Nagyon várja a világ a bombahíreket a kis, modulárisan építhető atomerőművekről
A kis atomerőművek ígéreteiről szóló nemzetközi várakozások fokozódnak, így logikus, hogy a hazai kutatók is foglalkoznak a témával.
A Külügyi és Határon Túli Magyarok Bizottsága kedden a Parlamentben zárt ülésen meghallgatta Szent-Iványi István ljubljanai magyar nagykövetjelöltet. A hvg.hu ezt követően készített interjút a politikussal.
hvg.hu: Ön külügyi államtitkár és európai parlamenti képviselő volt. Ehhez képest nem nagy visszalépés a ljubljanai nagykövetség? A legjobban síelő magyar külügyminiszter – már volt külügyminiszterként – legalább washingtoni nagykövet lett. Vagy ha már bukunk, bukjunk nagyot?
Szent-Iványi István: Nem érzem bukásnak. Úgy gondolom, hogy Szlovénia nagyon fontos partnerország. Függetlenné válása óta azon kevés országok közé tartozik, amelyekkel semmilyen problémánk, konfliktusunk nem volt.
hvg.hu: Egy kétmilliós ország.
Sz-I. I.: Kétségtelen, hogy stratégiai helynek alapvetően Washingtont, Londont, Berlint, Párizst tekintik. Az én fölfogásom szerint viszont ezekben a nagy politikai erőközpontokban a magyar nagykövet kevésbé számít súlyos személységnek, mint például a szomszédos Szlovéniában, melynek Magyarország nagyon fontos partnere.
hvg.hu: Úgy tudjuk, a Külügyi Bizottság zárt ülésén önt egyhangúan támogatták. A fideszes és a kereszténydemokrata képviselők "elvből" nem nyomtak gombot, így a huszonegy bizottsági tag közül tizenegyen szavaztak, ők viszont mind igennel. Igaz ez?
Sz-I. I.: Tekintettel arra, hogy az ülés – legalábbis ezen része – zárt volt, erre nem felelhetek.
hvg.hu: Azzal, hogy nagykövet lesz, az SZDSZ-es politikai pályafutása véget ér?
Sz-I. I.: Igen. Minden párttisztségtől visszaléptem, ugyanis a köztisztviselői törvény szerint köztisztviselőnek nem lehet párttisztsége. Párttag lehetnék, de a párttagságomat is fölfüggesztettem, mert ezt távolból nehéz gyakorolni.
hvg.hu: Ljubljana közelebb van, mint Brüsszel.
Sz-I. I.: Igen, de Brüsszelből hetente jártam haza, általában hétfőtől csütörtökig voltam ott. Ljubljanai nagykövetként ennyit nem lehetnék Magyarországon, hiszen az alapvető föladatom az lesz, hogy az állomáshelyen képviseljem az országot. Ott kell lennem sok hétvégi rendezvényen. Ritkábban leszek itthon, mint európai parlamenti képviselőként.
hvg.hu: Az SZDSZ belharcaiban ön lojális a mostani pártvezetéshez. Kommentálná, hogy Magyar Bálint és Sándor Klára kilépett a pártból, a frakciónak azonban tagja maradt?
Sz-I. I.: Megértheti, ha leendő nagykövetként nem nyilatkozom pártügyekről.
hvg.hu: Ezek szerint a liberalizmus 2010 utáni magyarországi parlamenti képviseletének esélyeiről ne is kérdezzem?
Sz-I. I.: Kérdezhet nyugodtan, csak nem válaszolok.
Szegő Péter
A kis atomerőművek ígéreteiről szóló nemzetközi várakozások fokozódnak, így logikus, hogy a hazai kutatók is foglalkoznak a témával.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
A Tisza elnöke Szabó Tündére utalva reagált a Róka Rékáról szóló hírekre.
Sokan sérelmezik, hogy nehezen pótolható embereket szakembereket küldtek el, ráadásul mindezt több hónap alatt, így nem kellett csoportos létszámleépítést sem bejelenteni.
A humorista szerint a miniszterelnök hazudik, amikor azt mondja, hogy számíthatnak rá a kárpátaljai magyarok.