Bokros nem vállalja a miniszterelnök-jelöltséget
Nem vállalja a miniszterelnök-jelöltséget Bokros Lajos. A Horn-kormány pénzügyminisztere, akit az SZDSZ javasolt kormányfőjelöltnek, ezt szombaton Budapesten jelentette be. Az SZDSZ egyelőre nem kívánja kommentálni a Bokros döntése nyomán kialakult helyzetet.
Szóba sem kerül még annak a megfontolása sem, hogy én ezt az ajánlatot elfogadjam - mondta Bokros Lajos, hozzátéve: "sértő még a gondolata is annak, hogy a hírnevemet, hitelességemet odaadjam egy olyan programhoz, amelynek a sikerében nem bízom. Márpedig a szocialista párt mereven elzárkózik az én programomtól" - állapította meg. Az SZDSZ egyelőre nem kívánja kommentálni a Bokros Lajos döntése nyomán kialakult helyzetet - közölte a párt sajtóosztálya, hozzátéve, hogy csak később nyilatkoznak a helyzetről.
Az MSZP elnöksége szombaton éppen azért ült össze, hogy megvitassák, kit javasoljanak kormányfőnek a bizalmatlansági indítvánnyal elmozdítani szándékozott Gyurcsány Ferenc helyére. Bokros nevét az SZDSZ dobta be, miután hét közben kiderült, az általuk favorizált Surányi György a Fidesz támogatásának hiányában nem vállalja a kormányfő-jelöltséget.
Kormányváltás - Olvassa el a legfrissebb híreket a hvg.hu-n! | |
|
Fodor Gábor, a liberálisok pártelnöke akkor javasolta: az MSZP fontolja meg Bokros Lajos jelölését. Péntek délután ismét összeült az MSZP elnöksége, amely után Bárándy Gergely elnökségi tag azt mondta, nem értik, de tudomásul veszik az SZDSZ döntését. Bokros Lajos szombaton ennek az ügynek a végére tett pontot, azzal egyidőben, hogy az MDF EP-választási listavezetőjeként megkezdte kampányát.
Hol ezt mondták, hol azt
Bokros Lajos cikkekben |
Bokros Lajos: „Kóros, káros, koravén kétpártrendszer” A feltámasztott Bokros: gyors, nyers, professzionális Rettenetes és kívánatos: 14 éves a Bokros-csomag |
A szocialisták múlt szombaton össze-vissza beszéltek Bokrosról: Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője arról beszélt, hogy párton belüli és párton kívüli miniszterelnök-jelöltre is van forgatókönyve az MSZP-nek, Bokros Lajos azonban biztosan nem jöhet szóba; a megkérdezett küldöttek legalább kilencven százaléka elutasította Bokros Lajos személyét a miniszterelnöki posztra. Később Baja Ferenc, az MSZP szocialista platformjának elnöke már azt mondta, rövid koalíciós tárgyalások után új koalíciós kormány születhet, az új miniszterelnököt pedig három párt adhatja és az új kormánynak Bokros Lajos is tagja lehet.
Bokros sokaknak bejött volna
Pedig Bokros Lajos felbukkanását kedvező várakozások övezték. Bokros Lajos miniszterelnöksége "egyértelműen kedvező" fejlemény lenne piaci szempontból, de a magyar gazdaságot az IMF-csomag az esetleges előrehozott választások időszakán is átsegítené, mivel biztosítja a magyar közadósság-törlesztés finanszírozását - mondták pénteken az MTI-nek londoni feltörekvő piaci elemzők.
A közvélemény már kicsit másként látja Bokros Lajos személyét: a Medián hétfőn közreadott közvélemény-kutatása szerint a miniszterelnök-jelölotként felmerült személyek listáján a felsorolt személyek közül Bokros Lajos a legismertebb és egyben a leginkább megosztó jelölt: róla mondták a legtöbben azt is, hogy nagyon alkalmas lenne és azt is, hogy egyáltalán nem lenne az. Ez azonban így is sokkal kedvezőbb mint a Bokros 1996-os leköszönésekor mért adatok, akkor ugyanis 14 százalékos népszerűségi index-szel a legkevésbé kedvelt politikusnak számított.