Tetszett a cikk?

Felszámolás alatt álló céggel kötött koprodukciós szerződést a Magyar Televízió egy gasztronómiai műsorra. A produkció mindössze három adást élt meg, de sem az alkotókat, sem a szereplőket nem fizette ki a cég, amelynek nevében - Kótai Mihály egykori ökölvívó társaságában – egy kiterjedt kapcsolatokkal rendelkező étteremtulajdonos tárgyalt. Egyesek szerint Kótai is csak "áldozata" a történteknek.

Botrányos körülmények között került le a Magyar Televízió (MTV) képernyőjéről januárban az Étterem című műsor. A mindössze három adást megélt, Gundel Takács Gábor és Novodomszky Éva vezette gasztronómiai vetélkedő hivatalosan persze csak szünetel, de kevés az esély a folytatásra: az MTV-vel koprodukciós szerződést kötő gyártó cég, a Mann-Holding Kft. ugyanis több tízmillió forinttal tartozik a produkció szereplőinek és alkotóinak, ráadásul a társaság felszámolás alatt áll. A tavaly szeptemberben jogerőre emelkedett felszámolást a cég vezetői mindenesetre ügyesen titkolták, a köztévével ugyanis már akkor szerződtek, amikor felszámolás alatt állt a társaság.

A műsorról

"A vetélkedő résztvevői a gasztronómia iránt érdeklődő ismert személyiségek, illetve fiatal, szakképzett szakácsok, séfek. A 12 darab kétfős csapat elméleti és gyakorlati feladatokban méri össze tudását, felhasználva kreativitását, szakismeretét. A vetélkedő budapesti és vidéki helyszíneken zajlik, a kisebb vendéglőktől elegáns éttermeken keresztül a luxus-kategóriás éttermekig ível a gasztronómiai utazás. Híres magyar halászat, magyar borászat és magyar tanya is szerepel a helyszínek között. Hétről hétre éleződik a verseny és szakaszról szakaszra szűkül a résztvevők köre.
A zsűri és a közönség véleménye alapján a győztes páros a legfelkészültebb séf és egy étterem üzemeltetésére legalkalmasabb híresség lesz. A végcél a magyar konyhaművészeti, vendéglátói és a hozzájuk kapcsolódó kulturális hagyományok megidézése, és az ehhez mintaként szolgáló étterem létrehozása."
(Forrás: Azetterem.hu)

Igaz, a készülő produkcióval kapcsolatban sem az MTV-nél, sem más szerződő cégnél nem a Mann-Holding (főtevékenység: „épület, híd, alagút, közmű, vezetéképítés”) tulajdonosai, Mannheim László vagy Mannheim Éva jártak el, hanem lányuk barátja, az étteremtulajdonos-üzletember Vermes János, aki azonban nem tagja a cégnek. Az éttermi vetélkedő ötlete is Vermes fejéből pattant ki, aki a vendéglátást népszerűsíteni hivatott projektjével először egy éve házalt az MTV-nél. A köztévé 2007 decemberében el is fogadta az adás szinopszisát. Vermesék (azaz a Mann-Holding) ezt követően kötöttek szerződést Kótai Mihály egykori ökölvivóval,  - Vermes szavai szerint - a  "műsor előkészítésére és lebonyolítására". 

Az MTV-ben a készülő produkcióhoz tőkét nem tudtak ígérni, de adásidővel és archív anyagokkal támogatták. A köztévénél ugyanúgy, mint más partnereknél, Vermes azt állította, hogy szponzorokat tud felsorakoztatni a produkció mögé, és valóban: a műsor szakmai főtámogatója a Magyar Turizmus Zrt. volt. Az MT egy fillérrel sem támogatta a produkciót, úgy tudjuk, a Mann-Holding Kft-vel mindössze barter megállapodást kötöttek. Vermes a hvg.hu-nak ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy "a verseny és a műsorsorozat üzeneteinek megfogalmazásában, az együttműködő partnerek fölkutatásában" segédkezett az MT.

Azzal, hogy a köztelevízió partner lett, a műsor "atyja" előtt új távlatok nyíltak: hónapokon keresztül ismert szakemberek dolgoztak műsortervén. A Mann-Holding így kötött szerződést az alapötletet televíziós formátumba öntő Bányai Gábor producerrel , illetve így került képbe a műsorhoz előzeteseket gyártó IKO Műsorgyártó Kft. is. Csakhogy a profik hamar szerződést bontottak a Mann-Holdinggal, amiben a szakmai nézeteltérések mellett információink szerint az is közrejátszott, hogy Vermesék egyetlen munkát sem fizettek ki. Más partnereiknél is hasonlóan jártak el: megrendelték a szolgáltatásokat, de a teljesítés után nem rendezték a számlát.  

Ahogy a Mann-Holding alá dolgozó cégek, a műsorban szereplő hírességek sem kapták meg a pénzüket. Egyikük a hvg.hu-nak azt állította, Vermes egy korábbi ügyletből is tartozott neki, a Mann-Holdinggal mégis aláírta a szerződést, mert egyfajta garanciát jelentett neki Kótai Mihály személye, illetve az, hogy a tárgyalásokon az MTV Szórakoztató műsorok Főszerkesztőségének első embere, Román Péter is jelen volt. Forrásaink többsége ugyanakkor azt állítja: ahogy a pórul járt szereplők és alkotók, Kótai is egyfajta áldozata a történetnek, akit csak kihasználtak, s a nehéz munkával kivívott hírnevét az egykori bokszoló most ilyen kényes üggyel amortizálja. (Kótait többször próbáltuk utolérni, sikertelenül.)

Sok embert ismer (Oldaltörés)

Idővel aztán leesett a tantusz a partnereknek, főleg, amikor december 9-én a cégközlönyben is megjelent: a Mann-Holding ellen felszámolás indult, a követeléseket már a felszámolócég, a Kossuth Holding felé kell jelezni. Ennél nagyobb pofon lehetett, amikor a felszámolóbiztos értésre adta: az MTV és a Mann-Holding között létrejött szerződés érvénytelen, lévén, hogy a cég a szerződéskötés idején – azaz december 22-én - már felszámolás alatt állt. Mindezek ismeretében már a gyártásvezető is észbe kapott és a negyedik adás anyagát át sem adta Vermesnek - bár az üzletember szerint ezt az MTV-nél - mint koprodukciós partnernél - minden további nélkül megtehette volna. Az MTV-ben ekkor válságstáb alakult.

A forgatások Vermes pesti éttermében zajlottak, ami erre az időre be is zárt, s azóta is zárva van, noha a koncepció az volt, hogy étteremről-étteremre jár a stáb. Vermes mindenesetre  optimista: a hvg.hu-nak elküldött nyilatkozatából kiderül, hogy az MTV-vel jelenleg is folynak a tárgyalások a műsor folytatásáról. Az üzletember állítja: a gyártó cégekkel folyamatos az egyeztetés, és "jogos pénzéhez mindenki hozzájut a produkcióban". Természetesen az ügyben számtalan kérdés felmerült, amelyekre szerettünk volna tőle választ kapni. Noha ígéretet kaptunk arra, hogy ezekre e-mailben válaszol, a legtöbb kérdésünk megválaszolatlan maradt. Így egyebek mellett azt sem tudtuk meg, van-e bármilyen alapja annak a szereplők között terjedő pletykának, miszerint komoly tartozása van egy, a műsorban sokat mutatott budapesti vendéglátóhely tulajdonosa felé, amit a műsorból adódó ingyenreklámmal kívánt törleszteni. De az a kérdésünk is megválaszolatlan maradt, hogy miért titkolták el a Mann-Holding ellen indult felszámolási eljárást a partnerekkel - köztük az MTV-vel - szemben.

Bár a műsor alapötlete a produkción dolgozó szakemberek szerint alapvetően jó volt, nem valószínű, hogy Vermes kapcsolatai nélkül ilyen könnyen belement volna az MTV vezetése, hogy a tévés szakmában addig ismeretlen céggel kössön koprodukciós szerződést. Vermes ismerősei egybehangzóan állítják: az anyagilag egykor szebb napokat is megélt üzletembernek igencsak kiterjedt az ismeretségi köre. Talán némi képet adhat erről a férfi iwiwes profilja, amelyen hírességek, újságírók, televíziós személyiségek, ismert művészek, illetve a nagypolitikához közel álló emberek gazdagítják ismerősei listáját; a nevek között Batiz András egykori kormányszóvivő éppúgy megtalálható, mint a „majdnem szóvivő” Demcsák Zsuzsa, vagy az egykor még szocialista színekben politizáló Schmuck Andor. Üzleti vonalai is messze vezetnek: egyik cégtársának például az ismert „olajos” cég, az Energol Rt. nagykutyáival volt közös cége, ő maga pedig néhány éve jó barátjaként említette Tasnádi Péter vállalkozót.

A szexpláza is bedőlt (Oldaltörés)

Kapcsolatainál azonban beszédesebb eddigi tevékenysége: Vermes a terézvárosi Moulin Rouge mulató körüli 2002-es perpatvarban is főszerepet játszott. A mulatót akkor a Pipacs 2000 Kft. üzemeltette (a cégben Vermesnek is üzletrésze volt), de mivel az üzemeltetési díjjal a társaság adós maradt, a hely bérleti jogát tulajdonló, időközben felszámolás alá került Pro-Moulin Kft. szerződést bontott velük. A Moulin Rouge azonban furcsa mód tovább üzemelt egy sebtében Nagymező 17 Kft-re átnevezett cég irányítása alatt, amelynek igazgatója Vermes János lett. (Ebben az időben vetődött fel, hogy a szórakozóhelyen majd Tasnádi Péter emberei vigyázzák a rendet, de végül nem így alakult, mert Tasnádit letartóztatták.) A Pro-Moulin Kft. azonban perre vitte az ügyet és ma már Vermesnek semmi köze a szórakozóhelyhez.

A Moulin Rouge körüli zűrzavarnál azonban nagyobb sajtóvisszhangot kapott, amikor 2005-ben Vermes az A2 Wellness Center Kft. „projektmenedzsereként” egy budapesti szexpláza ötletével rukkolt elő, amely a Lurdy Házban kapott volna helyet. A plázához – állította akkor az egyik napilapnak – a Belügyminisztérium is áldását adta. Az 5500 négyzetméteres „kielégülésmentes szórakoztató-centrum” ötletét a ferencvárosi lakosok annyira felháborítónak találták, hogy az önkormányzat is lépett: Ferencváros szocialista parlamenti képviselője közbenjárására elérték, hogy a Lurdy Ház szerződést bontson Vermesékkel.

S noha pláza máshol sem lett, az A2 Wellness Center azért még hallatott magáról, legalábbis rendőrségi körökben. A cég jelenlegi tulajdonosát, Fönyedi Andrást ugyanis tavaly az éjszakai élet ismert alakjai, volt olajos vállalkozók zsarolták meg, mondván: egy korábbi ügylet miatt súlyos pénzekkel tartozik nekik. Úgy tudjuk, a zsarolási ügy – amelyben a napokban zárta le a nyomozást a rendőrség – hátterében a fővárosi éjszakai élet két ismert figurájának, az Energol Rt. egykori tagjainak harca áll.

Dezső András

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!