szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tizenkilenc év után távozni készül a Mediawave fesztivál Győrből. A város polgármestere és a Mediawave szervezői mást és másként gondolnak fesztiválról, filmalapról, elszámolásról.

 „Pontos költségtervvel pályáztunk, amelyre rábólintott a városi közgyűlés, s a későbbi beszámolónkat is elfogadták, így nem értem a polgármester felvetését” – mondta lapunknak Durst György, a Mediawave Alapítvány elnöke. A 19 éve a városban megrendezett fesztivál ugyanis költözik Győrből, a polgármester, Borkai Zsolt ugyanis sokallja az alapítvány által tavaly létrehozott Győri Filmalapra költött városi költségvetési pénzeket. "A Győri Filmalap ötletével tavaly év elején keresték meg a várost, hangsúlyozva, hogy nehogy összekeverjük a Mediawave Fesztivállal. Végül Győr 40 millió forintos támogatást adott, 15 milliót az archívum kialakítására, és 25 milliót a működési költségekre, aminek nagy része a bérekre ment el. A város nem szeretne ily módon állásokat létrehozni, ezért mivel a Filmalap semmilyen szempontból nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, úgy döntöttünk, hogy idén erre nem szánunk több pénzt" – így indokolt lapunk megkeresésére a győri polgármester.

A kedden megjelent Magyar Nemzetben egészen pontosan úgy fogalmazott: kérdés, hogy a fesztivál „hoz-e annyi turisztikai bevételt a városnak, amely a fesztivál sajtóvisszhangjából feltételezhető”, s úgy véli: tavaly a Győri Filmalap létrehozására megszavazott negyvenmillió forint „nem térült meg”. Lapunk megkeresésére Borkai Zsolt már másképp fogalmazott: "A Mediwave Fesztivált a mostani városvezetés 2006 óta magasabb összeggel támogatta, mint a korábbi városvezetés. Korábban maximum 4 millió forintot kapott a várostól, 2006 óta azonban mi általában 5 milliót, de tavaly például 7 millió forintot adtunk a fesztiválra. A város szívesen látja Győrben a Mediwave fesztivált, fel sem merült, hogy nem támogatjuk. A fesztivált a város továbbra is támogatta volna, ahogy az előző években is tette, szerepelt is költségvetésében a támogatási összeg" – tudatta a hvg.hu-val arra utalva, hogy a fesztivált szívesen marasztalták volna, a 2008-ban indult filmalapra viszont nem szántak több pénzt. 

„A részletes elszámolás fent van a honlapon” - reagált Borkai szavaira Durst György, aki részletezte is, mire költötték el a 40 milliót (ez lista a fesztivál honlapján is szemrevételezhető): 15 millió forintból alakították ki azt a helyiséget, amelyben a 10-12 ezer film- és videóanyagot tárolják, 25 millió forint pedig annak a háttérnek a kiépítésére kellett, amely egy olyan, nemzetközi viszonylatban is életképes, ismert, megfelelő információs bázissal bíró filmalap lehet, amely nagyon sokat érhet és valós bevételt jelenthet a jövőben – magyarázta.

A proramban négy munkatárs dolgozott alkalmazotti jogviszonyban, akiknek a bére nettó 70 ezer forint körül volt – tette hozzá, s azt is elmondta: júliusban elfogyott a pénzük, idén már csak ötmillió forintot kaptak Győrtől, kollégái munkanélküliek lettek. „Talán azt hitték, hogy itt egy éven belül Bruce Willis szaladgál majd az utcákon” – mondja elkeseredetten. Arra utal, ez hosszú távú befektetés, a filmalap pályázatai idehozhatnak számos külföldi stábot, akik a kapott források nagy részét helyben költik el, vagyis mindenki jól járhat. A várost a Magyar Mozgókép Alapítvány azzal kereste meg tavaly, hogy tudná-e vállalni egy regionális filmalap támogatását és működtetését – akkor úgy tűnt, igen. Most viszont – a jelek szerint – már ablakon kidobott pénznek tartják a támogatást.

Forintosított kultúra

A függetlenként városvezetővé lett, idén tavasszal viszont fideszessé avanzsált Borkai arra is utalt, hogy nem vonz elég látogatót a fesztivál. Durst György a fesztivál 2009-es turisztikai és idegenforgalmi hatástanulmányára utal, amikor cáfolja Borkai állítását. Azt sem éri az alapítvány elnöke, hogy a Mediawave-et eleinte lelkesen támogató Borkai véleménye miért változott meg, bár ennek megfejtésére sem vállalkozik. „Nagyon fáj, hogy így alakult” – mondta, hozzátéve: sokat leveleztek a várossal, mígnem két héttel ezelőtt a polgármester azt mondta: haszontalan dolognak tartja a Mediawave-et – emlékezett Durst György. A polgármester lapunknak céfolta, hogy "haszontalannak" nevezte volna a fesztviált.

"A Filmalap eldöntött tény volt, ami a költségvetésből is kimaradt, szemben a fesztiválra szánt támogatással. Ezt a szervezők azzal vették tudomásul, hogy a Mediwave fesztivál ügyében nem keresték már a várost. Utána derült ki, hogy a szervezők kifele kacsingatnak Győrből, talán a Filmalapból fakadó sértettségük miatt. A Mediwave Fesztivált Győr szívesen látta volna, annak ellenére, hogy a támogatását eddig sem haszonelvűen szemlélte, hanem kulturális kötelezettségének érezte a város, hiszen ez a rétegrendezvény nem növelte Győr idegenforgalmi bevételét. De hangsúlyozom, a város mindezek ellenére is támogatta volna, viszont ebben a gazdasági helyzetben egy licitálási versenybe nem voltunk hajlandóak belemenni" – tudatta lapunkkal Borkai Zsolt. 

Értesülések szerint Komárom-Komárno mellett Szombathely a másik lehetséges helyszíne a jövőre rendezendő fesztiválnak. Augusztusban kezdődtek a tapogatózások – mondta el lapunknak Ipkovich György, Szombathely polgármestere, hozzátéve, szívesen fogadnák a fesztivált, illene a városban tavasszal és nyár elején zajló kulturális programokba. A közgyűlés már meg is szavazott 20 millió forintot, mellyel abban az esetben tudná támogatni a rendezvényt, ha szervezői Szombathelyet választanák helyszínül. 

"Nagyon nehéz forintosítani, hogy egy-egy rendezvény mennyi pénzt jelent a városnak, hiszen ez sokszor az infrastruktúrát működtető vállalkozásoknál csapódik le" – magyarázta Szombathely szocialista polgármestere, amikor arról kérdeztük: ők végeztek-e modellszámításokat arra vonatkozólag, hogy a megszavazott 20 millió forint fesztiváltámogatás "megérné-e" a városnak. "Azt gondolom, egy ilyen rendezvény igényes közönséget vonz" – tette hozzá, hangsúlyozva: a kulturális turizmus kifizetődő. Azt is elmondta: a vegyes összetételű képviselőtestület "szinte egyhangúlag" támogatta a Mediwave-nek szánt 20 millió forintot. 

Bár Szombathely mellett Komárom is szóba jött lehetséges helyszínként, ha mégis előbbi nyeri el a szervezők tetszését, akkor egy fideszes városból egy szocialista vezetésűbe kerül majd a Mediawave. Ipkovich György szerint ennek nincs jelentősége, és nem politikai okok állnak a váltás hátterében. Durst György sem akar a politikával foglalkozni: „amióta itt vagyunk,, már mindenféle vezetése volt a városnak, nem volt könnyű, biztos velünk sem, bár soha, egy szóval sem köszönték meg a munkánkat” – mondja.

Mi az a Mediawave?

"1994 óta a 'Fényírók fesztiválja' elnevezést használja a fesztivál. Ezt a nevet nem sikerült angolra fordítani, ezért a szervezők a mást jelentő, ám a fesztivál szellemiségére utaló angol elnevezéssel egészítették ki: „Another Connection”. Ezután a Mediawave elnevezést a szervezők az alapítvány összes tevékenységének összefoglalásaként próbálják használni" – írja honlapján a fesztiváltörténetről szóló fejezetben a Mediawave. 2002 óta a szervezők a „Nemzetközi Film és Zenei Fesztivál” alnévre váltottak, amely jobban körülírja a rendezvény egyre karakteresebbé váló szakmai jellegét. 2007-től a két erős „láb”, a film és a zene mellé bejött az „ifjúsági műhelyek” kifejezés, ami azt jelzi, hogy a rendezvény az utóbbi években egyre nagyobb hangsúlyt fektetett az új generációk alkotó bevonására – áll a fesztivál önmeghatározását körülíró bemutatkozásba.

A fesztviálon film, zene, kortárs művészetek és konferencia is van. Nemzetközi zsűri dönt a benevezett játék-, kisjáték-, animációs, kísérleti és dokumentumfilmekről, viszont a kommersz, üzleti alapú játékfilmeket kizárják. Zenében elsősorban az improvizatív, jazz, ethno és underground műfajok kapnak központi szerepet. 2004 óta pedig zenei workshopok is vannak. A művészeti ágak közül az utóbbi években a látogatók találkozhatnak már kortárs tánccal és színházal, fotóművészettel és 2006 óta utcai művészettel is (utcazene, utcaszínház, archaikus vásári hangulatok, új cirkusz, land art stb.).

A fesztiválhoz külföldi városok, szervezők is csatlakozhatnak – ha az összeállított program megfelel a Mediawave brand tartalmának, üzenetének, akkor a fesztivál részese lehet bárki – ahogy ez hosszú évek óta történik is. "Nem vagyunk egy városhoz kötve, régiókban kell gondolkodni és kultúrát kell csinálni" – mondja Durst György.

 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!