szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Kádár-rendszer megtorló gépezetének működését rögzíti Gáspár István Gábor: Egy vers ára című dokumentumkötete. A Palócföld-könyvek sorozatban megjelent kiadvány egy salgótarjáni munkás 1966-ban megírt versének történetét követi nyomon rendőrségi, bírósági, ügyészségi dokumentumok alapján.

A ma 81 éves Jecsmenik Andor, a salgótarjáni, zagyvai bányaüzem dolgozója két év börtönt kapott Ne álmodj, nép! című, szabadságvágyát megfogalmazó verséért, miután munkatársai az írásért feljelentették – derül ki a Palócföld című folyóirat könyvsorozatában megjelent kötetből.

A salgótarjáni munkásra 1956-os szerepéért 12 év börtönt róttak, 1963-ban amnesztiával szabadult, tehát érezte, hogy állandóan figyelik, követik, és mégis megírta ezt a verset 1966-ban – taglalja a bevezetőben Praznovszky Mihály irodalomtörténész. Ezek után újra börtönbe zárták.

A rendszerváltás után Jecsmenik Andor hozzájutott a rendőrségi, bírósági, ügyészségi iratokhoz, Gáspár István Gábor ezekből állította össze a kötetet, így lett a történet a hatalom, a diktatúra félelmetes látlelete, amelyben a nevek, a személyek is valóságosak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Sólyom: a Köztársaság eszmei alapja, hogy 1956 forradalom volt

Az igazság pillanata volt 1956, a visszanyert emberi méltóság nagy példája - mondta Sólyom László köztársasági elnök a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen az 1956. október 22-i műegyetemi forradalmi diákgyűlés 51. évfordulóján, hétfőn.

MTI Itthon

Gyurcsány: 1956 a szabadság kiáltása volt

A kormányfő szerint 1956 a szabadság, egy jobb élet, egy igazabb Magyarország kiáltása volt, de a kiáltó szó bennakadt, és évtizedek kellettek, mire jött egy új nemzedék, amely folytatta apái küzdelmét és új, szabad, demokratikus Magyarországot teremtett. A miniszterelnök erről az operaházban, az ünnepi gálán beszélt hétfő este Budapesten.

Vélemény

Király Béla: az 56-os forradalom tíz igazsága

Faludy György költői kifinomultságával a forradalom lényegét így határozta meg: "Ezerkilencszázötvenhat, te csillag". Ebben az értelemben keressük annak igazságait. Tanítsuk meg ezeket gyermekeinknek, unokáinknak. Legyenek büszkék 56-ra, történelmünk e csillagára.

MTI Itthon

Heller Ágnes: "Számomra 1956 szent volt"

"Számomra 1956 olyan szent volt, mint semmi más. Életem legnagyobb politikai élménye az 1956-os forradalom volt" - jelentette ki az MTI tudósítójának Heller Ágnes, aki a hét végén Berlin vendége volt, a magyar forradalomról tartott előadást, s több rádió-, illetve sajtóinterjút is adott.