szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sólyom László köztársasági elnök levélben fordult több európai államfőhöz a génmódosított kukorica magyarországi termelésére és forgalomba hozatalára vonatkozó moratórium fenntartása érdekében - olvasható a Köztársasági Elnöki Hivatal honlapjára csütörtökön feltett közleményben.

Mint írják, az EU környezetvédelmi minisztereinek március 2-i ülésén napirendre kerülhet a moratórium feloldásának kérdése. A levél hangsúlyozza: ez az ügy Magyarországon valamennyi parlamenti párt politikai konszenzusa mellett a civil szervezetek támogatását is élvezi.

A köztársasági elnök, a "zöld elnökök" informális hálózatának kezdeményezőjeként úgy gondolja, a génmódosított élő szervezetek nem szokványos kereskedelmi árucikkek, ha egyszer kikerülnek a természetbe, terjedésük, szaporodásuk, génjeik további változása ellenőrizhetetlenné válik az ember számára - olvasható.

A köztársasági elnök szerint a nem őshonos vagy a mesterségesen előállított élő organizmusok bevezetése az EU bármely területére vagy ökoszisztémájába olyan kérdés, amely szélesebb értelemben nemcsak a belső piacot, hanem a közegészségügyet, a természetvédelmet, a környezetvédelmet, a mezőgazdaságot és a vidékfejlesztést is érinti.

A levél szerint Sólyom László kifejezi azon reményét, hogy a tagállamok a szubszidiaritás és a szolidaritás alapján elismerik Magyarország jogát arra, hogy eldöntse: saját területén használja vagy betiltja a génmódosított kukoricát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Szelektíven ölnek a génmódosított növények

A genetikailag módosított (GMO) növények, amelyek a Bacillus thuringiensis toxinjának (Bt) segítségével pusztítják el kártevőiket, nem tesznek kárt ezek természetes ellenségeiben - derül ki egy amerikai kutatásból.

MTI Tech

Az egerekre hat a génmódosított kukorica, az emberekre nem

A genetikailag módosított kukorica fogyasztása hatással lehet az egerek szaporodására, közölték tanulmányukban osztrák kutatók, elutasítják azonban a környezetvédők figyelmeztetését, miszerint emberre is veszélyes lehet.

Bari Máriusz Tech

Életeket menthetnek a génmódosított állatok

Napjainkban az élettudományi kutatások egyik nélkülözhetetlen módszere a genetikailag módosított élőlények vizsgálata. Számos szakember egyre nagyobb lehetőséget lát arra, hogy ezt a technológiát az orvostudományban is hasznosítsák, hangzott el az ELTE Sajtóklub júniusi előadásán.