrzés során elvették forgalmi engedélyét, mert nem tudta bemutatni autója kötelező biztosításának befizetését igazoló csekkjét.

A bíróság a nyomozó telefonbeszélgetéseiről készített rendőrségi hangfelvételek és tanúk vallomásai alapján látta bizonyítottnak a bűncselekmények elkövetését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

Megvádolt rendőrök

Hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás miatt emelt vádat a múlt héten a Fővárosi Főügyészség a Rendészeti...

hvg.hu Itthon

Cigányoztak a rendőrségi közleményben

Az Újpesti Napló legutóbbi számában, a bűnügyi rovatban közzétették egy ismeretlen tettes vélt roma származását, annak ellenére, hogy ezt a törvény tiltja. A kerületi rendőrkapitány és az újság főszerkesztője is bocsánatot kért.

MTI Itthon

Újabb két rendőrt gyanúsítanak bántalmazással

Újabb két rendőrt gyanúsított meg az őszi zavargásokkal összefüggésben a Budapesti Nyomozó Ügyészség, így már 37-re nőtt a meggyanúsított rendőrök száma - közölte a Fővárosi Főügyészség szóvivője.

MTI Itthon

Zavargások: hat rendőr ellen emeltek vádat

Akár két év szabadságvesztést is kaphat az a hat rendőr, akik ellen vádat emelt a főügyészség az őszi zavargások során hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás és testi sértés miatt - közölte a Fővárosi Főügyészség szóvivője hétfőn.

Vélemény

Hova nézzünk, ha a rendőr intézkedik?

Szabó László Zoltánt rendőrök állították elő, a BRFK szóvivőjének, Jármy Tibornak a közlése szerint, mert ellenállt a "jogszerű rendőri intézkedésnek". Farkas Csaba, a Rendőrtiszti Főiskola tanára úgy véli, a rendőrök törvényesen intézkedtek. Ugyanakkor Szikinger István alkotmányjogász állítja: a hatósági fellépés jogi indítékai több sebből véreznek.