szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Political Capital (PC) - a január 11-én esedékes ferencvárosi időközi országgyűlési választások kapcsán - közölte: az eredmény ellen mindenképpen kifogással él majd, hogy kiderüljön, a mulasztásos alkotmánysértés veszélyezteti-e a 2010-es választást.

Gegesy Ferenc, aki egyben a IX. kerület polgármestere, szeptember közepén mondott le egyéniben szerzett parlamenti mandátumáról a 12-es számú országgyűlési egyéni választókerületben (oevk), és kilépett az SZDSZ-ből is. Az időközi választás idején ugyanazok a jogszabályok érvényesek, mint általában a parlamenti voksolás idején, így lesz kampánycsend, és lehet majd külföldön is voksolni, ami azonban lényegesen megdrágítja a választási eljárást. A 12-es számú oevk Ferencváros kétharmadát, jórészt a belső városrészt fedi le, és mintegy 38 ezer lakója van.

A PC közéleti elemző műhely kedden közleményt adott ki, melyben azt írták: a ferencvárosi időközi országgyűlési választás sérti az egyenlő választójog elvét, ezért az első forduló másnapján kifogással élnek. Utaltak arra, hogy egy 2005-ös alkotmánybírósági határozat ellenére sem történt meg a választókerületek határainak rendezése 2007-ig, így az Országgyűlés mulasztásos alkotmánysértő állapotot tart fenn.

Az említett határozat arra mutatott rá, hogy az egyes választókerületek lélekszáma között nagy különbség van, ez pedig sérti az egyenlő választójog elvét. Az Ab 2007. június 30-ai határidővel arra kötelezte az Országgyűlést, hogy biztosítson törvényi garanciát arra, hogy a választókerületek lélekszáma igazodjon a mindenkori lakosságmozgáshoz. A parlament ennek nem tett eleget, így a 176 egyéni választókerület határa ugyanott húzódik, ahol 1990-ben. Ennek következtében a legkevesebb választópolgárral rendelkező választókerületben (Veszprém megye 6-os) körülbelül két és félszer annyit ér egy választó szavazata, mint a legtöbb választópolgárral rendelkezőben (Pest megye 4-es).

A PC álláspontja szerint a határidő lejárta azt vonhatja maga után, hogy a soron következő parlamenti választás komoly jogbizonytalanságot eredményezhet. Az MTI által megkérdezett választási szakemberek ugyanakkor arra hívták fel a figyelmet, hogy a ferencvárosi eredményt az is megkérdőjelezhetné, ha az időközi választáson "nem ugyanaz a választójogosulti kör" mehetne el szavazni, mint a korábbi "rendes" választáson. A szakemberek szerint ugyanakkor a 2010-es országgyűlési választás eredménye már valóban kérdéses lehet, ha addig a parlament nem tesz eleget az Ab határozatának.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!