szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Február második hetében szignifikánsan csökkent a Fidesz támogatottsága, az ellenzéki pártra most vasárnap az aktív szavazók 43 százaléka szavazna, míg az MSZP-re 12, a Jobbikra 9 százaléka voksolna - olvasható a Nézőpont Intézet felmérésében, amelynek összegzését szerdán juttatta el az MTI-hez.

Az intézet megállapítása szerint a korábbi Fidesz-szavazók inkább elbizonytalanodtak, és nem pártoltak át más párthoz. Az aktív szavazók körében minimálisan elérhető táborok nagysága a Fidesz esetében 34 százalék, az MSZP-nél 10 százalék, a Jobbiknál 7 százalék. Ez 1,7 milliós biztos Fidesz-szavazónak feleltethető meg, míg a szocialistáknak 500 ezer, a Jobbiknak 350 ezer megingathatatlan szavazója van.

Az összegzésből kiderül, hogy a Fidesz potenciális tábora az aktív szavazók körében 51 százalék, az MSZP-é 21 százalék, míg a Jobbiké 20 százalék. Ez utóbbi jelentős növekedés az előző heti 14 százalékhoz képest. Az MDF potenciális szavazótábora 6 százalék, míg a bevallott pártpreferencia csak 2 százalék volt az aktív szavazók között.

Az előző heti eredményekhez képest mind a Jobbik, mind az MSZP táborának nőtt az elkötelezettsége, így a hűsége saját pártjához az összes megkérdezett között. Ennek köszönhetően magasabb arányuk választaná második szavazatával is jelenlegi pártját. 

A Fidesz-szimpatizánsoknak továbbra is négyötöde (78 százalék) választaná a Fideszt mindkét szavazatával, 15 százalékuk a Jobbikra vagy egyéb pártra szavazna a második vokssal. Ez körülbelül 400 ezer szimpatizánsnak feleltethető meg, közülük azonban nem mindenki vesz részt a szavazáson. A Jobbik-táborban - a növekedés ellenére is - a pártjukhoz második szavazatukkal is hűségesek aránya alacsonyabb, 57 százalék. 

A Nézőpont Intézet és a Heti Válasz közös reprezentatív kutatása február 12. és 15. között készült, 1000 főt választottak ki véletlenszerűen.  Az elemzést 2010. február 15-én zárták le.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Szonda Ipsos: lanyha a választási kedv

Kevés hatása van a pártok választás előtti mozgósításának: a négy évvel ezelőttihez képest sokkal mérsékeltebb a választók részvételi szándéka, akkor 54, most 43 százalék ígéri biztosra a részvételét az országgyűlési választásokon - írta a hétfői Népszabadság a Szonda Ipsos piackutató felmérése alapján.

hvg.hu Itthon

Fidesz – MSZP 59:23

A biztos szavazó pártot választók körében a Fidesz 59 százalékos támogatottsággal rendelkezik, a jelenlegi kormánypárt (MSZP) 23 százalékos támogatottságával szemben. A harmadik legerősebb politikai erő továbbra is a Jobbik (10 %), ennél jóval kisebb támogatottságot tudhat maga mögött az MDF (4%), az LMP (2%), valamint az SZDSZ (1%).

hvg.hu Itthon

A Nézőpont szerint meglehet a kétharmad a Fidesznek

A potenciális szavazók megnyerésével számolva a Fidesz-KDNP szövetség kilenc fős többséggel megszerezhetné a kétharmados többséget az Országgyűlésben egy most vasárnap esedékes parlamenti választáson - derül ki a Nézőpont Intézet legújabb felméréséből, amelyet szerdán juttatott el az MTI-hez.

hvg.hu Itthon

Orbán Viktornál nincs népszerűbb

Orbán Viktor a leginkább megosztó politikus, mégis a Szonda Ipsos 2010 januári népszerűségi listájának első helyére került. Előkelő pozícióját a jelentős méretű Fidesz-tábor körében tapasztalható nagyfokú népszerűségének köszönheti - írta a Népszabadság.

hvg.hu Tech

A kuruzslókban jobban hiszünk, mint a horoszkópban

Leginkább a született gyógyító képességek létezésében, a legkevésbé a földönkívüliekben és a szellemekben hiszünk - derül ki az Image Factory és a Tárki legújabb Társadalmi Klíma Riportjából, amely a magyar társadalom ezoterikus jelenségekhez való hozzáállását vizsgálta.

hvg.hu Itthon

Egy hajszál választja el a Jobbikot az MSZP-től

Csupán két százalékos az előnye az MSZP-nek a Jobbikkal szemben; a Fidesz januárban is őrzi jelentős előnyét a biztosan szavazó pártválasztók körében, míg a kispártok közül egyedül az MDF jutna be a Parlamentbe - olvasható a Forsense közvélemény-kutatásában.

MTI Itthon

A választók fele el se menne voksolni

Negyedével kisebb arányú a részvételi hajlandóság a 2010. áprilisi parlamenti választást megelőzően, mint 2006-ban és 2002-ben volt - mondta az Ipsos Zrt. elnöke szerdán az MTI-nek Szekszárdon.