szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vitát sürget a nyugdíjrendszer átalakításának szükségességéről a politikai pártok képviselői között a Magyar Demokrata Fórum – derült ki Pusztai Erzsébetnek, a Magyar Demokrata Fórum népjóléti kabinetvezetőjének hétfő koradélutáni, budapesti sajtótájékoztatójából, illetve az ezt követően a hvg.hu-nak adott interjúból. Az ellenzéki politikus arra hívta föl a figyelmet, hogy Svédországban széles politikai konszenzussal vezették be a nyugdíjreformot a kilencvenes években.

Ami nyugdíjvita címen történik, „az szégyenletes, szomorú és szánalmas” – hangzott a volt képviselőnő, népjóléti, majd egészségügyi államtitkárnő entrée-ja . Pusztai szerint szlogeneket és fölszínes megállapításokat hallunk, de „a lényegről nem esik szó”. Néhány perces TV-műsorok során szlogenek ismétlődnek ugyanazokkal a véleményekkel.

A Magyar Demokrata Fórum azt kéri a közszolgálati média szegmenseitől, „hogy rendezzenek végre korrekt nyugdíjvitát a pártok között”. Az MDF egészségügyi és szociális szakpolitikusa azt szeretné, hogy „ne csak két mondatban és két szlogenben, hanem kérdésekre válaszolva is”, hogy mi az álláspontjuk a nyugdíjrendszer hosszú távú stabilitásáról.

Pusztai szerint ígéretek hangzanak el szavazatszerzési célból, holott a nyugdíjrendszer vitája nem a mostani nyugdíjasokról és a jövő évi nyugdíjakról szól, hanem, azoknak a fiataloknak a hosszú távú jövőjéről, akik évtizedek múlva mennek nyugdíjba. „Az ő érdekükben is gondolkodni kellene végre és nem mindig csak a választások eredményére kell tekintettel lenni, mert ebbe fog tönkremenni az ország” – fogalmazott.

A sajtótájékoztatón elhangzott: vasárnap este a köztelevízió A szólás szabadsága című műsorában a nyugdíjrendszer esetleges átalakításáról volt szó. Ezt Bokros Lajos, az MDF miniszterelnök-jelöltje végignézte és kommentálta .

A hvg.hu-nak interjút adó Pusztai Erzsébet szerint A szólás szabadságában az MSZP-s Lendvai Ildikó és a fideszes Iván László elismételte a többször hallott szlogeneket.

A svéd modell bevezetésével kapcsolatban Pusztai Erzsébet azt mondta a hvg.hu-nak: a nyugdíjrendszert úgy kell – mégpedig hosszútávra – átalakítani, hogy a generációk közötti szolidaritás minden évben működjék. A svéd modellben a nyugdíj mértéke erősen függ a befizetett járadékoktól, de az ország gazdasági helyzetétől is. „Annak érdekében, hogy a nyugdíjasoknak a különféle politikai szándékokból ígért többletnyugdíjat ki tudják fizetni, nagy terhet raknak a gazdaságra és az aktív dolgozókra Ezt akadályozza meg az a nyugdíjrendszer, amelyikbe a politikai erők belenyúlása a lehető legkisebb. A svéd modell hosszú távú stabilitást garantál, erősen ösztönzi a járulékfizetést, a generációk közötti szolidaritást évtizedekre biztosítja, a költségvetés pedig minimumnyugdíjat is garantál.

„A magyar és a svéd korfa hasonlatossága miatt, azaz, hogy egyre több idős és egyre kevesebb aktívkorú ember van, ha nem teszünk most semmit és nem változtatunk úgy a nyugdíjrendszeren, akkor húsz-harminc év múlva nem lesz, aki megtermelje a nyugdíjasok nyugdíját” – figyelmeztetett a kétszeres volt államtitkárnő. Svédországban szociáldemokrata kormány volt hivatalban, amikor 1985-ben megkezdődött a nyugdíjrendszer átalakításának vitája, majd hétévi tervezés után, 1992-ben – a jobbközép Mérsékelt Párt kormányzása idején – döntöttek a bevezetéséről. Amikor 1996-ban a két nagy párt konszenzusával megszületett reformot bevezették, már ismét a szociáldemokraták voltak hatalmon – mutatott rá a svéd nyugdíjreform politikai hátterére Pusztai Erzsébet.

Szegő Péter

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!