szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A The New York Times után a pénteki The Washington Post is terjedelmes, fotóval illusztrált nekrológban emlékezett meg a 97 éves korában elhunyt Király Béláról.

A vezető napilapok közé tartozó újság felidézte: az 1956-os Nemzetőrség főparancsnokának - mint későbbi interjúkban saját maga elmondta - a The New York Times riportere november 4-én felajánlotta, hogy címoldalas cikket ír a katonai vezetőről, ha az segítséget kér a Nyugattól. Ő azonban elutasította az ajánlatot, mondván, hogy egy ilyen jelentős lépés atomháborúhoz vezethetne.

A The Washington Post is kitért Király Béla életének arra az epizódjára, hogy a második világháborúban - a Jerusalem Post tudósítása szerint - emberi módon bánt 400 zsidó munkaszolgálatossal. A tábornok annak a Magyarországnak a hadseregében szolgált, amely a náci Németország szövetségeseként a Szovjetunió ellen harcolt, de nem teljesítette azt az utasítást, hogy a zsidókkal építtessen erődítéseket a szovjet fronton. Ehelyett magyar egyenruhába bújtatta őket és humánus módon bánt velük.

Az amerikai lap megjegyezte: később talán ez mentette meg életét. Mint a londoni Spectator magazin megírta, amikor 1944-ben megszökött egy Szibériába tartó szovjet vonatról, azt feltételezték róla, hogy  fasiszta, de bizonyítani tudta, hogyan lépett fel a zsidók védelmében.

Az 1956-ban az Egyesült Államokba emigrált és New Jersey-ben letelepedett, majd a Columbia Egyetemen a történelemtudomány doktora címet megszerző Király Béla több könyvet írt a magyar történelemről. A Szovjetunió élénk kritikusa maradt, részt vett a szenátus, valamint az ENSZ meghallgatásán és gyakran írt Nagy Imrét méltató levelet a The Washington Postnak és más lapoknak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Király Béla: az 56-os forradalom tíz igazsága

Faludy György költői kifinomultságával a forradalom lényegét így határozta meg: "Ezerkilencszázötvenhat, te csillag". Ebben az értelemben keressük annak igazságait. Tanítsuk meg ezeket gyermekeinknek, unokáinknak. Legyenek büszkék 56-ra, történelmünk e csillagára.