szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csak egy előrehozott parlamenti választás adhat esélyt arra, hogy egy stabil, széles körű felhatalmazással rendelkező kormány állhasson fel - jelentette ki Sólyom László köztársasági elnök a Magyar Televíziónak adott interjújában. Az MSZP szerint Sólyom direkt politizál.

Csak egy ilyen kormánynak lenne elég háttere ahhoz, hogy hosszú távú, többéves programot megvalósíthasson, és így ki tudja vezetni az országot a válságból - véli Sólyom. Kiemelte: a konstruktív bizalmatlansági indítvány olyan eszköz, mely alkotmányosan ebben a helyzetben nem kifogásolható, azonban tudni kell, hogy kizárólag egy személyi döntésről szól, egy régi miniszterelnök helyett új miniszterelnököt választanak meg, az új kormány programját pedig nem kell sem bemutatni, sem megvitatni.

Ez a jelenlegi kísérlet kifejezetten átmeneti és rövid távú válságkezelést céloz meg - mondta Sólyom. "Ez az az eszköz, az összes lehetséges technika közül, mely a legkevésbé demokratikus".

Mint hangsúlyozta, egy előre hozott választáson a pártoknak meg kell küzdeniük a bizalomért, és csak akkor fogják helyreállítani a hitelességet, ha valóban olyan kampány lesz, melyben reális programok hangzanak el, és amely nem hiteget senkit.

Véleménye szerint jelenleg a kormányoldalon olyan megoldási kíséret folyik, mely bevallottan rövid távú, átmeneti hatású, és a jövendő kormányprogram tartalmáról sem lehet semmit tudni. Magyarországot a gazdasági válságon kívül egy nagyon súlyos bizalmi, hitelességi válság is sújtja - emelte ki Sólyom László. Maga a miniszterelnök azért jelentette be a távozási szándékát, mert a szavahihetősége súlyosan sérült - mondta a kormányfő.

© MTI

Mint kiemelte, a távozási szándék bejelentése olyan lépés volt, mely megnyitotta az utat a változások előtt, azonban az a változás, mely készülőben van, szerinte nem kielégítő. Véleménye szerint a mostani kísérlet egy évvel késleltetheti a helyzet rendezését.

Sólyom arról is beszélt, kötelessége szólni akkor, ha a miniszterelnök olyan kijelentést tesz, miszerint az ügyészség és a bíróság egyes esetekben egy ellenzéki párt sugallmazása szerint működik. Ez súlyosan veszélyezteti az államszervezet demokratikus működésébe helyezett bizalmat.

Kormányváltás - Olvassa el a legfrissebb híreket a hvg.hu-n!

© Stiller Ákos

A Sólyom Lászlóval készített interjú szerdán 13.03 órakor vágatlan formában adásba kerül az m1-en és az m2-n is - közölte a Magyar Televízió.

A köztársasági elnök magyar újságíróknak hétfőn Varsón még arról beszélt, hogy bár a helyzet szokatlan, az eljárás formálisan nem kifogásolható. Sólyom emlékeztetett arra, hogy Medgyessy Péter lemondása után ő hosszú cikket írt a HVG-be, elemezve a különféle lehetőségeket, és azt a következtetést vonta le akkor, hogy sokfajta jogi technikája van az ilyen kormányfőváltásnak. "Az utolsó mondata az volt ennek a cikknek, hogy szeretném Karinthyt idézni, aki egyik krokijában egy álszínikritikát írva úgy fogalmazott, az előadás értékéből a darab sokat levon" - mondta Sólyom.

Sólyom állásfoglalása jelen politikai helyzetben a Fidesz véleményét erősíti, azaz ha létrejön egy új kormány, akkor azt a nyilatkozat politikailag már előzetesen meggyengítheti - nyilatkozta lapunknak Krekó Péter, a Political Capital elemzője. (Erről bővebben itt olvashatnak.)

MSZP: a szavazófülkében nyilvánítson véleményt

"A köztársasági elnök urat bírálni nem szokás, kommentálni nem illendő. Ezért tisztelettel csupán arra hívnánk fel a figyelmét, hogy a köztársasági elnöknek a szavazófülkében kell kifejeznie pártszimpátiáit, és nem közjogi méltóságként tett nyilatkozataiban" - áll az MSZP parlamenti frakciójának reagáló közleményében. "A köztársasági elnök minden magyar állampolgár, az egész köztársaság első embere. Nem az a baj, ha magánvéleménye egybeesik egy pártéval, az viszont baj, ha ezt hivatalos nyilatkozataiban teszi közzé, és ezzel direkt politizálásra vállalkozik." - írja az MSZP.  

Kiss Péter nem ért egyet Sólyom Lászlóval abban, hogy előre hozott választásokra lenne szükség. A kancelláriaminiszter erről szerdán, a szocialista frakció konzultációjának kezdetén nyilatkozott újságíróknak Budapesten. Hangsúlyozta: kormánytagként nem szeretné minősíteni Sólyom László szavait, közéleti szereplőként viszont vitában áll a köztársasági elnök álláspontjával. Ezt azzal indokolta, hogy ha sikerül egy szélesebb politikai hátterű kormányt kialakítani, amely a válságkezelésben hatékony és cselekvőképes, akkor időt nyernek. Ha az előre hozott választásokkal foglalkoznának, az idővesztés lenne - tette hozzá. Kiss Péter szerint - mint mondta - "előnyösebb lenne", ha el tudnák kerülni az előre hozott választásokat.

MDF: nem szerencsés Sólyom nyilatkozata

Nem tartja szerencsésnek a köztársasági elnök érvelését az MDF, mert - mint szerdai közleményükben írták - az államfőnek az a feladata, hogy árgus szemekkel figyelje, a pártok betartják-e alkotmányos kötelezettségeiket. A párt közleménye szerint a magyar alkotmány lehetőséget biztosít a konstruktív bizalmatlansági indítványra, amelyet Sólyom László szerdai interjújában úgy jellemzett, hogy "ez az az eszköz, az összes lehetséges technika közül, mely a legkevésbé demokratikus".

Az MDF szerint - mint írták - az előre hozott választás lenne kívánatos, azonban a parlament 205 fős MSZP-SZDSZ-es többségével szemben, ennek alkotmányos háttere nem biztosított. Ma az első és legfontosabb szempont az, hogy Magyarország végre kormányozhatóvá váljon, és az új miniszterelnök olyan őszinte programot vigyen véghez, amellyel ki lehet lábalni a válságból - hangsúlyozta a párt közleménye. Hozzátették: ha az előre hozott választáshoz a parlamenti képviselők többsége nem elég bátor, akkor más megoldást kell találni. A közleményben hangsúlyozták: ilyen megoldás lehet a konstruktív bizalmatlansági indítvány.

A Fidesz egyetért

A Fidesz tiszteletben tartja Sólyom László véleményét - mondta Szijjártó Péter szóvivő. A Fidesz álláspontja változatlan, továbbra is úgy vélik, hogy Magyarországnak erős kormány kell, erős kormány pedig csak új választás nyomán jöhet létre. Hangsúlyozta: itt az ideje, hogy az emberek visszakapják a döntés lehetőségét a saját országuk jövőjéről.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Tábort üt az IMF Budapesten

Áprilisban állandó irodát nyit Budapesten a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a készenléti hitelkerettel kapcsolatos egyeztetések megkönnyítésére - erősítette meg a Népszabadság információját Washingtonban az IMF sajtóirodája.

Itthon

A többség szerint kell a megszorítás

A megkérdezettek többsége úgy véli, hogy a gazdaság rendbetételéhez mindenképpen szükség van a megszorításokra - derül ki a Szonda Ipsos közvélemény-kutató cég felméréséből, amelyet a Népszabadság ismertetett.

MTI Itthon

Az MSZP újra az ügyészséget támadja

Az ügyészség az elmúlt időszakban szándékosan átlépett egy határt, amit civilizált, demokratikus jogállamban nem tehet meg - jelentette ki Szabó Zoltán szocialista képviselő.

MTI Itthon

Vértes András elvállalná

Elvállalja a miniszterelnök-jelöltséget Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke, ha a politikai erők támogatják a programját. A közgazdász ezt újságírói kérdésre mondta el a GKI tájékoztatóján.

Itthon

Kormányváltás vagy előrehozott választás

Hiába szaglik, nem oszlik. Ez a summázata annak a helyzetnek, hogy ha az MSZP új kormányfőjelöltje élvezi a képviselők legalább felének támogatását, akkor a parlament nem oszlatja fel magát. Noha egyre többen, s nem csak a Fidesz-táborból, tartják megoldásnak az előrehozott választást, nemzetközi példák azt mutatják, éppen a kormánypártok reménytelensége tartósítja leginkább a „régi felállást”.

MTI Gazdaság

Time: Magyarország a pénzügyi válság következő Izlandja?

Gyurcsány Ferenc jelenleg talán a legnépszerűtlenebb személy Magyarországon, de vetélytársai bánhatják távozását; előrehozott választások esetén ugyanis az ellenzéki Fidesznek kell megbirkóznia a pénzügyi válsággal – idézte egy budapesti elemző véleményét „Magyarország a pénzügyi válság következő Izlandja?” című cikkében az amerikai Time magazin.

hvg.hu Itthon

Vértes korábban kicsiket lépett volna

Nem nagy, hanem kis reformokra volna szükség – mondta tavaly nyáron egy televíziós műsorban Vértes András közgazdász, akinek a neve most az egyik lehetséges "MSZP-kompatibilis" kormányfőjelöltként bukkant fel Surányi György és Glatz Ferenc mellett. De a „kis reformokon” kívül mire számíthatunk még a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezetőjétől?

Itthon

Vértes és Glatz elfogadhatatlan az SZDSZ-nek, Surányi habozik

Miután Gyurcsány Ferenc váratlanul nyilvánosságra hozta az általa preferált kormányfőjelöltek névsorát, a szabaddemokraták kiszivárogtatták, hogy semmiképpen nem támogatják Vértes Andrást, lényegében Glatz Ferencet sem. Surányit fenntartás nélkül elfogadnák, ő azonban – érezvén a döntés súlyát – még habozik. Az előrehozott választások lehetősége egyre közelebb kerül, annál is inkább, mert Gyurcsánynak már az MSZP frakciójával is egyeztetnie kell a jelöléseket, kezét megkötötték, pozíciója a párton belül is gyengülni látszik.

MTI Itthon

Glatz vállalná, de csak feltételekkel

Megfelelő társadalmi és politikai bizalom esetén elképzelhető, hogy vállalná a kormányfői tisztséget - mondta Glatz Ferenc akadémikus a Klubrádió reggeli műsorának nyilatkozva.