szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A konszolidált Kádár-korszak sem feledtetheti velünk "az eredet bűnét", az 1956-os forradalom és szabadságharc utáni akasztásokat, a gyilkosságokat és a halottakat - mondta Pokorni Zoltán, a XII. kerület polgármestere, a Fidesz alelnöke az I. kerületi Mansfeld Péter-emlékműnél.

"A konszolidált Kádár-kor, a felépített iskolák, lakótelepek, a legvidámabb barakk, a háromévenkénti utazás korszaka sem feledtetheti velünk az eredet bűnét, az akasztófát, a gyilkosságot, a halottakat, a meggyilkolt, megfojtott kamasz fiút, merev testét" - jelentette ki a politikus az I. kerületi Szabó Ilonka utcában tartott megemlékezésen.

Pokorni szerint bajban vannak, amikor a reformszocializmus híveivel beszélgetnek, mert ők arra az időre, az 1960-as, 1970-es évekre emlékeznek, amikor tényleg sok minden épült az országban. Mi pedig emlékeztetünk arra, mi volt a véres eredete ennek az időszaknak.

A fideszes képviselő azt mondta, az erkölcs a politikában ott mutatkozik meg, hogy ha valamit nem hajlandó megtenni a hatalom, akkor sem, ha érdeke és ereje lenne hozzá. A politikus szerint akármilyen nemes célokat fogalmazott meg az egykori szocialista időszak, "ott, ahol próbára tétetett, megbukott. Erkölcstelen és amorális volt, mert gyilkolt, noha nem kellett volna".

A polgármester reményét fejezte ki, hogy nem jönnek olyan idők, mint 1956-ban és nem tétetünk próbára. Hozzáfűzte ugyanakkor: a mérce nem lehet kisebb a mai közszereplőkkel szemben sem, mint volt az a múltban.

Nagy Imrének volt ereje, tartása, hogy szembeforduljon régi barátaival, elvtársaival - vélekedett Pokorni, aki szerint ezt az erőt tisztelik és becsülik a volt kormányfőben. A miniszterelnöki poszt ugyanakkor "túl magasan van", Mansfeld Péter sorsa viszont sokkal átélhetőbb számunkra, köznapi halandók számára.

A Fidesz alelnöke szerint az egész Kádár-kor születésének szégyene, ahogyan kivárták Mansfeld Péter 18. születésnapját, hogy felakaszthassák.  A beszéd után - Mansfeld Lászlóval, a forradalom legifjabb mártírjának öccsével együtt - budai fideszes polgármesterek, Pokorni Zoltán mellett Nagy Gábor Tamás, az I. kerület, Láng Zsolt, a II. kerület, Bús Balázs, a III. kerület és Szabolcs Attila, a XXII. kerület polgármestere koszorúzták meg az emlékművet.

A polgármesterek ezután felmentek az I. kerületi Dísz térre, ahol meghívásuknak eleget téve Orbán Viktor, a Fidesz elnöke mond ünnepi beszédet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gyurcsány nyitotta meg a felújított Nagy Imre Emlékházat

Nagy Imre annak ellenére összekötheti az embereket a szabad Magyarországon, hogy baloldali politikus volt. A magyar baloldal pedig akkor jár el helyesen, ha soha nem gondolja azt, hogy Nagy Imre csak az övé, hiszen a politikus mindenkié - mondta Gyurcsány Ferenc a felújított Nagy Imre Emlékház átadási ünnepségén.

MTI Itthon

Csurka: az új rendszer a világválság

A rendszer megbukott - ezzel vont párhuzamot az 52 évvel ezelőtti és a mostani események között másfél-kétezres hallgatósága előtt Csurka István elnök a Magyar Igazság és Élet Pártja (MIÉP) október 23-ai megemlékezésén, a budapesti Hősök terén.

MTI Itthon

Előállítások a fővárosban

Újabb két embert állítottak elő a rendőrök Budapesten, ezúttal a Nyugati térről, közbiztonságra különösen veszélyes eszközzel kapcsolatos szabálysértés miatt.

MTI Itthon

Schmidt Mária: eggyé vált az ország

A XX. századi totális diktatúrák közül csak az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc mert szembeszállni a mindenhatóvá vált állammal - mondta Schmidt Mária történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója Kaposváron, a forradalom mártírhalált halt miniszterelnöke, Nagy Imre szülővárosában.

MTI Itthon

Orbán díszpolgár

Az esztergomi képviselő-testületnek az 1956-os forradalomra emlékező ünnepi ülésén vette át az "Esztergom Díszpolgára" címet Orbán Viktor és Paskai László.

MTI Világ

Obama levelét megírta az amerikás magyaroknak

Az Amerika és Magyarország közötti szorosabb stratégiai viszonyt, valamint a két nép mélyebb barátságát szorgalmazta az elkövetkező évek viszonylatában Barack Obama amerikai demokrata párti elnökjelölt az 56-os magyar forradalom 52. évfordulója alkalmából az amerikai magyaroknak írott üdvözletében.

MTI Itthon

Lobog a nemzeti zászló a Kossuth téren

Katonai tiszteletadás mellett, a Himnusz hangjaira vonták fel a Magyar Köztársaság lobogóját az Országház előtti Kossuth Lajos téren csütörtökön, az 1956-os forradalom és szabadságharc 52., illetve a Magyar Köztársaság kikiáltásának 19. évfordulóján.

hvg.hu Itthon

Megemlékezések 1956-ról: 52 éve történt, ma történik

Ország- és világszerte megemlékezéseket tartanak az 1956-os forradalom kitörésének 52. évfordulóján. Higgadtság, hőzöngés, éleslátás, unalom, bölcsesség, semmitmondás. Történelmi párhuzamok és hazug múltidézés; dicső múlt és keserves jelen. A fővárosban koszorúzási és tüntetési nagyüzem van. A délelőtt a hivatalosságoké, a délután Fideszé. Az este a rendzavaróké?

MTI Itthon

A fideszesek Strasbourgban külön ünnepelnek

Az Európai Parlament (EP) magyar képviselői többpárti megemlékezést tartottak csütörtökön Strasbourgban az Európa Tanács épületében elhelyezett 1956-os zászló előtt.

MTI Itthon

Wittner Mária: elszívják életterünket

Az 1956-os áldozatok csontjaira épült rendszerváltás megnyitotta az utat az internacionális globalizmus felé, amely a kommunizmus különös ötvözete - többi között erről beszélt Wittner Mária Csömörön a kommunizmus áldozatainak emlékművénél tartott ünnepségen.