Tetszett a cikk?

A Fővárosi Ítélőtábla – helybenhagyva az elsőfokú ítéletet – csütörtökön jogerősen föloszlatta a Magyar Gárda Egyesületet. Ettől még szabad pincéregyenruhában, Árpád-sávos cuccban, zárt alakzatban cigányt rémisztgetni, de csak magánemberként. Az egykori Magyar Gárda Egyesület ügyvédje bejelentette: fölülvizsgálati kérelmet nyújt be a Legfelsőbb Bíróságnak.

A sajtó képviselőinek előzetesen regisztrálniuk kellett magukat ahhoz, hogy a Fővárosi Ítélőtábla Fekete Sas utcai épületében zajló Gárda-peren jelen lehessenek. Míg a korábbi tárgyalásokon tömegek jelentek meg a Magyar Gárda mozgalom egyenruhájában, addig most összesen egyetlen emberen lehetett ilyet látni. Gyaníthatóan amiatt volt ez így, hogy még a látszatát is igyekezzenek elkerülni a  Magyar Gárda Egyesület és a gárdamozgalom azonosságának. A felperes, azaz a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség szerint az egyesület a cigányság szegregációját támogatja, ténykedése – például a mozgalom rendezvényeinek külsőségei – alkalmas arra, hogy félelmet keltsen a cigányokban, az egyesület által hangoztatott nézetek pedig alkotmányellenesek.

A főügyészség szerint az egyesület eredetileg törvényes célokra jött létre, de ténykedése nem volt törvényes. A felperes álláspontja az, hogy a mozgalom nem független az egyesülettől. A névazonosság a főügyészség szerint nyilvánvalóan tudatos, közös a honlap, közösek a két szervezet céljai, a mozgalom honlapján megadják az egyesület számlaszámát, továbbá a mozgalom külsőségeit az egyesület határozza meg, a kettő léte tehát szervesen összefügg egymással. A főügyészség úgy látja: a 2007 decemberében Tatárszentgyörgyön történtek a Magyar Gárda Egyesület ténykedésének tekinthetők (ezt követően indítványozták a feloszlatását). A cigánysoron való végigvonulástól a cigányok fenyegetve érezhetik magukat – hangzott el.



Az alperes mindezzel szemben úgy látta: az egyesület és a mozgalom nem ugyanaz, de ha ugyanaz volna is, Tatárszentgyörgyön semmi olyan nem hangzott el, ami indokolná az egyesület föloszlatását. Az alperes keretet teremtett a Magyar Gárda mozgalom megalakulásához, de ez jogi értelemben nem jelent közösséget – mondta az egyesület ügyvédje. A mozgalom viszont nem oszlatható fel, mert – hangzott az egyesületi érvelés – nincs bejegyezve. A honlap nem az egyesület honlapja, hanem a mozgalomé, Tatárszentgyörgyön pedig a mozgalom vonult föl, az ott történtekhez az egyesületnek semmi köze, ezt bizonygatta az alperes ügyvédje. Mindemellett az álláspontja az, hogy – bár Tatárszentgyörgyön valóban szó volt a „cigánybűnözésről” – a mozgalom tevékenysége nem irányult senki ellen, rendezvényein erőszak vagy arra való fenyegetés nincs jelen. „Absztrakt félelmekre való hivatkozással az emberi jogok korlátozása nem lehetséges” az alperes szerint, a mozgalom tagjainak vonulása pedig „nem alkalmas félelemkeltésre”.

A tavalyi elsőfokú ítélet szerint a Tatárszentgyörgyön történtek „az alperesi felelősség kategóriájába tartoznak”, emellett a mozgalom ruhája a nyilasokéra hajaz és – mivel azóta történelmileg kevés idő telt el – ez alkalmas „bizonyos kisebbségi csoportok” (Értsd: a zsidók – Sz. P.) érzékenységének megsértésére. Az elsőfokú bíróság arra a következtetésre jutott, hogy az egyesület és a vele szimbiózisban a mozgalom tevékenysége emberi jogokat sért – ismertette a korábbi ítéletet a háromtagú bírói tanácsot vezető Czukorné Farsang Judit.

Az elsőfokú ítélet után fellebbező alperes álláspontja szerint a bíróság téves következtetésekre jutott és tévesen alkalmazta a jogot. A föloszlatás egyrészt aránytalan, tehát nem felel meg az arányosság elvének, másrészt nincs meg a jogszabályi alapja. A mozgalom tevékenysége nem jár mások jogainak sérelmével, s főleg nem olyan arányú sérelmével, hogy az a föloszlatást igazolja. Az alperes álláspontja az volt, hogy folyjék termékeny vita a valós társadalmi problémákról.

Gaudi-Nagy Tamás, az egyesület ügyvédje Reiner Pétert szerette volna bekéretni, ő a Magyar Gárda mozgalom közismerten zsidó tagja. A bírónő Reiner meghallgatásához hozzájárult, ő azonban nem volt a tárgyalóteremben, belépőkártya híján nem jutott be.

A korábbi álláspontját továbbra is fönntartó Gaudi-Nagy szerint nem a külvilág megítéléséből, hanem a valós tényekből kell megállapítani, hogy a két szervezet egy-e vagy kettő. A média jelentős hányada elfogult és szándékosan igyekszik a mozgalmat az egyesülettel egybemosni - állította az ügyvéd, hozzátéve, ha a kettő azonos volna, akkor sem lenne alap a föloszlatásra. Azt állította, hogy a magyar-cigány együttélés problémáinak az őszinte, nyílt föltárása a Magyar Gárda Egyesület célja, a mozgalom léte és tevékenysége pedig fontos társadalmi kérdésekre világít rá. Az ügyvéd szerint a „cigánybűnözés” fogalma nem sérti az emberi méltóságot: az egy „kriminológiai szakszó”, s nem a cigány kisebbség megbélyegzése az egyesület célja, hanem a bűncselekmények áldozatai melletti kiállás. Azt állította, tévedés, hogy a formaöltözet a vészkorszakra utal, s mint ilyen sérti „bármely kisebbség” érzékenységét. De ha sértené is, az sem ad okot a föloszlatásra.

Gaudi-Nagy arra hívta föl a figyelmet, hogy amennyiben a másodfokon eljáró bíróság helybenhagyja az elsőfokú ítéletet, attól még csinálhatják azt, amit eddig. 

Mindezzel szemben a Főügyészséget képviselő Nagy László úgy látta: az elsőfokú bíróság a tényállást helyesen állapította meg. Az alperes a fellebbezés kiegészítésében semmilyen új körülményt nem tudott prezentálni. Nagy indítványozta, hogy a Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú ítéletet hagyja jóvá. Az egyesülési jogról szóló, 1989. évi II. törvény 2. paragrafusának 2. bekezdésére hivatkozott. Eszerint „az egyesülési jog gyakorlása nem valósíthat meg bűncselekményt vagy bűncselekmény elkövetésére való felhívást, valamint nem járhat mások jogainak és szabadságának sérelmével”. Márpedig ez történt.

Nagy szerint tényekkel igazolható a mozgalom és az egyesület közti „meghatározó összefüggés”: a mozgalmat az egyesület irányítja. A Vona Gábor egyesületi elnök által 2008. szeptember 14-i országos főkapitányi értekezleten elhangzottakból ez teljesen egyértelműen kiderült – vélte az ügyész. Az elsőfokú bíróság helyesen állapította meg, hogy egyes kisebbségek érzékenységét a mozgalom tevékenysége sérti – tette hozzá. Okkal lehetett azt érezni, hogy embereket származási alapon megkülönböztetnek és igyekeznek megfélemlíteni. Az ügyész megemlítette a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nemzeti Őrsereg egyenruháját (ezzel az alakulattal a Magyar Gárda megalakulásakor bajtársi szövetségre lépett; egyenruhájuk a második világháborús magyar katonaegyenruha mása, árpádsávos karszalaggal, amelyen rovásírásos H betű látható - a szerk.). Az emberi méltóság megsértése nemcsak elvi lehetőségként volt jelen, hanem ténylegesen megvalósult – szögezte le az ügyész.

Az egyesület ügyvédje arra hívta föl a figyelmet, hogy a közbiztonság problémáját sosem látott hatékonysággal tematizálta a mozgalom. Hozzátette: a mozgalomhoz közelálló Jobbik tizenöt százalékot szerzett az európai parlamenti választásokon, tehát a mozgalom által fölvetett problémák kezelésére valós igény van. „Mennyiben sértőbb a Magyar Gárda mozgalom, mint egy melegszervezet? – tette föl Gaudi-Nagy a költői kérdést. „S a melegszervezetet eszünk ágában sincs föloszlatni” – fejtette ki.

A bíróság tanácskozásra vonult vissza, majd kihirdette az ítéletet: helybenhagyta a Magyar Gárda Egyesület föloszlatását, némileg megváltoztatta azonban az indoklást. A már idézett egyesülési törvény 5. paragrafusára hivatkozott: „Nem minősül társadalmi szervezetnek a magánszemélyeknek az egyesülési jog alapján létrehozott olyan közössége, amelynek működése nem rendszeres, vagy nincs nyilvántartott tagsága vagy e törvényben meghatározott szervezete.” A bíróság szerint Kiss Róbert, a Magyar Gárda mozgalom akkori főkapitánya helyesen mondta Tatárszentgyörgyön, hogy az alperesi egyesület nevében beszél.

Az ítélet hosszú és időnként bonyolult indoklása kitért arra, hogy az egyesület alapszabálya szerint az alperes célja a közbiztonság javítása, ugyanakkor a mozgalom kizárólag cigányok által sűrűn lakott falvakban masírozott: tudatosan olyan helyszíneket választott a mozgalom, amelyeket etnikai feszültség jellemzett. Attól, hogy a mozgalom fölvonulását nem követte erőszak, még fönnállt ennek a veszélye. Tatárszentgyörgyön Kiss Róbert akkori főkapitány maga kért rendőri biztosítást, tehát ezzel elismerte, hogy – bár rendezőként az ő feladata lett volna – egyedül nem tudja fönntartani a rendet.

Mivel Tatárszentgyörgyön kicsi volt a helyszín, a mozgalom „foglyul ejtette a közönséget”. Ez azt jelenti, hogy olyanok is részt vettek az mozgalom rendezvényén, akik egyébként nem akartak. Akik kényszerűségből voltak ott, azoknak sérült a biztonsághoz és szabadsághoz való joga. Mivel Tatárszentgyörgyön – de Faddon is – megvalósult mások jogának a sérelme, a feloszlatás föltételei adottak. A bíróság szerint a mozgalom szervezeti egysége az egyesületnek, így a bírósági döntés a Magyar Gárda mozgalom szervezeti kereteit is megszünteti – ezt az elsőfokú ítélet nem mondta ki.

A Fővárosi Ítélőtábla szerint a történteket figyelembe véve a bíróságnak nincs mérlegelési lehetősége más döntést hoznia. Czukorné hozzátette: a Magyarország által is aláírt 1965-ös New York-i egyezmény szerint a faji megkülönböztetést nemcsak célzó, hanem eredményező magatartású egyesületeket mérlegelés nélkül föl kell oszlatni.

Vona Gábor és Gaudi-Nagy Tamás az ítélethirdetés után a sajtónak azt mondták, szerintük „ebben az ügyben igénybe vehető a rendkívüli jogorvoslat”, ezért fölülvizsgálati kérelmet nyújtanak be a Legfelsőbb Bíróságnak (LB). Ha az LB válasza nem lesz pozitív, akkor Gaudi-Nagy a Strasbourgi Emberi Jogi Bírósághoz fordul. Az ügyvéd idézte a bírónőt, aki szerint azt a továbbiakban sem lehet megakadályozni, hogy a mozgalom keretein kívül emberek olyan tevékenységet folytassanak, „amelyben a saját maguk által fontosnak ítélt társadalmi kérdéseket fölvetik, megvitatják”, vagy akár tüntetni menjenek oda, ahová szükségét látják. A Magyar Gárda mozgalom tehát de facto tovább működik.

A Fővárosi Ítélőtábla nem volt képes a ránehezedő politikai nyomásnak ellenállni – mondta Vona Gábor. A hvg.hu azt kérdezte a nacionalista politikustól, hogy az általa elnökölt Jobbik számára politikai értelemben nem hasznos-e az mozgalom föloszlatása, tekintettel arra, hogy a Fővárosi Ítélőtábla döntése miatt sokak szemében mártírrá vált a Magyar Gárda. „Ezt a magam részről prognosztizálom, bár a népszerűségünk növekedését nem föltétlenül ilyen áron szeretnénk elérni” – felelte. Úgy vélte: a „jogi csűrés-csavarással, a társadalom igazságérzetével való nyílt szembemenéssel ellenkező hatást váltanak ki, mint amit szeretnének”.

Gaudi-Nagy a hvg.hu kérdésére a fölülvizsgálati kérelemről azt mondta: az egy rendkívüli jogorvoslat, amire eljárási jogszabálysértés esetén van mód. „Úgy gondoljuk, hogy a jogszabály-értelmezésben a Fővárosi Ítélőtábla […] tévedett, amikor azt állapította meg, hogy a Magyar Gárda mozgalom mások jogainak, szabadságának megsértésére alkalmas tevékenységet fejtett ki.”

Még a tárgyalás szünetében a hvg.hu interjút kért Nagy László ügyésztől is, ő azonban nem kívánt élni a lehetőséggel.

Szegő Péter

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A roma vezetők örülnek, hogy feloszlatták a Magyar Gárdát

Az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) elnöke és a romaügyekért felelős miniszterelnöki megbízott is üdvözli a Fővárosi Ítélőtábla csütörtöki döntését, amelyben jogerősen feloszlatta a Magyar Gárda Hagyományőrző és Kulturális Egyesületet.

MTI Itthon

A Jobbik gárdája miatt fordult az OVB-hez az SZDSZ

Az Országos Választási Bizottságnál (OVB) fellebbezett az SZDSZ Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szervezete, miután a területi választási bizottság elutasította a Jobbik ellen, kampánycsendsértésre hivatkozva benyújtott beadványát - közölte a párt térségi irodavezetője.

MTI Itthon

Csak regisztrációval lehet bejutni a Gárda-tárgyalásra

Csak előzetes regisztrációval juthatnak be a Magyar Gárda Egyesület megszüntetése iránti polgári per másodfokú tárgyalására az érdeklődők a Fővárosi Ítélőtáblán július 2-án - közölte a tábla elnökhelyettese az MTI-vel.

MTI Itthon

Kifakadt az MSZP és az SZDSZ Tarlós István "szebb jövője" miatt

Tarlós István azt mondta, nem tudta, hogy bizonyos szavakat törölni kell a magyar nyelv értelmező szótárából. A Fidesz fővárosi frakcióvezetője a hétvégi szereplését bíráló fővárosi MSZP-SZDSZ-közleményre reagálva hétfőn hangsúlyozta, nem volt tudomása arról, hogy a nyilasok használták a "Szebb jövőt" kifejezést.

MTI Itthon

MCF: roma szavazatokkal a Jobbik ellen

Csak az MCF Roma Összefogás Pártra leadott szavazatokkal lehet megállítani a Jobbikot és Magyar Gárdát - jelentette ki az ifj. Bogdán János, a roma párt elnökhelyettese.

MTI Itthon

MSZP: a Gárda feloszlatása nem elég

Fontos a Fővárosi Ítélőtábla Magyar Gárdát feloszlató ítélete, de nem elég a szélsőségek visszaszorításához - mondta Nyakó István, az MSZP szóvivője.