szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Gyurcsány Ferenc a szombati MSZP-elnökségi ülésen felajánlotta lemondását a pártelnöki posztról, kormányfőnek maga helyett Gráf József agrárminisztert javasolta. Lapunk úgy értesült, hogy az elnökségi ülésen csupán egy-két elnökségi tag marasztalta a pártelnököt. Kiszivárgott hírek szerint az MSZP elnöksége hajlik Gráf kormányfővé jelölésére, a pártelnökség kérdéséről vita folyik. Az agrárminiszter, aki nem vesz részt az elnökség ülésén, meglepődve értesült állítólagos jelöléséről, és egy héttel ezelőtti nyilatkozatára utalt, amely szerint nem vállalná el e tisztséget.

Lemond a pártelnöki pozícióról Gyurcsány Ferenc, ha párton belülről sikerül kormányfő-jelöltet találnia az MSZP-nek. Nyakó István, a párt szóvivője tolmácsolta szombaton, az MSZP-elnökségi ülés szünetében a kormányfő szavait: ha egy pártból jön a miniszterelnök, akkor egyben ő legyen a párt elnöke is". A kormányfő szerint nem szabad kialakulnia két hatalmi centrumnak egy párton belül. A szóvivő elmondta, hogy Gyurcsány Ferenc mindezt alkalmazta saját helyzetére is, arra gondolva, hogy amikor kormányon van egy párt, akkor a párt vezetése és a miniszterelnöki pozíció ne váljon ketté. Ezt a felvetést az országos elnökség nem tartotta aktuálisnak - tette hozzá Nyakó.

Szombat délelőtt szivárgott ki a szocialisták elnökségi üléséről, hogy Gyurcsány Ferenc lemond pártelnöki pozíciójáról. Lapunk úgy értesült, hogy kormányfőként maga helyett Gráf József földművelésügyi minisztert javasolja, vagyis a konstruktív bizalmatlansági indítvány benyújtásakor az agrárminiszter parlament általi megválasztására tennének javaslatot a szocialisták. A nol.hu értesülései szerint Gyurcsány a pártelnöki posztot is Gráf Józsefnek engedné át.

Gráf miniszterelnöki esélyeit csökkentené, hogy információink szerint az SZDSZ és az MSZP tárgyalódelegációja korábban megegyezett arról, kormánytagot nem jelölnek kormányfőnek; valamint az is, hogy Gráf korábban elutasítóan nyilatkozott a miniszterelnöki poszt elvállalalásáról. Gráf József neve ugyanis már múlt szombaton felmerült lehetséges kormányfőként, ám az agrárminiszter akkor úgy fogalmazott: "nem vállalnám, mert ehhez jobb szakember kell". Ma délelőtt Gráf József az MTI-nek azt mondta, teljesen meglepi az, hogy  lehetséges pártvezetőként szóba került a neve, hiszen a legutóbbi tisztújításon már nem indult el elnökségi helyért sem, hogy jobban az agráriumra, miniszteri munkájára tudjon koncentrálni. A témáról azonban ennél többet egyelőre nem kívánt mondani.

Az MSZP országos elnöksége kora délután szünetet tartott, a tanácskozásról távozott Veres János pénzügyminiszter, elnökségi tag  és Tukacs István,  a párt pénzügyi ellenőrző bizottságának vezetője is, de egyikük sem nyilatkozott. Az MTI telefonon még elérte Veres Jánost, aki nem kívánta kommentálni az eddig megjelent híreket.

A távirati irodának az SZDSZ ügyvivői azt mondták, még nem tárgyaltak egymással arról, hogy Gráf József földművelésügyi miniszter alkalmas lenne-e a miniszterelnöki posztra. Horn Gábor egyúttal cáfolta az Indexen közölt értesülést, mely szerint a liberális párt vezetősége számára elfogadhatatlan lenne kormányfőnek Gráf József. Mint mondta, a hírt egyelőre nem kívánják kommentálni.

Kormányváltás - Olvassa el a legfrissebb híreket a hvg.hu-n!

© Stiller Ákos

A pártelnök lemondásáról szóló hírt hivatalosan nem erősítették meg. Szombat délután négy órára azonban a fővárosba rendelték az MSZP megyei elnökeit. A találkozót az MSZP megyei elnökei kezdeményezték - mondta az MTI érdeklődésére Nemény András, a szocialisták vasi elnöke. "Szeretnénk egyeztetni a kialakult helyzetről, reményeink szerint az országos elnökség tagjai is ott lesznek a találkozón" - mondta. Hozzátette: az MSZP legutóbbi kongresszusán született egy olyan megállapodás, hogy fontos döntések előtt az országos elnökség tagjai kikérik a megyei elnökök véleményét is.

Egyes források szerint még szombaton rendkívüli frakcióülésre kerül sor az MSZP-ben. 

Bokros nem vállalja

Az MSZP országos elnökségének ülése szombaton reggel kilenc óra körül kezdődött, témája az előzetes információk szerint a kormányfőjelölés volt, közelebbről az, hogy az MSZP-n belül kialakult egyik tábor támogatná Bokros Lajos miniszterelnökségét, a másik kitartana Takács János jelölése mellett, és ha ez nem működik, akkor inkább az előrehozott választások mellett tenné le a voksát. Bokros Lajos ugyanakkor szombaton közölte, a korábbi álláspontjával szemben most nem is vállalná a miniszterelnök-jelöltséget.

© Marton Szilvia



Az előzetes hírek arról nem szóltak, hogy a pártelnök lemondásra készülne. Péntek este azonban több kritika is érte belülről a pártelnököt. Suchman Tamás, a kiemelt fejlesztésekért felelős kormánybiztos azt mondta péntek este: az MSZP-nek új elnököt kell választania, Gyurcsány Ferencnek pedig ki kell vonulnia a politikai folyamatokból, majd a hvg.hu-nak adott interjújában kijelentette, Gyurcsány Ferenc "értékes ember, aki azonban mentálisan óriási nyomásnak volt kitéve, ráadásul politikai tere beszűkült. Nem hiszem, hogy ilyen állapotban hatékonyan tudná vezetni a pártot. Le kell mondania." Szili Katalin is elégedetlenségét fejezte ki, pénteken este úgy fogalmazott: méltatlan az országhoz, ami a miniszterelnök-jelölés ügyében történik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vélemény

Suchman Tamás: "Gyurcsány ilyen állapotban nem tudja vezetni a pártot"

Suchman Tamás, az MSZP egyik vezető véleményformálója, választmányi tag a hvg.hu tudósítójának megerősítette: társaival együtt lépésekre készül az általa egyébként nagyra becsült Gyurcsány Ferenc pártelnök lemondatására. Továbbra sem tekinti alternatívának az előrehozott választásokat. Szerinte sikerre vezetnének a liberálisokkal folytatott tárgyalások egy új kormányfő kijelöléséről, ha ezt új, kötetlenebb formában rendeznék. Javasolni fogja Szekeres Imre kinevezését az MSZP tárgyalóküldöttségének élére.

MTI Itthon

Gyurcsány-utódlás: "nem titkolódzom, fogalmunk sincs"

Pénteken már el kellene dőlnie, hogy mi fog történni, ha nem találnak olyan miniszterelnök-jelöltet, akit támogatni tudnak, akkor "nem sok értelme van folytatni tovább" - mondta Szent-Iványi István, az SZDSZ tárgyalódelegációjának tagja a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában.

Itthon

Gyurcsány marad a Fidesz pofozógépe

Gyurcsány nélkül, szakértői kormány esetén tárgyalna a Fidesz a szocialistákkal - legalábbis egykor ezt mondta. A helyzet azóta nagyot változott, a Fidesz számára egyedül csak az előrehozott választás fogadható el. Milyen stratégiát várhatunk most a fiatal demokratáktól? Elképzelhető-e, hogy túlfeszítik a húrt? Egyelőre inkább úgy látszik, semmi okuk együttműködni, aratásra készülnek.