szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha jól tesszük a dolgunkat, ez az utolsó válságkezelő költségvetés Magyarország életében, legalábbis a mostani gazdasági válság tekintetében - mondta Bajnai Gordon szezonnyitó parlamenti beszédében hétfőn. A Fidesz szerint a kormény miatt instabil az ország. Az SZDSZ szerint ez a kormány stabilizálta az országot. Évadnyitó a Kossuth téren.

A kormányfő megköszönte a parlament felelős többségének, hogy az elmúlt öt hónapban a rövid távú érdekek helyett az ország érdekét nézték.     Bajnai Gordon szerint az őszi ülésszak kiemelt feladata a jövő évi költségvetés elfogadása, és amit eddig tettek a válságkezelésben, azt be kell betonozni a büdzsében. A 2010-es költségvetés - amely "testre szabott és felelős" büdzsé -, már biztosítja az adócsökkentést, megszilárdítja a pénzügyi egyensúlyt, erősíti a lét- és közbiztonságot, segíti a munkahelyteremtést, de még sok áldozatot kér. Még a válságkezelésről szól, de már a növekedésről, illetve a gyarapodásról is; nincs szükség nagyobb szigorra, de nem lehet többet osztani sem - tette hozzá a miniszterelnök.
   

© MTI - Koszticsák Szilárd
Kiemelte, hogy a magyar gazdaság helyzete jóval stabilabb, mint néhány hónappal ez előtt volt. A kormány maga kezdeményezte a Nemzetközi Valutalapnál, hogy a készenléti hitelkeretet ne kelljen jövő tavaszig teljes egészében felhasználni, mert "úgy tűnik, nem lesz rá szükség". Húsz éve a magyar politikai élet egyik legnagyobb "rákfenéje", és legnagyobb tévedése, hogy a politikusok kizárólag egymáshoz képest határozzák meg pozícióikat, mindig egymással szemben, "ettől szakad szét az ország".
   
A miniszterelnök szerint öt hónapja a parlamenti "felelős többség" szakított ezzel a gyakorlattal,"a pártérdek helyett a közérdek érvényesült".
   
Munkahelyek, kis- és középvállalkozások

A válságkezelés logikájáról szólva a Bajnai Gordon azt mondta, hogy Magyarország megerősödésének képlete a következő: "egyensúly plusz bizalom, plusz növekedés, egyenlő: több munkahellyel". Az állami támogatásokkal több mint 70 ezer munkahelyet lehetett megtartani, de "nem dőlhetünk hátra, a munkanélküliség továbbra is magas, sok még a tennivalónk".
   
A miniszterelnök szólt a hazai kis- és közepes vállalkozások célzott támogatásáról, az építőipar teljesítményének növekedéséről és a a forint stabilizálódásáról, és arról, hogy mára harmadára csökkent az ország csődkockázati mutatója. "Visszaszereztük pénzügyi szuverenitásunkat" - fogalmazott. 

Társadalmi feszültségek
   
A kormányfő szerint az szolgálja elsősorban az ország érdekét, ha nem engedik, hogy a válság szétszakítsa azt, ha nem hagyják, hogy végérvényesen leszakadjanak társadalmi csoportok, vidékek, emberek.    Meg kell akadályozni, hogy a gazdasági válság társadalmi válságba torkolljon, ezért a lét- és a közbiztonságot is meg kell erősíteni - fogalmazott Bajnai Gordon, aki kitért az Út a munkához program folytatására, a magyarországi cigányságnak nyújtandó lehetőségekre, a közbiztonság megerősítésére és a szélsőségesek elleni fellépésre.
   
A pénzügyekkel kapcsolatos biztonságról szólva megjegyezte: úgy kell szabályozni a bankok működését, hogy csökkenjen az ügyfelek kiszolgáltatottsága.

Szlovák-magyar viszony
  
A magyar-szlovák viszonyról szólva Bajnai Gordon kijelentette: a múlt heti miniszterelnöki találkozón "talán kimozdultunk mélypontról". "Aki látványos pankrációt várt, az csalódott, aki eredményeket, az elégedett lehet: tárgyaltunk és ez eredményre vezetett" - fogalmazott.
   
A kormány tárgyalási pozíciója világos volt, az európai kisebbségvédelmi normák "zubbonyába" akarták kényszeríteni a szlovák nyelvtörvényt, a szlovák fél pedig a tárgyalásokon vállalta, hogy az Európai és Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) ajánlásai alapján jár el a jövőben - szögezte le a miniszterelnök.
   
Bajnai Gordon szerint azok az államok sikeresek a külpolitikában, amelyek nagy nemzeti ügyekben otthon is egységesek, ahol a kormány valamennyi politikai erő támogatását maga mögött tudhatja, ha a nemzet érdekében külföldön szólal meg. Azt javasolta, hogy ebben az ügyben térjenek vissza a nemzeti konszenzushoz.

"Itt senki sem ül, aki veszítene a csomag támogatásával..."
   
Bajnai Gordon a beszéde végén arra kérte a Tisztelt Házat: hagyja, hogy a válságkezelő kormány elvégezze az ország előtt álló munka legnépszerűtlenebb részét, amely nélkül Magyarország nem tudja legyőzni a válságot, és nem tud megerősödve kikerülni ebből a nagy változásból. Szerinte minden józan és felelős politikus tudja, hogy ezekre a lépésekre szükség van.
    
"A teremben nem ül senki, aki veszítene a válságkezelő program második részének támogatásával, e termen kívül pedig egy ország nyer vele, ezért kérem a támogatásukat" - fogalmazott a miniszterelnök.


A pártok reakciói (Oldaltörés)


Fidesz: a kormány miatt vagyunk instabilak

A Fidesz szerint a kormány most úgy kér újabb áldozatot a lakosságtól, hogy valójában a kabinet tett meg mindent annak érdekében, hogy ilyen legyen az ország helyzete. Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője hétfőn az Országgyűlésben reagált Bajnai szavaira. Szerinte a kormány eljátszotta az ország hitelességét, az ország iránti nemzetközi bizalmat. "Önök mindent megtettek azért, hogy ma Magyarország egy gyenge, instabil, szegényes gazdasági erővel rendelkező ország legyen, és ez nem elég önöknek, önök további áldozatot várnak az emberektől".
   
Az ellenzéki politikus Bajnai Gordon miniszterelnök napirend előtti felszólalására válaszolva azt kérdezte: "Miniszterelnök úr tévedésből hozta el Gyurcsány Ferenc egy beszédét, vagy fizetett érte?"     Hozzáfűzte: Gyurcsány Ferenc már több hónapja nem szólalt fel a magyar Országgyűlésben, de most az ismerős mondatok mintha egy kicsit "visszahoznák szellemét".

SZDSZ: a kormány miatt vagyunk stabilak

Az SZDSZ szerint épp a válságkezelő kormány intézkedései ismét hitelessé tették Magyarországot a nemzetközi pénzpiacon. Gusztos Péter, a liberálisok frakcióvezető-helyettese hétfőn az Országgyűlésben azt mondta: ezen lépések nélkül több millió ember és vállalkozás veszíthette volna el hitelképességét.

"Az SZDSZ - jelentsen a mai napon bármit is ez a szóösszetétel (...) -, a liberális frakció támogatja a kormányt az állami kiadások csökkentésében" - közölte a politikus Bajnai Gordon miniszterelnök napirend előtti felszólalására reagálva.
   
Gusztos Péter a cigányság helyzetével kapcsolatban úgy vélekedett, ez a magyar politikai elit elmúlt húsz évének legsúlyosabb adóssága, amelynek megoldásához hosszú évek, évtizedek kellenek.

KDNP: minden a kormány miatt van

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szerint a bel- és a külpolitikát tekintve az ország olyan helyzetben van, mint egy vesztes háború után. Semjén Zsolt azt mondta, ha az ország nem volna ilyen tragikus helyzetben, akkor még vicces is lehetne az, ahogy Bajnai Gordon miniszterelnök azon problémák "töredékes megoldásával" büszkélkedik, amelyek egyáltalán nem lettek volna, ha a kormány nem hozta volna létre őket.
   
A kormányfő napirend előtti felszólalására válaszolva a KDNP-s politikus közölte: nem elégséges az, amit a kabinet elért, a szlovák nyelvtörvényt vissza kell vonni. Véleménye szerint az MSZP-nek hathatós lépéseket kellene tennie azért, hogy testvérpártját, a Fico-féle szocialista pártot ne vegyék vissza az Európai Szocialisták pártjába, amíg egy "virtigli fasisztoid" párttal van koalícióban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!