szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

„Barátaimmal figyeltük, mi történik Magyarországon, s nagyon örültünk annak, hogy megint akad egy ország Európában, amely felemeli a szavát a megszállás ellen. Több százan gyűltünk össze a vilniusi temetőben, s ez volt az első alkalom, amikor a tömeg nem oszlott fel a halottak napi megemlékezés után, hanem eljutott a belvárosig” – meséli most a HVG újságírójának az 1956. november 1-jei litván szimpátiatüntetés egyik résztvevője, Albertas Zilinskas.

A többségében fiatal demonstrálók Vilnius mellett Kaunasban is összegyűltek november első napján. Több mint ezren vettek részt litván források szerint a két megmozduláson, s a hatóságok mintegy 250 embert vettek őrizetbe, közülük tucatnyit többéves börtönbüntetésre ítéltek. A felvonulók nem csak litvánok voltak: több mint harminc orosz ellenzékit is letartóztattak.

A Szovjetunióban amúgy szinte lehetetlen volt megtudni, mi történik Magyarországon. A külföldi rádióadókat folyamatosan zavarták, utazni nem lehetett, a lapokban pedig általában a külpolitikai rovat végén, és teljesen egyoldalúan számoltak be az eseményekről. A félretájékoztatott szovjet állampolgárok között alig akadt valaki, aki felemelte volna szavát a magyarországi felkelés leverése miatt – bizonyítják orosz tudósok, köztük Jurij Akszjutkin történész levéltári kutatásai is. A kevés kivétel egyike a leningrádi bányászati egyetem hallgatóinak rövid ideig működő, Magyarországot támogató csoportja.

A magyar forradalom fogadtatásáról bővebben a HVG legfrissebb, csütörtökön megjelenő számában olvashat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Megemlékezések 1956-ról: 52 éve történt, ma történik

Ország- és világszerte megemlékezéseket tartanak az 1956-os forradalom kitörésének 52. évfordulóján. Higgadtság, hőzöngés, éleslátás, unalom, bölcsesség, semmitmondás. Történelmi párhuzamok és hazug múltidézés; dicső múlt és keserves jelen. A fővárosban koszorúzási és tüntetési nagyüzem van. A délelőtt a hivatalosságoké, a délután Fideszé. Az este a rendzavaróké?

Sport

1956: a történelem és a politika majdnem megfojtotta az olimpiát

Az 1956-ig megrendezett 12 olimpiából kettőnek nem Európa, hanem Amerika adott otthont, ám lassanként nem lehetett figyelmen kívül hagyni Ausztrália és Óceánia előretörését a sportban. A déli féltekén végül Melbourne, az ausztrál metropolisz kapta meg elsőként a rendezés jogát, a versenyeket novemberben és decemberben tartották.

MTI Itthon

Sólyom: nyugtalanító aktualitása van 1968-nak és 1956-nak

Az augusztusi kaukázusi események nyugtalanító aktualitást adnak a negyven éve, és az ötvenkét éve Magyarországon történteknek - mondta Sólyom László köztársasági elnök csütörtökön a Terror Háza előtt tartott megemlékezésen.

MTI Itthon

Heller Ágnes: "Számomra 1956 szent volt"

"Számomra 1956 olyan szent volt, mint semmi más. Életem legnagyobb politikai élménye az 1956-os forradalom volt" - jelentette ki az MTI tudósítójának Heller Ágnes, aki a hét végén Berlin vendége volt, a magyar forradalomról tartott előadást, s több rádió-, illetve sajtóinterjút is adott.