szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gyurcsány Ferenc nem tervez kormányátalakítást azon túl, hogy Göncz Kinga helyére új külügyminisztert jelöl. Erről a miniszterelnök az MTI-nek adott interjúban beszélt.

"Nem merül fel, nem gondolkodom rajta, nem várható" - összegezte az MTI kérdésére, hogy a kisebbségi kormány megalakulásának egyéves évfordulóján - amely lényegében egybeesik Göncz Kinga távozásával - lehet-e számítani miniszterek cseréjére vagy kormányátalakításra.

A miniszterelnök beszámolt arról: több jelölt is volt az MSZP EP-listájának vezetésére. Mint mondta, Göncz Kinga első jelölése nem tőle származott, de izgalmasnak gondolta a felvetést. Véleménye szerint Magyarország számára hatalmas lehetőség, hogy a külügyminiszter az ő hátterével, elismertségével, elfogadottságával ambicionálja ezt a lehetőséget. Természetesnek tartja, hogy Göncz Kingának az EP-választások előtt le kell mondania a külügyminiszteri posztról.

Gyurcsány arra reagálva, hogy a Népszabadság szerint Faller Jenő, a külügyi tárca államtitkára lesz Göncz Kinga utódja, azt mondta: az újságok dolga, hogy találgassanak, neki meg az, hogy jelölje a minisztert. "Kicsi esélyét látom annak, hogy ezek a találgatások pontosak lesznek" - jelentette ki a kormányfő. Kitért arra is, hogy nem jelent irányváltást a külpolitikában, hogy a tárcavezető és az államtitkár is távozik.

Magyarország számára kedvezően változott meg a külpolitika környezete az elmúlt hónapokban - emelte ki. Példaként említette az Egyesült Államok formálódó külpolitikát. Emlékeztetett arra, hogy a magyar kormány az elmúlt években többször került a belpolitikai viták kereszttüzébe, mert Oroszország felé is nyitott és kiegyensúlyozott külpolitikát folytat.

A Fidesz gondolhatta úgy, hogy ezekhez a belpolitikai támadásokhoz talál támogatást a Bush-adminisztrációban, az Obama-adminisztráció politikája azonban ebben jelentősen eltér az elődjéétől - hívta fel a figyelmet a kormányfő.

Gyurcsány arra a kérdésre, hogy hogyan állnak a február 16-i parlamenti beszédében ismertetett gazdaságélénkítő csomaghoz szükséges törvénymódosítási javaslatokkal, amelyekről akkor azt mondta, a kormány két héten belül elkezdi benyújtani azokat az Országgyűlésnek, azt válaszolta: a kabinet szerdán már tárgyalja az indítványok egy részét, melyek utána kerülhetnek a Ház elé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Orbán és Tőkés közösen kampányol

A Fidesz és Tőkés László kölcsönösen részt vesz egymás európai parlamenti kampányában. Erről Orbán Viktor, Fidesz elnöke és Tőkés László romániai magyar EP-listavezető állapodott meg a két politikus hétfői találkozóján Budapesten.

Itthon

EP-kampány: hazabeszélő magyar pártok

Lefutottnak tűnik az EP-választás Magyarországon. Biztos Fidesz-győzelem körvonalozódik. Bár a választás persze nem egyenlő a közvélemény-kutatással, a voksolás tétje egyelőre az, mennyire mérsékelheti az előre borítékolt vereségét az MSZP, és mire mennek a kispártok. Sólyom László márciusban hivatalosan is kihirdeti, amit tudunk: június 7-én lehet szavazni.

MTI Itthon

Répássy: pótcselekvés lenne az alkotmánymódosítás

A Fidesz szerint nem az alkotmány módosítására, hanem a büntetési tételek szigorítására van szükség ahhoz, hogy az állam garantálni tudja az emberek biztonságát - mondta a Fidesz frakcióigazgatója az Országgyűlésben tartott sajtótájékoztatóján.