szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az új miniszterelnök, Bajnai Gordon megválasztása ellen semmiféle alkotmányos kifogás nem emelhető - jelentette ki Sólyom László köztársasági elnök, miután megbeszélést folytatott Bajnai Gordon miniszterelnökkel a Sándor-palotában.

"Feltett szándékom, hogy ellátom minden alkotmányos kötelezettségemet, és ellátom azt a kötelességet is, hogy az államfő együttműködik a kormánnyal" - fogalmazott Sólyom László a csaknem másfél órás találkozó után. Ám az ország érdekében szerencsésebb megoldásnak tartotta volna az előre hozott választásokat.

Sólyom kiemelte: a köztársasági elnöknek nincs alkotmányos lehetősége arra, hogy feloszlassa a parlamentet. Az elnök azért, hogy politikai beszédet mondjon az Országgyűlés feloszlatása reményében, nyilván nem fog bemenni a parlamentbe. "Ezt ne várja tőlem senki" - tette hozzá az államfő.

Sólyom feltette a kérdést is a kormányfőnek, hogy vajon mit is jelent a válságkezelő kormány. Az államfő felhívta a figyelmet arra, hogy Bajnai Gordon hamarosan ismertetni fogja elképzeléseit, ezért helyette nem mondhatja el a programját.

Mint mondta, beszéltek a családpolitikával kapcsolatos kormányzati intézkedésekről, melyek, mint hangsúlyozta, nem hoznak közvetlen bevételt ez alatt az egy év alatt, de melyek annak jelzései, hogy valami megindult Magyarországon. Arra azonban megkérte a kormányfőt, hogy gondolják át, vajon a gyesen és a gyeden kell-e spórolni. Sólyom szerint a legutolsó réteg, amelyhez hozzá lehet nyúlni, a gyereket vállaló és a kisgyerekes családok rétege.

Sólyom hangsúlyozta: örömmel üdvözölte, hogy vannak olyan tárcák, melyek a válságkezeléssel foglalkoznak majd, és amelyek kabinetszerűen, külön fognak működni. Üdvözölte azt is, hogy Bajnai Gordon nem veszi úgy, hogy a gazdasági szükséghelyzetre való tekintettel az alkotmányosság bizonyos részeit el lehet hanyagolni, mint tették ezt a Horn-kormány idején a Bokros-csomaggal.

A köztársasági elnök tájékoztatása szerint feltette a kormányfőnek a kérdést, mit jelent, hogy Kiss Péter a miniszterelnök politikai helyettese. Bajnai azt válaszolta, hogy Kiss Péter a "híd" szerepet látja el a kormány és a kormány fő támogatását nyújtó MSZP között - mondta az államfő.

Sólyom megemlítette, hogy az új miniszterelnök segítségét kérte abban, hogy minél hamarabb meg lehessen választani a Legfelsőbb Bíróság elnökét. Az államfő reményét fejezte ki, hogy végre lesz koncepciója a magyar külpolitikának, és tisztázzák végre az euroatlanti és az orosz viszony jellegét, továbbá azt is, hogy hol van az értékek közösségén, hol pedig az érdekek közösségén alapuló együttműködés. Azt is kérte a kormánytól, hogy legyen világos szomszédságpolitikája.

Az államfő fontosnak nevezte azt, hogy a cigánykérdés mellett nem mehet el a kormány. Ha a szociális helyzet romlik, a cigányságot még inkább fogja érinteni, mint eddig. Az utóbbi időben erőszakos bűncselekményeket követnek el a cigányság terhére, azt azonban, hogy ezeknek mi a motívumuk, nem tudjuk. Tűrhetetlennek nevezte, hogy a rendőrség képtelen hosszú idő óta ezeket felderíteni.

Beszéltek arról is, hogy mi lesz a várható társadalmi nyugtalansággal az új kormány megválasztása miatt. Alapvető, hogy mindezek a véleménynyilvánítások "a lehető legtökéletesebb alkotmányos rendben" történjenek. Sólyom felhívta a figyelmet arra: a tüntetők egy kisebb csoportja erőszakosabb, mint eddig volt, ez ellen minden eszközzel fel kell lépni. Az azonban üdvözlendő, hogy a tüntetők egy része elhatárolódik ettől az erőszakos csoporttól.


Bajnai és Sólyom. Parola a palotában
© MTI - Koszticsák Szilárd

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Veres kormánybiztos lehet

A posztjáról távozó Veres János pénzügyminiszternek a keleti kapcsolatok kormánybiztosi posztját ajánlotta fel Bajnai Gordon - írta a Népszava.

hvg.hu Itthon

Ők lesznek az új kormány tagjai? - képgaléria

Kiszivárogtatott hírek szerint 15 miniszterből és Bajnai Gordon miniszterelnökből áll majd az új kormány, ha a parlament erre áldását adja délután. Hét teljesen új miniszter lehet, ketten korábban is tagjai voltak a Gyurcsány-kabinetnek, de most új posztra kerülnek. Hatuknál pedig minden marad a régiben. Egyetlen nő sem lesz miniszter a Bajnai-kormányban.

hvg.hu Itthon

Percről percre: Gyurcsány ment, Bajnai jött

204 igen szavazattal, 8 tartózkodás mellett az Országgyűlés menesztette Gyurcsány Ferencet, és miniszterelnöknek választotta Bajnai Gordont, aki az MSZP és az SZDSZ támogatásával a harmadik köztársaság hetedik kormányfője lett. Immáron harmadszor fordult elő, hogy a négyéves parlamenti ciklust nem tölti ki a végrehajtó hatalom elsőszámú vezetője, de a kormányfőváltásra először kerülhetett sor konstruktív bizalmatlansági indítvány révén. A mai nap történései percről percre.

Itthon

Bajnai-kormány: a baloldal frászkarikája

Bajnai Gordon kedden az Országgyűlésben támogatóihoz meg a lakossághoz szólott, és semmiképpen sem az ellenzékhez. Miniszterelnöki antréjában minden igyekezete arra irányult, hogy a politikán kívül helyezze magát és leendő kormányát. Ez persze képtelenség, de támogatóinak egyetlen sansza a szakértői imázs és a kívülállóság látszatának fenntartása, ha a baloldal túl kívánja élni a következő hónapokat, és nem akar a lengyel elvtársai sorsára jutni.

MTI Itthon

Bajnai-beszéd és kormánynévsor

A változás és a folyamatosság egyszerre jellemzi a válságkezelő kormányt - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök-jelölt keddi parlamenti felszólalásában, ismertetve kabinetje névsorát.

hvg.hu Videók

"A Szűzanya nevében, oszlassa fel magát a parlament" - videó

"Nem sün, disznó" - élcelődött a "rendőröknek látszó személyekről" Kondor Katalin, a Magyar Rádió egykori elnöke. A civilnek hirdetett, keddi tüntetetésen tiszteletét tette a szélsőjobbos szubkultúra. Ott volt Vona Gábor, a Jobbik elnöke is, de "civilként, a Magyar Gárda Egyesület elnökeként". A tüntetők síppal, dobbal, imával, szidalmakkal várták a csodát, a parlament önfeloszlatását. A csoda elmaradt. Helyette könnygáz és oszlatás.

MTI Itthon

Tölgyessy: „rettenetes évünk lesz”

Tölgyessy Péter szerint az új kormány nem szakértői kabinet. Hibának tartja, hogy Bajnai Gordon kormányfővé választása előtt nem tárgyalt Sólyom László köztársasági elnökkel. A politikai elemző a Kossuth Rádióban értékelt.