szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szabálysértésekről szóló törvényjavaslat megemeli a helyszíni bírság alsó és felső határát, amire azért van szükség, mert a bírság irreálisan alacsony – mondta Juhász Gábor, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára a javaslat általános vitáján.

Az államtitkár kiemelte: a helyszíni bírság alsó határa háromezer forint lesz, felső határa pedig húszezer forintra emelkedik. Juhász Gábor szerint a megemelt bírság kapcsán több ügyet lehet majd a helyszínen elrendezni.

A szabálysértésekről szóló törvény, bár megfelel az alkotmányos és nemzetközi jogi elvárásoknak, a részletszabályok kidolgozatlansága miatt nem megfelelően szabályozza a joganyagot. Az államtitkár közölte: a javaslatban szerepel, hogy a kézbesítési vélelem megdöntésére irányuló, a kérelmet elutasító határozattal szemben a panasznak helye van.

A javaslat rendezi, hogy a szabálysértési határozatot kinek kell kézbesíteni, egyben biztosítja, hogy a jövőben a sértett részére minden esetben kikézbesítsék az ügydöntő határozatot.

Juhász elmondta, hogy két tényállásnál, a természetvédelmi szabálysértésnél és a fémjelzési szabálysértésnél megemelik a kiszabható pénzbírság összegét: az előbbinél 150 ezer, az utóbbinál 100 ezer forintra.

Frankné Kovács Szilvia (MSZP) felszólalásában kiemelte: a szocialisták támogatják a javaslatot. Kitért arra, hogy a kézbesítési vélelem az eljárás rosszhiszemű elhúzódásának megakadályozását szolgálja, és azt, hogy ne lehessen a döntéshozatalt vagy a végrehajtást meghiúsítani. Ha a vélelem megdöntésére nincs lehetőség, akkor a jogintézmény az alkotmányos jogok érvényesítésének gátjává is válhat. A szocialista képviselő példaként elmondta, hogy ha a címzett önhibáján kívül nem vette át a hivatalos iratot, akkor a javaslat szerint a címzett a kézbesítési vélelem megdöntésére irányuló kérelmet terjeszthet elő.

Hende Csaba (Fidesz) helyesnek nevezte, hogy a javaslat a természetvédelmi szabálysértés összegét 150 ezer forintra emeli. Ezzel együtt a Fidesz nem támogatja a törvényjavaslatot, többek között azért sem, mert az radikálisan emelné a szabálysértési bírság értékhatárát. A fideszes képviselő megfogalmazása szerint pénzbehajtásról van szó.

Hankó Faragó Miklós (SZDSZ) frakciója támogatásáról biztosítatta a javaslatot. A liberális politikus is helyesnek nevezte, hogy a javaslat a természetvédelmi szabálysértés összegét 150 ezer forintra emeli. Szerinte a szabálysértési bírság értékhatárának felemelése jó megoldás és bírságnak visszatartó ereje kell, hogy legyen.

Karsai Péter (MDF) közölte: a javaslat támogatható rendelkezéseket tartalmaz, azonban újra kellene gondolni a szabálysértési bírság értékhatárának felemelését.

Horváth János (Fidesz) a javaslat azon elemét emelte ki, amely szerint a vámorgazdaság is szabálysértésnek minősül. Kifogásolta azonban, hogy annak nincs értékhatára, ugyanis egységesen 100 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható mindenki, bármilyen súlyú is a tette.

Mivel a javaslathoz módosító indítványok nem érkeztek, részletes vitára nem kerül sor.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Autó

Közúti ellenőrzési akció júniusban: 168 szabálysértési eljárás

A Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH) ellenőrei 2007. június 5-6-7-én, háromnapos országos összehangolt közúti ellenőrzést tartottak, mintegy 5 200 járművön több mint 10 300 vizsgálatot végeztek el, ezek alapján 168 alkalommal kezdeményeztek szabálysértési eljárást.

MTI Itthon

Őszi zavargások: nyolc szabálysértési ügy - egyelőre

Nyolc, rendzavarás miatt indult szabálysértési ügyet tárgyalt szerdán a Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB); egy esetben megszüntették az eljárást, négy esetben figyelmeztetésben részesítették az eljárás alá vontat, három esetben pedig új határnapot tűztek ki tárgyalásra - erősítette meg az MTI értesülését a Fővárosi Bíróság sajtótitkársága.

MTI Itthon

A 70 euró feletti külföldi szabálysértés itthon is behajtható lesz

A jövőben behajtható lenne Magyarországon az Európai Unió más tagállamaiban magyar állampolgár által elkövetett szabálysértés miatt kiszabott, 70 eurót meghaladó pénzbüntetés; részben ezt tartalmazza a kormány által a héten elfogadott szabálysértési jogsegélyről szóló törvénytervezet – tájékoztatott az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) főosztályvezetője.