szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lejárt, de még nem évült el az a hat hónapos, egy év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetés, amelyet 61 rendbeli csalás miatt szabtak ki Tarjáni Istvánra, az MSZP Vallásos Tagozat elnökségi tagjára és titkárára. A szocialista pártban - amikor tudakozódtunk – nem tudtak az esetről, Tarjáni István pedig állította, hogy felmentették, s ügyét csak a párton belüli ellenfelei rángatták elő.

In-forrás Kht. 2002-2003
Tarjáni a 2002-es kormányváltás után az In-Forrás Kht. ügyvezető igazgatója lett. Néhány hónap múlva azonban kiderült – erről a sajtó is beszámolt –, hogy Tarjáni idejében az In-Forrás mintegy 340 millió forintot fordított informatikai eszközbeszerzésre egy adatmentési projekt révén. A felügyelőbizottság megállapította: az ügyvezető a projekttel kapcsolatban nem rendelkezett sem megbízással, sem felhatalmazással, sem pedig a beru-házáshoz szükséges fedezettel, s erre hivatkozva 2003. március 7-én felmentették Tarjáni Istvánt a munkavégzés alól.  Egyes véleke-dések szerint a politikust bűn-bakként beáldozták, ugyanis min-den a Miniszterelnöki Hivatal jóvá-hagyásával történt.
Tarjáni István büntetőügye 12 évre nyúlik vissza. A politikust a cégjegyzékből már törölt Holland Travel Utazási Iroda kapcsán ítélték el. Az általa vezetett utazási irodának 1993. júniusában likviditási nehézségei támadtak, több cégnek tartozott. Annak ellenére, hogy a vállalkozás munkatársai tudták, hogy az utazásokat nem tudják majd lebonyolítani, felvették az előlegeket az utasoktól – állapiította meg a nyomozás.

A bíróság súlyosító körülménynek tudta be, hogy utazási iroda hibájából félezer embertől szedtek be pénzt. Betudták azonban, hogy a csalás elkövetése után tizenkét évvel született meg a jogerős bírósági ítélet. A Fővárosi Bíróság – szerkesztőségünk birtokában lévő – döntése szerint Tarjáni István elsőrendű vádlott a 61 rendbeli csalásért hat hónap börtönbüntetést kapott, amelyet egy év próbaidőre felfüggesztettek.

meg akartuk kérdezni az MSZP választmányának elnökét, Simon Gábort arról, hogy lehet-e választmányi tag büntetett előéletű ember, illetve betölthet-e pozíciót, illetve elmarasztaló ítéletet be kell-e jelenteniük a tagoknak? A választmányi elnök asszisztense az Országos Etikai és Egyeztető Bizottságának (OEEB) elnökéhez, dr. Simon Gáborhoz (aki nem azonos a választmányi elnökkel)  irányított minket, mondván nincs tudomásuk az ügyről. 

Az OEEB elnöke a hvg.hu-nak elmondta, az alapszabály 2007. februárig kizárta azt, hogy valaki, aki bűncselekményt követett el, a párt tagja legyen. A 2007-es módosítás ezt már automatikusan nem zárja ki, de kimondja, hogy aki bűncselekményt követ el, az fegyelmi vétséget követ el, ami a pártbólm történő kizárással járhat.

A hvg.hu megkereste Tarjáni Istvánt, aki úgy véli, az ügyet politikai okokból ráncigálták elő. Tarjáni István azt állította, az ellene csalás miatt folytatott eljárásban harmadfokon felmentették, és jelezte: az erről szóló dokumentumot be fogja mutatni.

Legnagyobb sajnálatunkra  Tarjáni ezt a kért időpontig nem tette meg. Felmutatta ugyanakkor  2005 januárjában keltezett  erkölcsi bizonyítványát. (Ez még  nem jelenti azt, hogy semmis lenne a bíróság ítélete, ugyanis a hvg.hu megtudta, ha az elitélt "előzetes mentességet" kér, elérheti, hogy ne szerepeljen a bűntettesek nyilvántartásában). Tarjáni a hvg.hu-nak még annyit mondott: mindez a párt belügye, ezért ennél többet nem kíván nyilatkozni.

Csikász Brigitta
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!