szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Januártól hét regionális egészségbiztosítási pénztár működik majd a jelenlegi 19 megyei pénztár helyett, de egy biztosítóként továbbra is megmarad az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) - jelentette be Székely Tamás egészségügyi miniszter a kormány szerdai ülését követően. A Fidesz szerint a kormány "surranópályán" akarja privatizálni az egészségügyet.

A kormány elfogadta OEP-ről szóló kormányrendelet módosítását, ezzel regionális alapon szervezik át az OEP igazgatási szerveit - közölote Székely Tamás. Az egészségügyi miniszter elmondta, hogy az új rendszerben egy biztosító működik. Kiemelte: az egybiztosítós rendszer azt jelenti, hogy a biztosítottak továbbra is egy helyre fizetik be a járulékokat, és ez az egy pénztár rendelkezik majd a 19 megyei helyett 7 regionális központtal - szögezte le a miniszter. Hozzátette: az átalakítás iránya egy a valódi biztosítói rendszer felé mutat.

A miniszter kiemelte, hogy szolgáltatásvásárló biztosító jön létre:  feloldják a jelenlegi szerződéskötési kötelezettséget, csak azokkal szerződik majd a biztosító, akik megfelelő minőségű szolgáltatásokat nyújtanak, és a minimumfeltételekben rögzítetteknek megfelelnek. A rendszer ügyfélközpontú lesz, a megyeszékhelyeken továbbra is működni fognak ügyfélszolgálatok, és a lakóhelyhez közel a biztosítási jogviszonnyal kapcsolatos szolgáltatásokat is nyújtanak a pénztárak - közölte Székely Tamás. Hozzátette: megújul a pénztár informatikai rendszer is.

A jelenlegi megyei pénztárak azon dolgozói maradnak meg, akik a biztosítottakkal való kapcsolattartást végzik, és új helyeken új kirendeltségek jönnek létre, ám ez a rendszer nem kerül többe a jelenleginél - mondta az egészségügyi miniszter.

Kérdésre válaszolva Székely Tamás elmondta: a januártól induló új rendszer pályáztatással kezdődik, a pénzek pedig nem lesznek leosztva a régiókhoz, azért, mert a jelenlegi intézményrendszer országos szinten nagy egyenlőtlenségeket mutat, és nem kívánják konzerválni ezt a rendszert. A tervek szerint az OEP köt majd szerződést a gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök befogadására, az egyes szolgáltatókkal azonban már a regionális pénztárak szerződnek, a jelentett teljesítmény alapján kapják továbbra is az intézmények a pénzt - mondta a szakminiszter.   

A miniszter kijelentette, hogy az OEP engedélyezett összlétszáma, amely ma 3.100 fő, az átalakítások kapcsán összességében nem változik. A hét regionális pénztár jövőbeli magánosítását firtató kérdésre Székely Tamás azt mondta: az Országgyűlés megszavazta, hogy nem lesz többpénztáras rendszer. A jelenlegi kormányrendelet arról szól, hogy egy helyre folynak be a járulékok, az OEP nem osztja szét a pénzeket a pénztárak között. A kormány három egészségügyi jelentést is meghallgatott és elfogadott: a rákszűrés eredményeiről, a szív-és érrendszeri betegségekről, a 2008-ban átadott mentőállomásokról - mondta Székely Tamás.

A Fidesz szóvivője úgy reagált az egészségügyi miniszter szavaira: az, hogy a kormány a regionális pénztárakra akarja "szétszabdalni" az egészségügyet, nem más, mint hogy a kormány "surranópályán próbálja privatizálni az egészségbiztosítást". A Fidesz ezt a lépést a lehető leghatározottabban ellenzi - közölte a politikus.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Amerikában is vezértéma az egészségbiztosítás

Az amerikai elnökválasztás kulcsfontosságú témái között már a kampány kezdetén szerepelt az egészségügyi ellátás és annak reformja. A választás előtti napokban ez a kérdés sok választó szerint a gazdasági gondok már elindított megoldásánál is döntőbb probléma.

MTI Világ

Halott orvosok receptjeire fizetett az egészségbiztosító

Halott orvosok nevében kiállított receptekre közel százmillió dollárt fizetett ki a Medicare amerikai állami egészségbiztosító gyógyászati segédeszközöket forgalmazó cégeknek - írta a The New York Times című amerikai napilap szerdai számában.

MTI Itthon

Június 30-ra ígéri a kormány az egészségbiztosítási koncepciót

A június 30-ig elkészülő egészségbiztosítási koncepció fő célja a rendszer hatékonyabb működése, a minőségi betegellátás finanszírozása, valamint a biztonságosabb betegellátás megteremtése - mondta az egészségügyi miniszter a szerdai budapesti kormányszóvivői tájékoztatón.

Vállalkozás

Hogyan érvényesítsük a külföldi egészségbiztosítást itthon?

Angliában dolgozom, van-e arra mód, hogy a külföldi biztosításomat Magyarországon érvényesítessem, a a Magyarországon kapott ellátás után az angliai egészségbiztosító fizetné a számlát? Ha valaki nem EU tagállamban dolgozik, és fizeti a tb-t az adott országban, de néhány hónapot Magyarországon tölt, hogyan biztosíthatja magát ezekre a hónapokra? Az olvasó kérdez, a szakértő válaszol.

MTI Itthon

A kormány előtt az egészségbiztosítási koncepció

A héten a kormány elé kerülő ágazati terv nem számol kórházkarcsúsítással, de bővítené a szakrendelőket, változtatná az orvosképzést - mondta Székely Tamás egészségügyi miniszter a Világgazdaságnak adott interjújában.